MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/001) Operasyonlar ve Saldırılar)

30 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Haziran 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/002) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Tokat T Tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların kaldığı bir koğuşun polis tarafından arandığı, arama sırasında mahpuslara ait kişisel eşyaların dağıtıldığı, buna itiraz eden mahpusların işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Haberde, aramanın ardından koğuşa tekrar gelen polislerin Hasan Ortaç ve Mustafa Okçu isimli 2 mahpusu fiziksel şiddet kullanarak götürdüğü ve 2 mahpusun nerede olduklarının bilinmediği iddia edildi. Cezaevi yönetiminin konuyla ilgili kendilerini arayan basın mensuplarına iddiaları yalanladıkları bildirildi.

(07/003) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 30 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/004) Eskişehir’de Onur Haftası Etkinliğine Polis Müdahalesi…

Onur Haftası kapsamında 29 Haziran 2021 tarihinde Eskişehir’de yapılan Onur Yürüyüşü öncesinde gökkuşağı renginde semboller taşıdıkları gerekçesiyle 5 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’ne de müdahale eden polis en az 15 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Ayrıca 2 gazeteci, polis müdahalesine karşı çıkan Eskişehir Barosu Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu üyesi avukat Anıl Yüksel ile iki turistin de gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 25 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/005) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Dilbent Türker ile Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS)  temsilcisi Onur Eyidoğan 30 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu kapısına kendilerini zincirlediler. Zinciri kıran polis 2 kişiyi gözaltına aldı. Polisin ayrıca gazetecilerin çekim yapmasına engel olduğu ve 1 gazeteciye ait basın kartına bir süre el koyduğu öğrenildi.

(07/006) Diyarbakır’da Tutuklanan Dernek Başkanı…

Diyarbakır 78’liler Derneği Başkanı Gani Alkan 30 Haziran 2021 tarihinde hakkında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Aynı gün içinde mahkemeye sevk edilen Gani Alkan ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(07/007) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Haziran 2021 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Halis Yarıcı Mehmet Yarıcı) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/008) Van’da Gözaltına Alınan Kişi…

30 Haziran 2021 tarihinde Van’da yapılan ev baskının Nadir Erdem gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/009) Adana’da Eyleme Katıldıkları İçin Yargılanan Kişiler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eş Başkanları Gülseren Tural ve Mehmet Masum Eriğ, Adana Barosu eski başkanı avukat Gazi Mengücek Çıtırık’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atanmasını protesto etmek için 26 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen basın açıklaması nedeniyle Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Haziran 2021 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme 14 kişinin beraatına karar verdi.

(07/010) Çanakkale’de Hakkında Soruşturma Açılan HDP Yöneticileri…

30 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP İzmir il binasına düzenlenen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz ile ilgili olarak HDP Çanakkale il binasına asılan “hesap vereceksiniz” pankartının polis tarafından indirilmek istendiği fakat buna parti yöneticileri tarafından izin verilmediği öğrenildi. Binada kimsenin olmadığı bir saate pankartı indiren polisin  HDP yöneticisi 2 kişi hakkında ‘halkı kin ve nefret suçuna teşvik etme’ suçundan soruşturma açtığı bildirildi.

(07/011) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Hakkari Valiliği 30 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 1 Temmuz 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 405 güne uzatılmış oldu.

(07/012) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

30 Haziran 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 23 ilde düzenlenen operasyonlarda 22 kişi; Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştığı iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı.

 (07/013) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 30 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 45 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 522 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.496 olduğu belirtildi.

Buna göre 30 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 49.732, vaka sayısı ise 5.425.652 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.