MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/001) İstanbul’da Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybeden Kişi…

31 Ocak 2024 tarihinde ‘Diyarbakırlı Ramazan Hoca’ olarak bilinen, özellikle dini konularda yayınladığı videolar ile dikkati çeken Ramazan Pişkin isimli 1 kişi, İstanbul’un Fatih ilçesinde kimliği belirlenemeyen bir kişinin bıçaklı saldırısı sonucunda hayatını kaybettiği öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattığı ve bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(02/002) Antalya’da Silahlı Saldırıya Uğrayan Eski Siyasi Parti Yöneticisi…

31 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya’nın Manavgat ilçesinde eski İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen’in kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradığı ve yaralandığı öğrenildi.

(02/003) Tehdit Edilen ve Hedef Gösterilen Gazeteci…

31 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral’ın, gazeteci Fatih Altaylı’yı sosyal medya kanalında gündemdeki haberleri yorumlarken kullandığı ifadeler nedeniyle hedef gösterdiği ve tehdit ettiği öğrenildi.

Oktay Saral, basına yansıyan açıklamasında şunları söyledi: “Fatih Altaylı denen insan suretine bürünmüş mendebur iblisin evladı herhalde kendini Hollanda ya da Danimarka’da yaşadığını zannediyor (…) İslama ve Kur’an’a aleni olarak hakaret eden bu mürted zındık için saniye dahi geçmeden gereken yapılmalı aksi halde müslümanların infialine sebebiyet verecek nahoş olaylar yaşanabilir. Ajan olarak bu ülkede müslüman kılıklı dolaşan bu alçak yakalanıp en ağır cezaya tabii tutulmalıdır”

(02/004) Belediye Başkan Adayından Ayrımcı ve Fobik İçerikli Sözler…

28 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Saadet Partisi İstanbul Belediye Başkan adayı Birol Aydın’ın Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tanıtım Toplantısı’nda “Adeta bir gayya kuyusuna benzedi İstanbul. LGBTİ denilen sapkınlıklar her alana sirayet etmiş durumda” şeklinde ayrımcı ve fobik içerikli ifadeler kullandığı öğrenildi.

(02/005) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Mustafa Şıhi, Sedat Şimşek ve Mazlum Taşkın) istek ve iradeleri dışında Burdur Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne, 1 mahpusun (Hasan Ateşçi) ise Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

1 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Ekrem Gün isimli 1 mahpusun yan koğuşunda kalan İ.Ö. isimli mahpus tarafından sözlü ve yazılı olarak ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

1 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çorum L Tipi Cezaevi’ndeki kadın mahpusların bazılarının 7 kişilik odalarda 28 kişi kaldığı öğrenildi.

(02/006) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 1 Şubat 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/007) Van’da Barışçıl Toplantı ve Gösteriye Polis Müdahalesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sona erdirilmesi ve Kürt sorununun çözümü amacıyla 1 Şubat 2024 tarihinde aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) vb. siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleri ile milletvekillerinin de olduğu kişiler tarafından Van’da yapılmak istenen ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ ne polis göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği ve en az 4 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan 4 kişiden 2’si (Harun Çavğun ve Mehmet Halis Saykan), emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/008) Kars’ta Basın Toplantısına Polis Ablukası…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sona erdirilmesi ve Kürt sorununun çözümü amacıyla 1 Şubat 2024 tarihinde Kars’ta yapılmak istenen ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ öncesinde aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik İslam Kongresi (DİK), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHA-DER) vb siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleri ile milletvekillerinin de olduğu kişiler tarafından basın toplantısı gerçekleştirilen otelin polis tarafından abluka altına alındığı öğrenildi.

(02/009) İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Adalet Nöbetine Engelleme…

1 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ için İstanbul’da bulunan Çağlayan Adliye binası içinde her hafta düzenlenen Adalet Nöbeti, 1 Şubat 2024 tarihinde avukatların toplandığı merdivenlerin özel güvenlik görevlileri tarafından kapatılması suretiyle engellendi. Daha sonra adliye dışında yapılan basın açıklamasıyla bu durum protesto edildi.

(02/010) Muş’ta Valilik Tarafından İzin Verilmeyen Etkinlik…

31 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, DEM Parti Muş Gençlik Meclisi’nin uyuşturucuya ve fuhuşa karşı mücadele amacıyla İstasyon Caddesi Atatürk Çocuk Parkı önünde 28 Ocak 2024 tarihinde stant açma talebine Muş Valiliği tarafından ‘güvenlik’ gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

(02/011) İzmir’de Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

30 Ocak 2024 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında ‘örgüte finansman sağlama’ suçlamasıyla gözaltına alınan 5 kişiden (Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Parti Meclisi Üyesi Didar Gül, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas, Gülseren Olgun, Vezan Özoğlu ve Yaşar Aslan) Didar Gül ve Kerim Altınmakas, sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Yaşar Aslan’ın ifade işlemlerinin devam ettiği, Gülseren Olgun ve Vezan Özoğlu’nun ise sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/012) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili 31 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde afiş asan Emek Gençliği üyesi 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(02/013) Mardin’de Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, Ahmet Kanbal’ın beraatına karar verdi.

(02/014) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

18 gazeteci hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, gazetecilere ilişkin adli kontrol tedbirinin kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 9 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/015) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bir televizyon kanalında yaptığı yorumları gerekçe göstererek 1 Şubat 2024 tarihinde gazeteci Çiğdem Toker hakkında soruşturma başlattı. Gazetecinin Ankara’da bulunan Kavaklıdere Karakolu’na giderek ifade verdiği öğrenildi.

(02/016) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Dilan Esen hakkında 12 Ağustos 2022 tarihinde Birgün Gazetesi’nde yazdığı bir yazı gerekçe gösterilerek ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçlamasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 26 Mart 2024 tarihine erteledi.

(02/017) Ankara’da Onur Yürüyüşü Davası…

5 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Onur Yürüyüşü esnasında işkence ve kötü muameleyle gözaltına alınan 42 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘hakaret’ ve ‘basit yaralama’ suçu işledikleri iddiasıyla Ankara 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, yeni bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi ve duruşmayı 8 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/019) Ankara’da Öğrencilerin Yargılandığı Dava…

 16 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da ‘kadın üniversitesi’ uygulamasını protesto ederken gözaltına alınan 8 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçlamasıyla Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 27 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(02/020) Etkinlik ve Eylem Yasakları…

Bitlis Valiliği,  1 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla, il genelinde düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eyleminin 1 Şubat 2024 ile 4 Şubat 2024 tarihleri arasında 4 gün süreyle yasaklandığı duyurdu.

Kars Valiliği, 30 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla, il genelinde düzenlenecek toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, araç konvoyu, her türlü karşılama uğurlama, kapalı yer toplantısı, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma eyleminin 31 Ocak 2024 ile 4 Şubat 2024 tarihleri arasında 5 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(02/021) Darbe Girişimi ile İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 1 kişi, 1 Şubat 2024 tarihinde Ankara’da düzenlenen operasyonla gözaltına alınarak Konya’ya götürüldü ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.