MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/001) Cezaevinde Mahpuslara Verilmeyen Gazete…

30 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin ilan hakkı bulunmayan gazeteler kapsamında oldukları gerekçesiyle verilmediği öğrenildi.

(07/002) Adana ve Diyarbakır’da Baro Eylemlerine Polis Müdahalesi…

30 Haziran 2020 tarihinde Adana Barosu tarafından yapılmak istenen “Savunma Yürüyüşü”ne polis Valilik kararını gerekçe göstererek izin vermedi. Polis müdahalesi sırasında bazı avukatların polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Polisin izin vermemesi üzerine avukatlar bulundukları yerde oturma eylemine başladı.

30 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılmak istenen “Savunma Yürüyüşü”ne polis izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine avukatlar Diyarbakır Adliyesi nünde bir basın açıklaması yaptı.

(07/003) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1330 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/004) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

30 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/005) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma hakkı için ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek olmak için 29 Haziran 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki evinin önünde basın açıklaması yaptıkları için gözaltına alınan Sultan Kaya ve Hasan Basri Yıldız 30 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ’örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle tutuklandı.

(07/006) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

30 Haziran 2020 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi 9 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(07/007 Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Zorova kırsal mahallesinde yapılan ev baskınlarında 1’i çocuk 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Tacettin Kardaş, Halil Aslan, Feyzi Çetiner ve R. K. (17). Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/008) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Hakkında Açılan Soruşturma…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, katıldığı bir etkinlik ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında açılmış 2 ayrı soruşturma kapsamında 30 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır Adliyesi’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(07/009) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 30 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 16 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.293 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 30 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.131 ve vaka sayısı ise 199.906 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.