MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/001) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

31 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü dolayısıyla yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 13 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Makine Mühendisleri Odası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından kaymakamlığın yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polis ayrıca İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde Kayıplar Haftası için basın açıklamasına katılanların Makine Mühendisleri Odası önündeki basın açıklamasına katılmak üzere yürümesine de izin vermedi.

(06/002) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

31 Mayıs 2021 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek isteyen kamu emekçileri tarafından İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 1 kişiyi (Nursel Tanrıverdi) gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/003) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemlerine Yönelik Müdahale…

31 Mayıs 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için üniversitenin Güney Kampusu’nda çadır nöbeti eylemi yapan öğrencilere polis ve özel güvenlik birimleri müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmazken, öğrencilerin zorla kampustan çıkarıldığı öğrenildi.

(06/004) İstanbul’da Pankart Asarken Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da bulunan Medeniyet Üniversitesi’nin kapısına “Bulu’dan Boğaziçi’ne rektör Medeniyet’e hoca olmaz!” yazılı pankart asan 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(06/005) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Mayıs 2021 tarihimde Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında 5 kişi (Hasan Tunç, Sabri Sel ve Aziz Yıldız, Ali Süngü ve Hasan Süngü) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/006) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İlçe ve İller…

Hakkari Valiliği, 31 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 1 Haziran 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 375 güne uzatılmış oldu.

Rize Valiliği, 31 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile İkizdere ilçesinde yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 1 Haziran 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Van Valiliği, 31 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 3 Haziran 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1669 güne uzatılmış oldu.

(06/007) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

31 Mayıs 2021 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.

31 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Fethullah Gülen’in akrabası Selahaddin Gülen’in Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yurtdışında yaptığı bir operasyon ile Türkiye’ye getirilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Selahaddin Gülen’in Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı, 19 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı bir açıklamada , “Yakında FETÖ takımından da önemli bir ismi açıklayacağız, şu anda elimizde. Kimi yakaladık, hesaba çektik, onun açıklamasını da yapacağız” demişti.

(06/008) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 31 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 122 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 596 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.493 olduğu belirtildi.

Buna göre 31 Mayıs 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 47.527, vaka sayısı ise 5.249.404 oldu.

31 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde en az 80 mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.