MENÜ
ANA SAYFA
x

09 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

09 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/085) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Trabzon E Tipi Cezaevi’nde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olan Mehmet Sabri Yakut ve Emin Seyrek isimli 2 mahpusun kaldıkları koğuşlardan alınarak hücreye konulduğu öğrenildi.

8 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların 7 Aralık 2018 tarihinde gardiyanların fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(01/086) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 8 Ocak 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 779. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(01/087) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 791 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Derviş Lermi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (01/088) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 8 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 72. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/089) Ankara’da TOKİ İşçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

Ankara’nın Mamak ilçesinde TOKİ tarafından yapılan konutların inşaatında çalışan ve ücretleri ödenmeyen işçiler 7 Ocak 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kapısına kendilerini zincirleyerek protesto eylemi düzenledi. Eyleme müdahale eden polis 4 işçiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Doğukan Özkaya, Ömer Özkaya, Hasan Durgaç ve Hanifi Durgaç.

(01/090) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat…

8 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde “Tutuklu Avukatlar ile Dayanışma Nöbeti” tutan avukat Didem Baydar Ünsal gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada Didem Baydar Ünsal hakkında savcılık tarafından verilen bir gözaltı kararı olmamasına rağmen, Ünsal’ın zor kullanılarak Çağlayan Karakolu’na götürüldüğü ve orada bir odada tutulduğu belirtilmektedir. Açıklamada ayrıca polisin Didem Baydar Ünsal’ın kendi isteğiyle karakola gelerek ifade verdiğini iddia ettiği belirtilmektedir. Didem Baydar Ünsal, 5 saat karakolda tutulduktan sonra aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(01/091) Van’da Yasaklanan Etkinlik…

Van Valiliği 8 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in ölüm yıldönümü ile ilgi yapılacak basın açıklaması ve benzeri tüm açık hava toplantılarını yasakladı.

(01/092) Ankara’da Gözaltına Alınan Sendika ve Siyasi Parti Yöneticileri…

8 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında sendika yöneticileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin 2016 yılında gerçekleştirilen “Beyaz Bayrak” eylemi olduğu bildirildi.

Gözaltına alınanların isimleri: HDP Parti Meclisi üyesi Ali Özkan, HDP Ankara il yöneticisi Dilbaz Temel, HDP Yenimahalle İlçe Eş Başkanı Nurettin Kemertaş, HDP eski il yöneticileri Sihan Kaya, Harun Çakmak, Feride Yardımcı, HDP üyesi Eyüp Emektar, KHK ile kapatılan Rojava Derneği Eş Başkanı Banu Erdoğan, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Devrim Kahraman, Tüm Bel-Sen eski Kadın Sekreteri Güler Elveren, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi Hatice Beydilli, Erkan Polat.

(01/093) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

7 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde üzerinde Leyla Güven’in bir resminin olduğu posterin asıldığı HDP ilçe binasına yapılan polis baskınında gözaltına alınan HDP Sur İlçe Eş Başkanı Mehmet Ali Altunkaynak ile HDP ilçe yöneticisi Murat Kılıç 8 Ocak 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(01/094) Hatay’da Gözaltına Alınan TÖPG Üyeleri…

8 Ocak 2019 tarihinde Hatay’da yapılan ev baskınlarında Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG) üyesi 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Hasan Özgün, Elif Mansuroğlu, Ali Öztürk ve Yasin Kaplan.

(01/095) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Kemerburgaz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Y.A. hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Y.A.’yı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(01/096) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi eski muhabiri Pelin Ünker hakkında ‘Paradise Papers’ belgelerine ilişkin haberleri nedeniyle, Binali Yıldırım ve oğullarının şikayeti üzerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ocak 2019 tarihinde görüldü.

Mahkeme, savunmaların ardından Pelin Ünker’in ‘kamu görevlisine hakaret etme’ suçundan 8 bin 660 TL para cezası ve ‘iftira’ suçundan 1 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme cezayı ertelemedi.

(01/097) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

6 gazeteci (KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabir Metin Yoksu, Diken haber portalı eski editörü Tunca Öğreten, Birgün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat; Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve Etkin Haber Ajansı Haber Müdürü Derya Okatan) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ocak 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede,  6 gazetecinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack tarafından ulaşılan ve daha sonra internet ortamında yayınlanan elektronik postaları haberleştirdikleri gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme gazeteciler ile ilgili adli kontrol şartının kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 16 Nisan 2019 tarihine erteledi.

25 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan 6 gazeteciden 3’ü 17 Ocak 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ömer Çelik davanın 24 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat ise davanın 6 Aralık 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(01/098) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

8 Ocak 2019 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 29 kişi; Adana’da yapılan ev baskınlarında Jandarma Bölge Komutanlığı’nda İstihbarat Şube Müdür Vekili olarak görev yapan bir binbaşı gözaltına alındı.

Konya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 kişiden 10’u 8 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Son tutuklamalarla beraber, bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 21 oldu. 2 kişi ise serbest bırakılmıştı.

(01/099) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Fahrettin Özgür Erkan hakkında Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

  1. G. ve A. G. isimli 2 kişi hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme E.G.’yi ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme A.G.’nin ise beraatına karar verdi.

(01/100) Bitlis’te Özel Güvenlik Bölgesi…

Bitlis Valiliği 8 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan ilçelerinde bulanan bazı alanları 4 Ocak 2019 ile 18 Ocak 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi olarak ilan etti.

(01/101) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 8 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Şırnak merkezde bulunan 7 bölgeyi askeri güvenlik bölgesi ilan etti. Valilik açıklamasında askeri güvenlik bölgesi ilanının ne kadarlık bir süreyi kapsadığına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır.

Şırnak Valiliği ayrıca 9 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Güçlükonak ilçesine bağlı 9 alanı 9 Ocak 2019 (dahil) ile 23 Ocak 2019 (dahil) tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi olarak ilan etti.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.