MENÜ
ANA SAYFA
x

09 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/044) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı dahilinde 8 Ocak 2020 tarihinde Resulayn kentinde gerçekleştirilen bombalı araç saldırısında 4 askerin öldüğü Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı.

(01/045) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Bafra T Tipi Cezaevi’nde tutulan babasını ziyaret için gelen bir çocuğunun (5, e) görüş öncesinde çıplak arandığı iddia edildi. Söz konusu iddiaya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle yazılı bir soru önergesi verildi. Önergede iddiaların doğru olup olmadığının, doğru ise aramayı yapan personel hakkında bir soruşturma açılıp açılmadığının ve çocuklara yönelik çıplak arama uygulamasının hangi tüzük ve yönetmelikte yer aldığının sorulduğu öğrenildi.

8 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Özalp ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Dilan Örenci’nin isteği ve iradesi dışında Van T Tipi Cezaevi’nden Erzurum E Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi. Dilan Örenci 6 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 9 Aralık 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Özalp Belediyesi’ne 6 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

8 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, açlık grevinde olan Grup Yorum üyesi Barış Yüksel’in bir gazeteye yazdığı mektubun isminin yer aldığı kısım haricinde cezaevi yönetimi tarafından tamamen sansürlenerek gönderildiği öğrenildi.

(01/046) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1156 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi. Saat 18.00’deki müdahale sırasında polisin Merve Demirel’i ıslak zemin üzerine yatırarak ters kelepçelediği bildirildi.

Buna göre, 8 Ocak 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/047) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Arjin Dilek Öncel hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 8 Ocak 2020 tarihinde görüldü.

İddianamede Arjin Dilek Öncel’in sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından ilk duruşmada kararını açıklayan mahkeme Arjin Dilek Öncel’in beraatına hükmetti.

(01/048) Muş’ta Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri İdris Sayılğan hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ocak 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede İdris Sayılğan’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmaya katılan İdris Sayılğan, savunmasında suç konusu yapılan sosyal medya paylaşımları ile ilgili olarak hakkında daha önce dava açıldığını ve bu davada kendisine 8 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini belirtti. İdris Sayılğan’ın avukatları ise savunmalarında aynı fiillerle ilgili daha önce bir yargılama yapıldığından beraat kararı verilmesini talep etti.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Mart 2020 tarihine erteledi.

(01/049) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Ocak 2020 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 kişi ByLock kullandıkları iddiası ile gözaltına alındı.

(01/050) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 8 Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 9 Ocak 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1159 güne uzatılmış oldu.

(01/051) Hakkında Fezleke Hazırlanan Milletvekili…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana milletvekili Tülay Hatimoğulları hakkında Gezi Parkı eylemleri sırasında 10 Eylül 2013 tarihinde Hatay’da yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle bir fezleke hazırlanarak TBMM’ye sunulduğu öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.