MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/001) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 29 Ekim 2022 tarihinde tutuklanan 5 gazetecinin (Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Habibe Eren ve Öznur Değer) götürüldükleri Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde çıplak arama ve askeri nizamda ayakta sayım dayatmasına maruz kaldığı ve ayrıca 5 gazeteciye bir gün boyunca sadece 1,5 litre su verildiği öğrenildi.

31 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Hasan Kılıç isimli mahpus hakkında, yazdığı Kürtçe mektupta örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonucunda Hasan Kılıç’a 11 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

(11/002) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile 9 gazetecinin tutuklanması ve Bartın’daki maden patlamasında işçilerin yaşamını yitirmesi ile ilgili 31 Ekim 2022 tarihinde İzmir’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gençlik örgütleri tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 23 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 23 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/003) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Ekim 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(11/004) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Yazar…

Yazar Hogir Berbir, 31 Ekim 2022 tarihinde bir şikâyette bulunmak üzere gittiği Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/005) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Ekim 2022 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 15 kişiden 10’u (Dicle Yıldızgörer, Hozan Gökalp, Tatar Gökalp, Gökhan Geçgel, Burhan Macak, Ahmet Türüg, Ceger Cagini, Sabri Ormanlı, Zeynep Mete ve ismi öğrenilemeyen bir kişi) 31 Ekim 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 5 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/006) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru H. A. hakkında Cihan Can’ın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle Diyarbakır 11 Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ekim 2022 tarihinde devam edildi.

Sanık polis memuru duruşmaya katılmadı. Davanın 23 Mayıs 2022 tarihinde görülen duruşmasında Adli Tıp Kurumu tarafından gönderilen rapora ilişkin yapılan düzeltme talebine bir yanıt gelmediği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 26 Aralık 2022 tarihine erteledi.

Cihan Can isimli kişi, 27 Aralık 2019 tarihinde Diyarbakır’da Turgut Özal Bulvarı’nda H. A.’nın sürdüğü polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

(11/007) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cengiz Holding hakkında https://www.birgun.net, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://artigercek.com internet sitelerinde yer alan haberlere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 18 Ekim 2022 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İçişleri Bakanı’nın bir akrabası hakkında https://artigercek.com, https://www.milligazete.com.tr, https://www.sozcu.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 18 Ekim 2022 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Sedat Peker’in bir açıklaması ile ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr, https://www.diken.com.tr, https://halktv.com.tr, https://www.yeniakit.com.tr internet sitelerinde yer alan haberler ile İstanbul Valiliği ve Çekmeköy Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamalarda geçen bir ismin kaldırılmasına hükmedildi.

Mehmet Cengiz ile ilgili https://artigercek.com, https://haberalternatif.com, https://www.gercekgundem.com internet sitelerinde yer alan haberlere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 20 Ekim 2022 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı’nın danışmanı ile ilgili https://www.sozcu.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.gazeteduvar.com.tr sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/008) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Kasım 2022 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda 22 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.