MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/001) Hatay’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Avukat…

30 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, avukat Bülent Akbay’ın Hatay’ın İskenderun ilçesindeki adliye binası önünde Cumhuriyet Başsavcısı’nın koruması ve şoförü olduğu bildirilen iki kişiyle tartıştığı ve daha sonra bu kişilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberlerde Bülent Akbay’ın görüşmek üzere gittiği başsavcının makam odasında da bu 2 kişinin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunlar ifade edildi: “İskenderun Adliyesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi arasında bulunan ve 25 Ekim 2023’te sivil araç trafiğine kapatılmasına karar verilen ancak düzenlemelerin halen bitmemesi nedeniyle fiili olarak sivil araçların da kullandığı çift şeritli yolda, avukat Bülent Akbay sevk ve idaresindeki araç ile yolu ortalayarak seyrettiği, görev yerine gitmeye çalışan ve içerisinde Cumhuriyet Başsavcısının da olduğu makam aracına yol vermeyerek geçişine engel olması üzerine şoför tarafından önce korna çalarak uyarılmıştır, ardından aracın makam aracı olduğu ve trafikte geçiş önceliğinin bulunduğu Bülent Akbay’a hatırlatılmıştır. Avukat Bülent Akbay’ın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, bununla da yetinmeyip koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent Akbay kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir. Arbede esnasında gerek Bülent Akbay gerekse koruma polisi yaralanmıştır.”

(12/002) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 1 Aralık 2023 tarihlerinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/003) İstanbul’da Engellenen Yürüyüş…

Gezi Davası’nın 25 Nisan 2022 tarihinde görülen karar duruşmasında ‘hükümeti ortadan kaldırmaya yardım etme’ suçundan 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen tahliye edilmemesini protesto etmek için 30 Kasım 2023 tarihinde Beyoğlu ilçesindeki İstanbul Barosu önünde yapılan basın açıklamasının ardından yapılmak istenen yürüyüşe polis tarafından izin verilmedi.

(12/004) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

30 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, WDR Cosmo Türkçe Yöneticisi Tuncay Özdamar’ın 30 Eylül 2023 tarihinde Almanya’dan geldiği Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı sosyal medya paylaşımlarında terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği iddiasıyla gözaltına alındığı ve aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/005) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişi…

1 Aralık 2023 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İlçe Eş Başkanı Şiyar Koç ve Dilan Çıtanak, Muş merkezli bir soruşturma kapsamında içinde bulundukları aracı durduran polis tarafından gözaltına alındı. 2 kişinin Muş’a götürüldüğü öğrenildi.

(12/006) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da olduğu 7 kişi hakkında ‘ihaleye fesat karıştırma’ iddiasıyla İstanbul Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Kasım 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 24 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(12/007) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

“MİT Tırları Davası” olarak bilinen davada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve gazeteci Erdem Gül hakkında verilen kararın Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davada Erdem Gül’ün dosyasının ayrılmasına karar verilmişti. Erdem Gül hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 30 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 28 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(12/008) İstanbul’da Gazetecilerin ve Yazarların Yargılandığı Dava…

Agos Gazetesi yazarı ve Ermenice sayfalar editörü Pakrat Estukyan, Cihan Doğan, Avukat Emran Emekçi, Mehmet Nimet Sevim ve Demokratik Modernite Dergisi Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 2 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(12/009) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Onur Öncü hakkında Deniz Poyraz’ın HDP il binasına düzenlenen saldırıda yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davanın duruşması sırasında çekim yaptığı iddiasıyla İzmir 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Aralık 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından ilk duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Onur Öncü’nün beraatına karar verdi.

(12/010) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Halk TV eski Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(12/011) İstanbul’da Yargılanan Avukatlar ve Dernek Üyeleri…

11’i Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat ve 38’i Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAD) üyesi olmak üzere toplam 49 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 49 kişinin beraatına hükmetti.

(12/012) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Ankara’da kadın cinayetlerini protesto etmek için yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 15 kişi hakkında Ankara 66. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 15 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından beraatına, 2 kişinin ise ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan cezalandırılmasına hükmetti.

(11/013) Urfa’da Yargılanan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında Urfa 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘devlet organlarını aşağılama’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 30 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(12/014) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

2021 yılında Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlaması ile ilgili tertip komitesi üyesi 7 kişi hakkında Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Aralık 2023 tarihinde başlandı. İddianamede söz konusu 7 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 1 Mart 2024 tarihine erteledi.

(12/015) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Halk Bankası ile ilgili iddialara ilişkin https://artigercek.com, https://halktv.com.tr, https://www.diken.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.birgun.net internet sitesinde yer alan “Polisten savcıya herkes işin içinde!” başlıklı habere İstanbul Küçükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Ekim 20023 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.