MENÜ
ANA SAYFA
x

09 – 11 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

09 – 11 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/109) İstanbul’da 8 Mart Eylemine Polis Müdahalesi…

8 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde “Feminist Gece Yürürüşü” için toplanan kadınlara polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Polislerin kalkanlarıyla ittiği kadınlar sıkışma tehlikesi geçirdi. Ayrıca polisin ara sokaklarda kadınlara köpeklerle müdahale ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart 2019 tarihinde Adana’da 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yönelik düzenlediği mitingde “Taksim’de CHP ve HDP’nin öncülüğünde güya kadınlar günü için bir araya gelip bir grup ezana sloganlarla ıslıklarla terbiyesizlik ettiler” dedi.

10 Mart 2019 tarihinde Taksim Meydanı’nda toplanan bir grup “Ezana uzanan eller kırılsın”sloganını atarak İstikla Caddesi’nde yürüyüş yaptı.

(03/110) İzmir’de 8 Mart Eylemine Polis ve Özel Güvenlik Müdahalesi…

8 Mart 2019 tarihinde İzmir’de Ege Üniversitesi kampüsünde 8 Mart etkinliği yapmak isteyen kişilere polis ve özel güvenlik görevlileri müdahale etti ve 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Emek Kılınç, Alev Özkiraz, Pınar Usta, Ezgi Yılmaz, Tuana Uğuz, Hivda Selen.

(03/111) Kadın İşçiye Fiziksel Şiddet Uyguladığı İddia Edilen Belediye Başkanı…

8 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Aydın’ın Nazilli ilçesinin MHP’li (Milliyetçi Hareket Partisi) belediye başkanı ve 31 Mart seçimlerinde “Cumhur İttifakı”nın adayı olan Haluk Alıcık’ın belediyede çalışan bir kadın işçiye sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığı iddia edildi. Söz konusu haberlerde yer verilen görüntülerde, işten çıkarıldığı için görüşmek isteyen kadın işçiyebelediye binasında diğer işçilerin önünde Haluk Alıcık tarafından önce sözlü ardından fiziksel şiddet uygulandığı görülmektedir.

Haluk Alıcık 9 Mart 2019 tarihinde yayınladığı bir açıklama ile olayın 2016 yılında yaşandığını ve “bazı medya organları tarafından yeni yaşanmış gibi servis edilerek algı operasyonu yapıldığı”nıifade etti.

(03/112) Cezaevinde Hayatını Kaybeden Mahpus…

10 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kampüs Açık Cezaevi’nde tutulan epilepsi hastası Rıdvan Barış (18) isimli mahpusun kalp krizi geçirerek öldüğü öğrenildi. Haberlerde Rıdvan Barış’ın kalp krizi geçirdiği sırada duvarları yumruklayarak yardım istediği ancak herhangi bir görevlinin kendisiyle ilgilenmediği iddia edildi.

(03/113) Cezaevinde İntihar İddiası…

8 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, hakkında yakalama kararı olduğu için teslim olmaya gittiği Diyarbakır Adliyesi’nde 7 Mart 2019 tarihinde gözaltına alınan ve aynı gün Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne gönderilen Erdal Yüksel (25) isimli bir kişinin cezaevinde hayatını kaybettiği, ailesine “müşahade odasında intihar ettiği”nin bildirildiği öğrenildi. Söz konusu haberlerde, cezaevi görevlilerinin telefonla ulaştığı ailesine önce Erdal Yüksel’in yaralı olduğunusöylediği, aileninölüm haberini cezaevine gidince aldığı iddia edildi. Haberde ayrıca ailenin cezaevine ulaşmasını beklemeden otopsi yapıldığı, daha sonra Erdal Yüksel’i gören ailenin “Başının sol tarafı tahriş olmuştu boynunda morluklar olduğunu gördük” dediği bildirildi.

(03/114) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

9 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutulan Selami Keleş isimli epilepsi hastası bir mahpusa 6 aydır ilaçlarının verilmediği öğrenildi.

(03/115) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Diyarbakır Barosu tarafından her Cuma gerçekleştirilen Tahir Elçi Anması’nın 8 Mart 2019 tarihinde yapılan 166’ncısında konuşan Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu Üyesi Öykü Çakmak, Elazığ’daki cezaevlerinde 2 mahpusungardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığını, koğuş aramalarında bir mahpusun kolunun kırıldığını, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Mülkiye Birtane’nin ise “cezaevindeki insanlık dışı muamele” nedeniyle tedaviyi reddettiğini belirtti.

(03/116) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 8 Mart 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Mehmet Öcalan, 11 Eylül 2016 tarihinden sonra ilk kez 12 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti.

(03/117) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 852 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8, 9 ve 10 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

 

8 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Nuriye Gülmen, Şengül Ulus, Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin, Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

9 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Hatice Yüksel) gözaltına alındığı bildirildi.

10 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 10 kişinin (Alev Şahin, Nazife Onay, Nuriye Gülmen, Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt, Deniz Aydın, Ilker Işık, Hanife Elmadağ, Ecem Polat, Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi. Saaat 18.00’deki basın açıklamasına yönelik müdahalede polisin fiziksel şiddetine maruz kalan Mehmet Dersulu’nun yaralandığı öğrenildi.

Buna göre, 8, 9 ve 10 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/118) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 8 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 97. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/119) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Mart 2019 tarihinde Ankara’daSakarya Caddesi’nde 8 Mart Kadınlar Günü için eylem yapmak isteyen kişilere müdahale eden polis Bengisu Demirel ve Merve Demirel isimli 2 kişiyi gözaltına aldı.

(03/120) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

9 Mart 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 728’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleriHüda Kaya, Musa Piroğlu ve Zeynel Özen ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(03/121) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 9 Mart 2019 tarihinde 363. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(03/122) İstanbul’da Patlama…

10 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki 75. Yıl Mahallesi’nde kaldırıma bırakılan bir paketin patladığı öğrenildi. Patlama sonrasında yapılan incelemelerden söz konusu paketin el yapımı patlayıcı içerdiğinin belirlendiği öğrenildi. Patlamada ölen ya da yaranalan olmadığı bildirildi.

(03/123) Muş’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Mart 2019 tarihinde Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Şebo köyünde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 25 kişiden 11’i ‘örgüt üyesi olma’ gerekçesiyle 9 Mart 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Kamuran Barış, Abdulsamet Barışan, Fahrettin Demirel, Cesim İvak, Sait Özdemir, Sedat Babur, Ahmet Üngün, İsmet Uzundemir, Zeydin Yaşlı, Hikmet Subaşı, Burhan Gönül.

(03/124) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Mart 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Ankara il yöneticisi Deniz Akil, Sevgi Suzan Kişin, Asrın Sülün Keleş, HDP Ankara eski il yöneticisi Ali Başpenir, Kenan Akın ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Yönetim Kurulu üyesi Banu Aykaç.

(03/125) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında en az 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticisi Faysal Kolanç ve Emin Kar, HDP eski yöneticisi Agit Malgaz, Süleyman Çağdavul, Mehmet Şerifoğlu, Mehmet Baki İğdi, Hacı Halef, Vetha Kolanç ve Abdurrahman Çakır.

Ayrıca 8 Mart 2019 tarihinde HDP ilçe yöneticisi Güler Tunç’un Şırnak’ın Cizre ilçesindeki evinin “ifade vermesi gerektiği” iddiasıyla basıldığı, Güler Tunç’un bu sırada evde bulunmadığı öğrenildi. Güler Tunç’un aynı gün içinde Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği bildirildi.

(03/126) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP ve SKM Üyeleri…

9 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki Gazi Mahallesi’nde 12 Mart Gazi katliamının yıl dönümünde yapılacak anmaiçin çalışma yürüten Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyesi Ezgi Bahçeci ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi üyesi Mustafa Naci Toper’in gözaltına alındığı öğrenildi. 10 Mart 2019 tarihinde aynı mahallede çalışma yürüten Feyyaz Altunten isimli ESP üyesi 1 kişinin ise kendisine silah doğrultan ve havaya ateş açan polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

(03/127) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde gözaltına alınan 9 kişiden 4’ü ‘devlet büyüklerine hakaret etmek’ iddiasıyla 8 Mart 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Hişman Cin, Deniz Ulumasan, İbrahim Halil Kudin, Şeyhmus Egemen. 5 kişinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/128) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

 

6 Mart 2019 tarihinde Mardin E Tipi Cezaevi önünde açlık grevleri ile ilgili olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ile mahpus yakınları tarafından yapılan basın açıklamasından sonra “Biji berxwedanan zindanan” sloganı attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Birhat Yalçın, Fikriye Yalçın ve Ruken Ayav isimli 3 mahpus yakını, 8 Mart 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/129) Ankara’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü ile Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara ve Mamak Şubesi tarafından 8 Mart 2019 tarihinde yapılan ev baskınlarında üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin HDP il binası önünde 9 Mart 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Polis müdahalesinde gözaltına alınan olmazken, basın açıklamasının HDP Genel Merkez binasında yapıldığı öğrenildi.

(03/130) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 13 akademisyen (Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selime Güzelsarı, emekli Dr. Öğr. Üyesi Cesim Çelik; ODTÜ’den araştırma görevlileri Tuğba Özcan, Burcu Binbuğa, Prof. Dr. Ali Gökmen, Doç. Dr. Emre Özçelik, Uzman Seyhan Çamlıgüney; Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şebnem Oğuz; Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Devrim Kılıçer, Öğr. Gör. Faruk Alpkaya, Doç. Dr. Pınar Özdemir; Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Özge Sanem Özateş ve Ş.A.) hakkında 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 8 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Cesim Çelik ve Selime Güzelsarı hakkındaki davaların dosyalarının Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Burcu Binbuğa, Seyhan Çamlıgüne, Hasibe Şebnem Oğuz, Tuğba Özcan, Pınar Özdemir, Emre Özçelik, Ali Gökmen, Faruk Alpkaya ve Devrim Kılıçer hakkındaki davaların dosyalarının ise Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Mahkeme Özde Sanem Özateş ve Ş.A. hakkında açılan davalarda yetkisizlik kararı verilmesini reddederek duruşmaları 28 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle akademisyen Y.Ö. hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Y.Ö.’nün ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(03/131) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Yasin Kobulan hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Yasin Kobulan’ın ‘zincirleme şekilde örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(03/132) Kasten Öldürme Suçundan Haklarında Soruşturma Açılan Polislere Takipsizlik Kararı…

9 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Erciş ilçesinde “İçeride teröristler var” iddiasıyla polisler tarafından ateşe verilen evde yanarak yaşamını yitiren Hediye Ataman’ınölümü hakkında açılan soruşturmada Erciş Sulh Ceza Hakimliği’nin, “kasten öldürme” suçunun oluşmadığını belirterek takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. 18 Kasım 2016 tarihinde Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı Mahallesi’nde “İçeride teröristler var” iddiasıyla polisler tarafından ateşe verilen evde bulunan Hediye Ataman (43) yaşamını yitirmiş, olayın ardından gözaltına alınan eşi Ahmet Ataman‘örgüt üyesi olma’ gerekçesiyle 10 yıl, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi’gerekçesiyle 8 yıl 4 ay olmak üzere toplam 18 yıl 4 ay hapis cezası ve 16 bin 600 TL para cezası ile cezalandırılmıştı.

(03/133) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

İzmir’in Buca ilçesinde 5 Nisan 2016 tarihinde gözaltına alınan ve 8 Nisan 2016 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ gerekçesiyle tutuklanan Selver Orman, Sercan Üstündaş ve Yoldaş Aydın isimli 3 kişi hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 kişinin beraatına karar verdi.

(03/134) Polis Şiddeti Hakkında “Kovuşturmaya Yer Yoktur” Kararı…

10 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde düzenlenen “İşimi Geri İstiyorum” eylemine yönelik 8 Haziran 2018 tarihindeki polis müdahalesinde, Nazan Bozkurt’un fiziksel şiddete maruz kalarak elmacık kemiğinin kırılması hakkında yürütülen soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verdiği öğrenildi.

(03/135) Mersin’de Yasaklanan Kadın Eylemi…

Mersin Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü Oluşumu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Pozcu Kushimato Sokağı’nda yapacakları gece yürüyüşünün Mersin Valiliği tarafından “geç saatlerde olduğu” gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

(03/136) Urfa’da Kadın Şölenine Polis Müdahalesi…

8 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde HDP seçim bürosunda düzenlenmek istenen kadın şölenine polis müdahale etti. Müdahale sonrasında HDP Ceylanpınar Belediye Meclisiadayı Mehmet Sinan Şemsitoğlu gözaltına alındı.

(03/137) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

8 Mart 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkarılan 5 kişi, 5 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alındı.

8 Mart 2019 tarihinde, yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 4 kişi Edirne’de gözaltına alındı.

7 Mart 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 85 kişiden 39’u 8 Mart 2019 tarihinde tutuklandı. 46 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

5 Mart 2019 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 76 kişiden 50’si 9 Mart 2019 tarihinde tutuklandı. 26 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/138) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski astsubay Dursun Enli hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(03/139) Erişimi Yasaklanan Haber…

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan, Sözcü gazetesi hakkında açılan davanın ilk iddianamesini hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren’in 2002 yılında haksız menfaat elde etme suçundan yargılanması ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan cezalandırılması hakkındaki “Sözcü savcısı sabıkalı çıktı” haberine İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 8 Mart 2019 tarihinde erişim yasağı getirildiği öğrenildi.

(03/140) 31 Mart Seçimleri…

8 Mart 2019 tarihinde HDP Diyarbakır il binasını basan polis, HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevi yapan 7 kişiyi gözaltına aldı. Polisin kapıyı kırarak ve milletvekillerine silah doğrultarak binayı bastığı, baskın sırasında HDP milletvekilleri Tayip Temel ile Murat Sarısaç’ın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Polisin ayrıca HDP milletvekili Saliha Aydeniz’in telefonuna el koyduğu, el konulan telefonun 9 Mart 2019 tarihinde parçalanmış bir halde, bir esnaf tarafından HDP il binasına getirildiği öğrenildi.

8 Mart 2019 tarihinde Mardin’in Derik ilçesindeki seçim bürosu polisler tarafından basıldı. Büroda asılı bulunan ve üzerinde Leyla Güven’in resimlerinin bulunduğu afişlere polis tarafından el konulduğu ve Abdülsamet Gür ve Vedat Ekinci isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Mart 2019 tarihinde İzmir’in Konak ilçesindeki Kosova Mahallesi’nde bulunan HDP seçim bürosu polisler tarafından basıldı. Baskında HDP Konak Belediye Meclis üyesi adayı Mahsum Koç gözaltına alındı.Koç’un aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

7 Mart 2019 tarihinde İzmir’in Torbalı, Konak ve Buca ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi 8 Mart 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların isimleri: Kerem Ay, Deniz Poyraz, Fahriye Soylu, Zarife Karasungur, HDP Torbalı ilçe Eş Başkanı Gülcan Kızıldağ, Ali Çiftçi, Akmet Kaçak, Filiz Gezgin ve Emrah Tekmen.

9 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP’nin Kars Belediyesi Eş Başkan adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’in resimlerinin bulunduğu afişlerin üzerine, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından ay yıldız ve üç hilal şeklinde simgeler çizildiği öğrenildi.

10 Mart 2019 tarihinde Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, HDP seçim bürosu açılışında ‘örgütü övücü türkü söylediği’iddiasıyla açılışa katılan müzisyen (R.B.)ve 8 kişi (E.Ç., H.K., D.A., C.T., İ.B., H.B., F.T. ve Ö.A) gözaltına alındı.

10 Mart 2019 tarihinde HDP’nin Ankara’da Güvenpark’ta açtığı seçim standına, ırkçı bir grubun saldırıda bulunduğu öğrenildi. Polis tarafından uzaklaştırılan grubun daha sonra stand etrafında İstiklal Marşı okuduğu bildirildi.

10 Mart 2019 tarihinde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde HDP tarafından düzenlenen mitingde, aralarında Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan diğer kişilerin isimleri öğrenilemedi.

10 Mart 2019 tarihinde, Bitlis’in Ahlat ilçesinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yırtılan HDP afişlerinin yerine yenilerini asmaya çalışan HDP üyesi 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerden isimleri öğrenilenler: Mesut Günbay, Erhan Günbay, Ziver Günbay, Semseddin Günbay, Cevdet Günbay.

10 Mart 2019 tarihinde Muş’un Varto ilçesinde HDP’nin seçim çalışmaları için astığı veüzerinde “Azadî bi xwerevebirinê dest pê dike” (Özgürlük kendini yönetmekle başlar) ve “Ya Me Ye” (Bizimdir) yazılı afiş ve pankartlar polis tarafından, savcılık talimatı gerekçesiyle toplandı.

10 Mart 2019 tarihinde Iğdır merkezde reklam panolarına asılan HDP afişlerinin aynı gerekçeyle polis tarafından toplandığı öğrenildi.

10 Mart 2019 tarihinde Mardin’in Savur ilçesindeki Pınardere ve Yeşilalan beldelerindeki HDP seçim bürolarını basan polisin, aynı gerekçeyle afişlere el koyduğu öğrenildi.

10 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ta düzenlenecek olan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılacağı miting öncesinde, lise öğrencilerinin kaldığı Fatih Sosyal Bilimler Yurdu’ndan öğrencilerin çıkarıldığı ve yurdaCumhurbaşkanıTayyip Erdoğan’ın korumalarının yerleştirildiği öğrenildi.

8 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden CHP’nin Şırnak’ın Uludere ilçesi Belediye Başkan Adayı Salih Tanık’ın, “baskı altında” oldukları iddiasıyla ilçede açılan seçim bürosunu kapattığı öğrenildi. Söz konusu haberlede Tanık’ın “Uludere Kaymakamı, İlçe Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Müdürü’nün her iki günde bir kentin ileri gelenleriyle toplantı yaptığını ve burada ‘AKP’ye oy verin’ dediklerini” iddia ettiği belirtildi.

8 Mart 2019 tarihinde İzmir’in Bayraklı ilçesinde CHP Gençlik Kolları üyesi bir grubun, önlerini kesen yaklaşık 50 kişilik bir grubun sopalı saldırısına maruz kaldığı, 7 kişinin saldırı sonucu yaralandığı öğrenildi.

9 Mart 2019 tarihinde İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan CHP seçim bürosuna bir ticari taksiden 4-5 el ateş edildiği, saldırı sonucu 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

10 Mart 2019 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde seçim çalışması yapan, CHP Menemen Belediye Baikan adayı Serdar Aksoy’un eşi Dilek Aksoy ile Menemen Kadın Kolları yöneticisi Ülkü Elkatmış’ın içinde bulunduğu aracın önünün kesildiği ve araçtakilere sözlü saldırıda bulunan kişilerin aracın arka camını kırdıkları öğrenildi. Olayla ilgili olarak O.E. ve E.E. isimli 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

9 Mart 2019 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Dikmen Caddesi üzerinde seçim kampanyası için dolaşan Demokratik Sol Parti’ye (DSP) ait otobüse, kimliği belirsiz bir grup tarafından taş ve sopalarla saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucunda otobüste maddi hasar olduğu bildirildi.

8 Mart 2019 tarihinde seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde düzenlenen bir toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş için “Herhalde İstanbul’un güvenlik sorununu Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’la çözecek. PKK’nın oradaki temsilcisiyle çözecek” ifadelerini kullandı.

9 Mart 2019 tarihinde seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un Beykoz ilçesinde düzenlenen bir toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’nin İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları hakkında, “İmamoğlu ile Ankara’daki Mansur Yavaş çıksın şunu söylesinler ya; ‘PKK lanet bir terör örgütüdür. Bunların da, bunların getireceği oyun da Allah belasını versin’ desinler. ‘Terör örgütü cenazesine giden Sezgin Tanrıkulu’ndan ve onun gibi milletvekillerinden nefret ediyorum. Onlarla aynı parti altında bulunmaktan tiksiniyorum.’ Hadi desinler ya” ifadelerini kullandı.

9 Mart 2019 tarihinde seçim çalışmaları kapsamında Elazığ’da düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i hedef alarak şunları söyledi: “(…) Fakat hanımefendinin kaçacak deliği de yok. O milletvekili de değil. Onunla hemen hesaplaşacağız. Onun hesabı ağır olacak. 31 Mart günü millet bunlara şaka nasıl olurmuş sandıkta gösterecek. (…) Sen Erdoğan’ın ağzından kalkıp da halkına terörist ifadesini kullandığını asla ispat edemezsin. Bunun bedelini ödeyeceksin. Senin ortağın ödüyor işte, sen de ödeyeceksin. HDP ödüyor ödüyor zaten bitmiyor. Birileri cezaevinde süre dolduruyor, FETÖ’cüler dolduruyor, aynı yolda sen de düşebilirsin”.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.