MENÜ
ANA SAYFA
x

1 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/001) Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Haziran 2022 tarihinde Siirt kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/002) İzmir’de Kaçırılan Kişi…

S. O isimli bir kişinin 30 Haziran 2022 tarihinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. S. O.’nun kaçırıldığı süre boyunca işkence ve diğer kötü muamele ile ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

S. O.’nun avukatı basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kendilerini istihbarat elamanları olarak tanıtan kişilerce S. O. gözaltına alındı. Yaklaşık 11 ile 15 saat arasında işkenceye maruz kaldı. Müvekkilim çeşitli mezarlıklara götürülerek, işkence ve insanlık dışı uygulamalara maruz kalmış. İşkencede kendisine ajanlaştırma ve ailesi üzerine ölüm tehditlerinde bulunulmuş. Telefonuna el konulmuş. Daha sonra gece saat 02.00’ye yakın Menderes ilçesi Akçaköy durağında bırakılmış.”

(07/003) Siirt’te İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Haziran 2022 tarihinde Siirt’te Welat İnan isimli bir kişinin sokakta polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(07/004) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 1 Temmuz 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/005) Kocaeli’de Parti Standına Polis Müdahalesi…

30 Haziran 2022 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kongresi ile ilgili açılan standa müdahale eden polis 6 parti üyesini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/006) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/007) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 30 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(07/008) Ankara’da TÜİK Önündeki Eylemlere Polis Engellemesi…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerinin güvenilirliği ile ilgili 1 Temmuz 2022 tarihinde kurumun Ankara’daki binası önünde Halkevleri üyeleri tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

Aynı gerekçe ile aynı yerde Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına da polis tarafından izin verilmedi.

(07/009) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Barış Terkoğlu hakkında bir gazetede yer alan röportajı nedeniyle Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine 200.000 TL tazminat talebiyle İstanbul 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Temmuz 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Barış Terkoğlu ile ilgili tazminat talebinin reddine karar verdi.

(07/010) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

19 avukat hakkında 10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto etmek için 12 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Adliyesi’nde basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede avukatların ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 27 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(07/011) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için yapılan eylemler sırasında gözaltına alınan 30 kişi hakkında İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 8 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(07/012) Dedeoğulları Davası…

12 Mayıs 2021 tarihinde Konya’da Dedeoğulları ailesi mensuplarına yönelik düzenlenen ve 7 kişinin yaralandığı ırkçı saldırı ile ilgili 2’si tutuklu 9 kişi hakkında Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların ‘kasten yaralama’, ‘silahla kasten yaralama’ ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçlarında cezalandırılmaları istenmektedir. Tutuksuz sanıkların tutuklanması yönündeki talepleri reddeden mahkeme, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(07/013) Yılmaz Öztürk Davası…

30 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yılmaz Öztürk’ün (20) 20 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Küçükarmutlu mahallesinde polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davada sanık polis memuru Yasin Hiçyılmaz’a verilen 10 yıl hapis cezasının Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandığı öğrenildi.

(07/014) İstanbul’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) gazeteci Gökhan Biçici’nin 2013 yılındaki Gezi eylemleri sırasında haber takibi yaparken polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığına hükmetmesi üzerine sorumlu polis memurları hakkında İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2022 tarihinde başlandı. Savcı zaman aşımını gerekçe göstererek davanın düşürülmesini, Gökhan Biçici’nin avukatları ise suç konusu eylem ‘basit yaralama’ değil ‘işkence’ olduğu gerekçesiyle mahkemenin görevsizlik kararı vererek dava dosyasını ilgili nöbetçi ağır ceza mahkemesini talep etti. Mahkeme duruşmayı 13 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(07/015) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçeriği ve İnternet Siteleri…

Cumhurbaşkanı’nın avukatı ile ilgili haberlere getirilen erişim engelline ilişkin https://ifade.org.tr/ internet sitesinde yer alan içeriğe İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Haziran 2022 tarihli kararı ile ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

ABD merkezli Voice of America (Amerika’nın Sesi) ve Almanya merkezli Deutsche Welle’ye (DW) ait internet sitelerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) başvurusu üzerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Haziran 2022 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/016) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Temmuz 2022 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi gözaltına alındı.

(07/017) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski hakim İlhan Karagöz hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Temmuz 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.