MENÜ
ANA SAYFA
x

10 – 12 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 – 12 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/125) Van’da Baskın Yapılan Bir Evde Çıkan Yangın…

11 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Erciş ilçesinde Mehmet Polat isimli bir kişiye ait eve polis ve jandarma tarafından baskın yapıldığı öğrenildi. Haberde, baskın sırasında evde yaşayanların dışarı çıkartılmasından sonra eve atılan gaz bombası nedeniyle evde yangın çıktığı ve maddi zarar oluştuğu bildirildi.

Mehmet Polat, yaşadıkları hakkında basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Gece saat 12.00’de evimize baskın yaptılar, bizi yataklarımızdan çorapsız ve giyimsiz bir şekilde dışarı çıkarttılar. 3 saat boyunca bizi soğukta dışarıda beklettiler. Evimizin içine kapı ve pencerelerden gaz bombası attılar. Daha sonra evde arama yaptılar, atılan gaz bombalarından dolayı bir hafta sonra düğünü olacak olan kızımızın tüm çeyizi yanarak zarar gördü ve kullanılamaz hale geldi.

(11/126) Diyarbakır’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

9 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Rıdvan Toktaş’ın 29 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından gözaltına alınmak istendiği, daha sonra olay yerine gelen “Ranger” marka bir arabadan çıkan ve ellerinde uzun namlulu silah olan kişiler tarafından yere yatırılıp ters kelepçelendiği, zorla araca bindirilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Haberde ayrıca Rıdvan Toktaş’ın fiziksel şiddete maruz kaldığı ve araç içinde başına silah dayandığı belirtildi. Gözaltında da polisin fiziksel şiddetine ve ajanlık dayatmasına maruz kalan Rıdvan Toktaş’ın sağlık raporu için götürüldüğü hastanede doktorla konuşmasına izin verilmediği ve doktorun, fiziksel şiddete maruz kalmadığı yönünde bir rapor hazırladığı öğrenildi.

Haberde Rıdavan Toktaş’ın serbest bırakıldıktan sonra bir kez daha hastaneye gelerek gözaltında maruz kaldığı polis şiddetini anlatıp rapor almak istemesi üzerine doktorun polisleri aradığı iddia edildi.

(11/127) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, 9 Kasım 2018 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında bulunan Süngü Tepe üs bölgesinde ağır silahların atışı sırasında mühimmatın infilak etmesi sonucu 7 askerin öldüğünü ve 25 askerin ise yaralandığını açıkladı. Diğer yandan Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği 9 Kasım 2018 tarihinde olaya ilişkin yayın yasağı kararı aldı. Medyada olayla ilgili birtakım yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı belirtilen mahkeme kararında ayrıca “Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması, toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj, eleştiri, görüntü vb. yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi, yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir” denildi.

9 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Ekim 2018 ile 3 Kasım 2018 tarihleri arasında Şırnak kırsal alanında çıkan çatışmalarda 7 militanın öldüğü öğrenildi.

11 Kasım 2018 tarihinde Şırnak’taki Gabar Dağı’nda devam eden bir askeri operasyon sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda 2 askerin öldüğü ve 5 askerin ise yaralandı öğrenildi.

(11/128) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 2’si hasta 4 mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı ve buna karşı çıktıkları için fiziksel şiddete maruz kaldıkları öğrenildi. Fiziksel şiddet sonucu Şemsettin Erdem isimli bir mahpusun bayıldığı bildirildi. Haberde ayrıca siyasi mahpusların tutulduğu koğuşa konulma taleplerine rağmen mahpusların tecrit hücresinde tutulduğu, düzenli yemek verilmediği, sandalyelerinin alındığı, sayımlarda zorla ayağa kaldırıldıkları ve almaları gereken ilaçların verilmediği belirtildi.

 10 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Kasım 2018 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı süresiz ve dönüşümsüz karşı açlık grevine başlayan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven hakkında tutulduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması başlatıldığı öğrenildi

(11/129) Cezaevinde Sağlık hakkı Engellenen Mahpus…

9 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan kalp hastası Mahmut Aktaş isimli bir mahpusun, doktorlar tarafından 6 ay içinde yapılması gerektiği belirtilen ameliyatının “ödenek yok” denilerek yapılmadığı iddia edildi.

(11/130) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 10 Kasım 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesinde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Halil İbrahim Şener ve Ertuğrul Çağan isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/131) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın vasisi tarafından 9 Kasım 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan görüşme başvurusu başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

 (11/132) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 733 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9, 10, 11 Kasım 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

9 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Dersulu, Gülnaz Bozkurt, Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Derviş Lermi, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

10 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve Derviş Lermi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mehmet Dersulu, Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) gözaltına alındığı bildirildi.

11 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Derviş Lermi ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Derviş Lermi, Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 9, 10, 11 Kasım 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 22 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/133) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

10 Kasım 2018 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 711’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polisin bu yürüyüşü de engellemesi üzerine, Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde basın açıklamasını gerçekleştirdiler.

(11/134) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularının Polis Tarafından Engellenen Etkinliği…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 10 Kasım 2018 tarihinde 346. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu” polis tarafından engellendi. İHD İstanbul Şubesi’nden Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen insan hakları savunucuları, engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(11/135) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 9 Kasım 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 42. kez gözaltına alınmış oldu.

(11/136) İdil Kültür Merkezi’ne Polis Baskını…

İstanbul’un Şişli ilçesindeki İdil Kültür Merkezi’ne 9 Kasım 2018 tarihinde polis tarafından baskın düzenlendi. Yapılan aramada kültür merkezinde bulunan kitapların ve eşyaların dağıtıldığı öğrenildi. Baskında 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Meral Hır, Ezgi Kul, Beyhan Gün, Aslıhan Diş, Yaşar Coşkun Karadağ, Orhan Acar, Dehman Göçer, İrem Mağden, Nuri Cihanyandı ve Duygu Yasinoğlu.

Halkın Hukuk Bürosu, 10 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklamada gözaltına alınanlara polisin su, şeker ve ilaçlarını vermediğini duyurdu.

(11/137) Ankara’da Gözaltına Alınan Akademisyen…

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edilen “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacılarından akademisyen Dr. Cenk Yiğiter, 9 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı. Gözatı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/138) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

9 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Tuna Aydın, 11 Kasım 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(11/139) Antalya’da Gözaltına HDP Milletvekili Adayı…

24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olan Gülseren Kaya 10 Kasım 2018 tarihinde ailesinin Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan evine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Gülseren Kaya’nın gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/140) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Kasım 2018 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 12 kişiden 5’i 11 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/141) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Kasım 2018 tarihinde Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan bir yakınını ziyaret ettikten sonra cezaevi çıkışında gözaltına alınan Melek Başkale isimli bir kişi, 11 Kasım 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

(11/142) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

9 Kasım 2018 tarihinde İzmir’in Menemen, Bergama, Seferihisar ve Aliağa ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 9 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(11/143) Tunceli’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

9 Kasım 2018 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ve Pertek ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP yöneticisi Ulvi Gültekin ile Dere Köyü muhtarı Hayri Doğan’nın da olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Ulvi Gültekin, Rıza Dalkılıç, Hayri Doğan, Taki Erdoğan, Kazım Yıldız, Adil Korkmaz, Ali Sarı, Erdem Doğru.

(11/144) Ağrı’da Tutuklanan Kişiler…

Ağrı’nın Tutak ilçesinde 7 Kasım 2018 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 15 kişiden 7’si 11 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 8 kişi ise serbest bırakıldı.

(11/145) Karabük’te ‘Atatürk’e Hakaret İddiası’ ile Tutuklanan Kişi…

10 Kasım 2018 tarihinde ‘Atatürk’e hakaret ettiği’ iddiasıyla Karabük’te gözaltına alınan Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) öğrencisi İ.Ö.’nün aynı gün içerisinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(11/146) Edirne’de ‘Atatürk’e Hakaret İddiası’ ile Gözaltına Alınan Kişi…

10 Kasım 2018 tarihinde Edirne’de Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlen tören sırasında “Atatürk ilah değildir, Allah’ın kanunları var. Atatürk Batı’nın kanunlarını getirdi” şeklinde sloganlar attığı iddiasıyla E.Ş. isimli bir kadının gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/147) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Mardin eski milletvekili Gülser Yıldırım hakkında Mardin 3. Ağrı Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Kocaeli 1 No’lu F tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gülser Yıldırım, SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmediği için duruşmaya katılamadı. Avukatların savunmalarının ardından, mahkeme Gülser Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 30 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(11/148) Mersin’de Akademisyenlerin Yargılandığı Dava…

KHK ile Mersin Üniversitesi’ndeki görevlerinden ihraç edilen akademisyenler Yrd. Doç. Hakan Mertcan, Arş. Gör. Esin Gülsen, Yrd. Doç. Dr. Selim Çakmaklı ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Şener, Hakan Mertcan ve Esin Gülsen’in beraatına karar verdi, Selim Çakmaklı’yı ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(11/149) Mardin’de Gazetecinin Yaralandığı Dava…

Gazeteci Sedat Sur hakkında Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım ile ilgili haberleri nedeniyle Mardin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Sedat Sur’u 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/150) İstanbul’da Yargılanan Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtları…

Homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı 25 kişi hakkında, İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararına rağmen 25 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen 2017 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmaya katılmayan 6 kişinin hakkında savunmalarının alınması için yakalama emri çıkarttı ve duruşmayı 21 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/151) Mazlum Tura’nın Ölümü ile ilgi Yargılanan Polis Memuru…

28 Ağustos 2015 tarihinde dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurulan Mazlum Tura’nın (16) ölümüyle ilgili olarak polis memuru Süleyman E. Hakkında Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Savcı esas hakkındaki mütalaasında sanık polis memurunun ‘olası kasıtla öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme avukatların sanığın tutuklanması yönündeki talebini reddetti ve duruşmayı 18 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(11/152) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Kasım 2018 tarihinde Muş’ta 9 kişi gözaltına alındı.

10 Kasım 2018 tarihinde Eskişehir’de özel bir eğitim kurumunda çalışan 1 kişi gözaltına alındı.

(11/153) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 7 Kasım 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Lice ilçesine bağlı 19 köy ve 54 mezrada 7 Kasım 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 9 Kasım 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler ve mezralar: Yalımlı, Mahmutlu, Akçabudak, Ulucak, Örtülü, Saydamlı, Kılıçlı, Yorulmaz, Güldiken, Bayırlı, Baharlar, Üçdamlar, Erginköy, Yamaçlı, Yaprakköy, Kıralan, Dernek, Gürbeyli ve Yünlüce köyleri; Leyhosor, Tahtakülek, Ballıca, Mahmudan, Hevsel, Yeniyazı, Hij, Gözeli, Dergan, Alıçlıyayla, Buban, Vilu, Arpacık, Karadere, Sivritepe, Kilimli, Kaynaktaşı, Dokuzkat, Aliyan, Abdurrahmanağa, Gelberi, Eskiköy, Hegogozer, Semezi, Bilgin, Koçmarin, Yaka, Karaç, Kumımirza, Mehmedil, Sağlık, Körtan, Körha, Silkito, Hamzabey, Kayadibi, Baverda, Aşağıhodik, Konuklu, Yeşilburç, Sumaklı, Zıraht, Acımeşe, Muradiye, Mengusi, Puneyn, Çalıbükü, Kijikbadem, Kumluca, Perpank, Sıkas, Gucik ve Yıldız mezraları.

(11/154) Bingöl’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Bingöl Valiliği 11 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Adaklı, Genç, Kiğı, Yedisu, Karlıova ve Solhan ilçelerine bağlı, koordinatları verilmiş 26 alanın 11 Kasım 2018 ile 25 Kasım 2018 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(11/155) Antep’te Özel Güvenlik Bölgesi…

Antep Valiliği 9 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Suriye sınırında bulunan alanların 9 Kasım 2018 ile 23 Kasım 2018 tarihleri arasında 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(11/156) Rize’de Engellenen Etkinlik…

11 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın vereceği konferans için Rize’nin Ardeşen ilçesinde belediyeye ait olan Ardeşen Kültür Merkezi’nde yapılan rezervasyonun Ardeşen Belediyesi tarafından iptal edildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.