MENÜ
ANA SAYFA
x

1 – 3 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 – 3 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/001) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Mahpuslardan Sümeyye Gök’ün Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Mehmet Miraç Dinç’in Elazığ F Tipi Cezaevi’ne, Abdullah Kaçmaz’ın ise Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği bildirildi.

31 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Barış Kahraman’ın Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne Metin Gelni isimli mahpusun ise Aksaray T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri bildirildi.

31 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun (Ferhat Ertunç ve Sedat Karabalık) istek ve iradeleri dışında başka bir cezaevine sevk edildikleri öğrenildi.

31 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara gönderilecek kargoların miktarına sınırlama getirildiği ve kargoların 2 ayda bir teslim edileceği öğrenildi.

1 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Reşit İlhan isimli mahpusun, infaz koruma memurlarının işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

(01/002) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 31 Aralık 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/003) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

2 Ocak 2022 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından, 28 Aralık 202 tarihinde partinin Bahçelievler ilçe binasına yönelik saldırıyı protesto etmek için İstanbul’da Şirinevler Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. En az 10 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(01/004) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

6 gazeteci (KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabir Metin Yoksu, Diken haber portalı eski editörü Tunca Öğreten, Birgün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat; Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve Etkin Haber Ajansı Haber Müdürü Derya Okatan) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Aralık 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede 6 gazetecinin, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack tarafından ulaşılan ve daha sonra internet ortamında yayınlanan elektronik postaları haberleştirdikleri gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme 6 gazetecinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan beraatına, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Eray Sargın’ın ‘verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme’ suçundan ayrı ayrı 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti ve hapis cezalarını erteledi.

25 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan 6 gazeteciden 3’ü 17 Ocak 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ömer Çelik davanın 24 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat ise davanın 6 Aralık 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(01/005) Oyuncunun Yargılandığı Dava…

2 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, oyuncu İlyas Salman hakkında sosyal medyada paylaştığı bir video hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı’nın TCK’nin 301. maddesi kapsamında “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçundan yargılama izni verildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması Mart 2022’de görülecek.

(01/006) Hande Buse Şeker Davası…

Polis memuru Volkan Hicret hakkında trans kadın Hande Buse Şeker’i 9 Ocak 2019 tarihinde İzmir’de cinsel saldırıda bulunarak öldürdüğü iddiasıyla İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen hükmün İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 31 Aralık 2021 tarihinde görülmesine devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 4 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(01/007) Eskişehir’de Kaldırılan Pankart…

31 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir il binasına asılan “Faizci kazanacak, millet ödeyecek. Ekmeğe vergi, faizciye dolar garantili faiz” yazılı pankartın gece saatlerinde polis tarafından Eskişehir Valiliği’nin talimatıyla kaldırıldığı öğrenildi.

(01/008) İstanbul’da Kiliseye Ayrımcı Saldırı…

31 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Anadolu Protestan Kilisesi’nin kapısına sprey boya ile yazı yazıldığı öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 1 kişinin 1 Ocak 2022 tarihinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(01/009) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 31 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 163 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 40.786 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 1 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 145 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 36.731 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 2 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 129 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 33.520 olduğunu açıkladı.

Buna göre 2 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 82.635, vaka sayısı ise 9.552.801 oldu.

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.