MENÜ
ANA SAYFA
x

09 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/062) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Nisan 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Güleç Mahallesi kırsal alanında bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu yaşamını yitiren sivillerin kimlikleri belli oldu. Patlama sonucu ölen kişilerin isimleri: Hacı Akdeniz, Alaattin Yıldız, Ahmet Erboğa, Burhan Tanrıkulu ve Sedat Hazar.

(04/063) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

8 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde İzmir’in Aliağa ilçesindeki Şakran Cezaevi’nde Ali Erdoğan (17) isimli bir çocuğun tutulduğu koğuşta intihar ettiği iddia edildi. Ali Erdoğan’ın cenazesinin Covid-19 testi yapılacağı gerekçesiyle ailesine teslim edilmeden İzmir Adli Tıp Kurumu morgunda bekletildiği bildirildi. Ali Erdoğan’ın akrabası Abdulkadir Erdoğan ise basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Morgda Ali’yi gördüğümüzde vücuduna morluklar vardı. Nedeni sorduk kimse bir şey söylemedi. Ali’ye ne oldu, neden hayatını kaybetti, hiçbir şey bilmiyoruz. Cezaevi yönetimi de bize bilgi vermiyor.”

(04/064) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Cezaevi’nde toplam 16 mahpusun kaldığı 2 koğuşun Covid-19 salgınına rağmen birleştirildiği, mahpuslara temizlik malzemesi ve dezenfektan verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara ait radyo ve kitaplara el konulduğu, mahpusların askeri nizamda ayakta sayım vermeye zorlandıkları belirtildi.

8 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, ölüm orucunda yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde eylem yapan mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldıkları şiddet sonucu bazı mahpusların çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

8 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İmralı F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş hakkında 13 Şubat 2020 tarihinde Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı tarafından 6 ay süre ile kısıtlama kararı alındığı öğrenildi. Haberde ayrıca Covid-19 salgını kapsamında cezaevinde alınan tedbirlere ilişkin bilgilendirme talebinin de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildiği belirtildi.

(04/065) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1247 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve basın açıklamasına katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/066) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Nisan 2020 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul il binası önünde, ölüm orucunda yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek ile halen ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak ile ilgili yapılan eyleme müdahale eden polis, 2 kişiyi (Cemile Temizkalp ve Aydın Duru) gözaltına aldı.

(04/067) Tekirdağ’da Afiş Asılmasına Polis Müdahalesi…

08 Nisan 2020 Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Covid-19 salgınıyla ilgili afiş asan Emek Partisi (EMEP) üyelerine müdahale eden polis 2 kişiyi (İlçe Başkanı Erdal Koçer ve parti üyesi Kenan Işık) gözaltına aldı.

(04/068) Urfa’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eyyubiye İlçe Eş Başkanı Ömer Bozdal ve doktor Rezan Altundağ hakkında Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 8 Nisan 2020 tarihinde başlandı.

Ömer Bozdal ve Rezan Altundağ duruşmaya tutulu bulundukları Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme 2 kişinin de tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi. Ömer Bozdal ve Rezan Altundağ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatının başladığı 9 Ekim 2019 tarihinde Urfa’da gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

(04/069) Urfa’da Hakkında Soruşturma Açılan Tabip Odası Başkanı…

Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik hakkında Covid-19 salgını ile ilgili Tabip Odası tarafından hazırlanan rapor gerekçe gösterilerek Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı korku ve paniğe sevk etmek’ iddiasıyla soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Ömer Melik’in 8 Nisan 2020 tarihinde savcılığa giderek ifade verdiği öğrenildi.

(04/070) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 8 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 87 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 4.117 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 8 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 812 ve vaka sayısı ise 38.226 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.