MENÜ
ANA SAYFA
x

10 – 12 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 – 12 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/115) Operasyonlar ve Saldırılar…

9 Nisan 2021 tarihinde Siirt’in Eruh ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Celal Özcan) öldüğü öğrenildi.

(04/116) Urfa’da Şüpheli Asker Ölümü…

Urfa’nın Akçakale ilçesindeki Tekçe Hudut Karakolu’nda askerlik yapan Soner Yıldız, 9 Nisan 2021 tarihinde yaşamını yitirdi. Soner Yıldız’ın ölümüne ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, basında yer alan bazı haberlerde Soner Yıldız’ın intihar ettiği iddia edilmektedir.

(04/117) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Dumlupınar kırsal mahallesinde 6 Nisan 2021 tarihinde yapılan ev baskınında İbrahim Halil Ercan isimli bir kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Bir yakının evinde gözaltına alınmasının ardından başına poşet geçirilerek ve ters kelepçelenerek Dicle kırsal mahallesindeki evine götürülen İbrahim Halil Ercan’ın yol boyunca polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı bildirildi. Evi ve bahçesi polis tarafından belli yerlerde kazı yapılarak aranan İbrahim Halil Ercan’ın bulunduğu iddia edilen mühimmatları üstlenmesi için ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

Avukatlarının maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

(04/118) Ağrı’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

9 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Nisan 2021 tarihinde Ağrı’da bir özel harekat polisi ile tartışan ismi öğrenilemeyen bir kişinin, şikayet için gittiği Murat Şehit Halis Çınar Polis Karakolu’nda karakola gelen 14 özel harekat polisinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca olaya müdahale eden karakolda görevli 3 polis memurunun da özel harekat polislerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı belirtildi. Olay sırasında ayrıca karakolda bulunan avukatın çektiği görüntülerin de özel harekat polisleri tarafından silindiği bildirildi.

Maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen tıbbi rapor alan bu kişinin 14 özel harekat polisi hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(04/119) Urfa’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

9 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Akçakale ilçesinde 2 kişinin trafikte tartıştıkları ve sivil polis olduğu bildirilen 2 kişinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. 2 kişinin daha sonra Akçakale İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(04/120) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Ercan Yıldız isimli bir mahpusun isteği dışında Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

9 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Menemen T Tipi Cezaevi’nde tutulan bir mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra revire götürülmediği öğrenildi.

10 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Hamdusena Ada isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve eli ile kolundan yaralandığı öğrenildi.

10 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun istekleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

10 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Oktay Candemir tarafından yazılan “Görücü-Bölücü Hikayeler” isimli kitabın Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan bir mahpusa “kamu güvenliğini tehlikeye düşürüp hükümlülerin iyileştirilmesi amacına ulaşmayı zorlaştırdığı” gerekçesiyle verilmediği öğrenildi.

(04/121) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

10 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Hamdusena Ada’nın 3 aydır hastaneye sevk edilmediği öğrenildiği.

(04/122) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 9 Nisan 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/123) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti, Dernek Üye ve Yöneticileri ile Gazeteci…

5 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Çınar Belediye Başkanı Necla Tamriş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) merkez yürütme kurulu üyesi Zeynep Üren ile Jinnews muhabiri Beritan Canözer’in de olduğu 25 kişiden 5’i 8 Nisan 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 2 kişinin (Çınar Belediye Eş Başkanı Necla Tamriş ve Demokratik Bölgeler Partisi [DBP] Diyarbakır İl Eş Başkanı Seval Gülmez) tutuklanmasına 3 kişinin (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Ruken Bekalp, Tevgera Jinên Azad [TJA] aktivisti Emine Kaya ve Halkların Demokratik Partisi [HDP] Kayapınar eski Eş Başkanı Besile Narin) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. 1 kişi (Zeynep Aykat) savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 3 kişinin ise (TJA aktivisti Zelal Bilgin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri Bahar Karakaş Uluğ ve Rabia Tekas) gözaltı süresi uzatıldı.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 8, 1’i ev hapsi tedbiri ve 12’si adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılanların sayısı 14 oldu.

(04/124) Adana’da Gözalrına Alınan Kişiler…

Adana’da gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü (B. S., M. A., R. H.) 10 Nisan 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/125) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Van merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişiden 3’ü (Sabri Ecer ve Abdulcebbar Ecer ile ismi öğrenilemeyen bir kişi) 9 Nisan 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/126) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Selahattin Demirtaş’ın ‘tehdit’ ve ‘terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef gösterme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Avukatların yaptığı reddi hakim talebini reddeden mahkeme duruşmayı 7 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(04/127) Adana’da Yargılanan Kişiler…

HDP Adana İl Eş Başkanları Gülseren Tural ve Mehmet Masum Eriğ, Adana Barosu eski Başkanı avukat Gazi Mengücek Çıtırık’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atanmasını protesto etmek için 26 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen basın açıklaması nedeniyle Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2021 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/128) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Aralarında Ankara “İşimi Geri İstiyorum Eylemi” katılımcılarından Nuriye Gülmen’in de olduğu 9’u tutuklu tutuklu 16 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2021 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme tutuklu 6 kişinin (Ezgi Kırlangıç, Işılgül Çakmak, Mehmet Göçebe, Özlem Karataş, Songül Say ve Turan Dolu) tahliyesine, 3 kişinin (Nuriye Gülmen, Rıdvan Akbaş ve Yasemin Karadağ) tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 10 Haziran 2021 tarihine erteledi.

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 17 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alınan 16 kişiden 9’u 22 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(04/129) Yasaklanan CHP Afişleri…

9 Nisan 2021 tarihinde Bursa’nın Mudanya ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından reklam panolarına asılan ve üzerinde “128 Milyar Dolar Nerede?” yazılı afişlerin savcılığın talimatı ile indirildiği öğrenildi.

10 Nisan 2021 tarihinde Kastamonu’da CHP tarafından reklam panolarına asılan aynı afişin savcılığın talimatı ile indirildiği öğrenildi.

11 Nisan 2021 tarihinde Edirne’de CHP tarafından reklam panolarına asılan aynı afişin savcılığın talimatı ile indirildiği öğrenildi.

(04/130) Görevden Alınan Muhtar…

Mardin’in Yeşilli ilçesine bağlı Gül Mahallesi’nin muhtarı Çağdaş Araz’ın Yeşilli Kaymakamlığı tarafından 1 ay süreyle görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Gül Mahallesi’nde yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesini kapsamında evlerinden çıkartılmak istenen vatandaşlar tarafından yapılan eylem sonrasında mahalle muhtarı eylemleri organize etmekle suçlanmıştı.

(04/131) Sakarya’da Saldırı Düzenlenen Parti Binası…

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde Gelecek Parti ilçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendiği, ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı saldırıda binada maddi hazar meydana geldiği öğrenildi.

(04/132) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

http://www.diken.com.tr/, https://www.dw.com/tr/, https://www.evrensel.net/, https://www.yurtgazetesi.com.tr/ internet sitesi ile 2 ayrı sosyal medya hesabında yer alan haber ve paylaşımlara İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Nisan 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/133) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

9 Nisan 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 33 ilde düzenlenen operasyonlarda 45 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı.

Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına gitmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 2’si 11 Nisan 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(04/134) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Yusuf Bekmezci isimli bir kişi hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ekim 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan 17 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/135) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 9 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 253 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.408 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 55.791 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 10 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 248 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.497 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 52.676 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 11 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 237 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.548 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 50.678 olduğu belirtildi.

Buna göre 11 Nisan 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 33.939,vaka sayısı ise 3.849.011 oldu.

9 Nisan 2021 tarihinde Samsun’da Dr. Faruk Kuruhasanoğlu Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.