MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/001) Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Mayıs 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Kandil bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/002) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Ağustos 2022 tarihinde 2 aylık bebeği ile birlikte İstanbul’da tutuklanan Suriye vatandaşı Reyhan Abidi’nin havasız ve nemli bir odada tutulduğu ve kendisine günde sadece 1 şişe su verildiği öğrenildi.

(09/003) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 1 Eylül 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/004) 1 Eylül Dünya Barış Günü Eylemlerine Yönelik Müdahaleler…

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında 31 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Dolmabahçe Sarayı önünde yapılan basın açıklaması sonrasında polis müdahalesi sonucu 3 Barış Annesi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Bedia Gökgüz, Zeliha Gökgüz ve Şükran Tuga.

(09/005) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(09/006) İstanbul’da Polisin İşkence ve Diğer Müdahalesine Maruz Kalan Kişiler…

1 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Tokatköy mahallesinde belediye tarafından yıkılacak evlere polis tarafından sabaha karşı baskın düzenlendiği ve evlerde yaşayan kişilerin polis zoruyla dışarı çıkarıldığı öğrenildi. Polis müdahalesine karşı çıkan en az 8 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi. Ayrıca polisin yıkımlara engel olmak için binaların çatılarına çıkanlara plastik mermi ve biber gazı ile müdahale ettiği; gazetecilerin ve avukatların bölgeye girmesine izin vermediği; gazetecileri fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdığı öğrenildi.

(09/007) Erzurum’da Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Eylül 2022 tarihinde Erzurum’un Hınıs ilçesinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Rabia Yalavuz, Adil Attik ve Ramazan Karakaş) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(09/008) Bursa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için gerçekleştirilen Gemlik Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi sırasında gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 31 Ağustos 2022 tarihinde Bursa 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede Ergin Çağlar’ın 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 6 Aralık 2022 tarihinde görülecek.

(09/009) Bursa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için gerçekleştirilen Gemlik Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi sırasında gözaltına alınan Jinnews muhabiri Rozerin Gültekin hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 31 Ağustos 2022 tarihinde Bursa Seferihisar Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede Rozerin Gültekin’in 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 25 Ekim 2022 tarihinde görülecek.

(09/010) İstanbul’da Belediye Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık hakkında ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan hazırlanan iddianame 31 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

(09/011) Hakkında Soruşturma Açılan Bilim İnsanı…

Prof. Dr. Celal Şengör hakkında katıldığı bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(09/012) Mardin’de Yasaklanan Konser…

Müzisyen İlkay Akkaya’nın 24 Eylül 2022 tarihinde Mardin’de vereceği konser, Mardin Valiliği tarafından 31 Ağustos 2022 tarihinde yasaklandı.

(09/013) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Mardin Valiliği 31 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinlikleri 1 Eylül 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu kararla birlikte Mardin’de 17 Ekim 2019 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı böylece 1064 güne ulaşmış oldu.

Hakkari Valiliği 31 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde miting, açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 1 Eylül 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 4 Ocak 2022 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı böylece 254 güne ulaşmış oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.