MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/080) Mardin’de Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

9 Ağustos 2021 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde Suriye vatandaşı olduğu bildirilen fakat ismi açıklanmayan bir kişinin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Polis ekiplerince durumundan şüphelenilerek durdurulmak istenen şahıs, üzerindeki bombayı patlatmaya çalışması üzerine görevli personel tarafından etkisiz hale getirildi. Eylem hazırlığı içerisindeki terörist, polisin dur ihtarına ve havaya ateş açmasına rağmen elindeki bombayla emniyet güçlerine doğru saldırı amacıyla koşmaya başlaması üzerine ölü olarak ele geçirildi. Operasyon sonrası olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, bomba uzmanı ekiplerce etkisiz hale getirildi.”

(08/081) Ankara’da Şüpheli Gazeteci Ölümü…

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş 9 Ağustos 2021 tarihide Ankara’daki ofisinde ölü bulundu. Aydın Taş’ın ölüm nedeni öğrenilemedi.

(08/082) Ağrı’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Ağustos 2021 tarihinde Ağrı’da Demirbaş ailesinin yaşadığı evin tartıştıkları özel harekat polisinin şikayeti üzerine basıldığı ve baskın sırasında en az 2 kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Eyüp Demirbaş basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Annem üst kattaki komşularımız gece çok ses çıkardıkları için kardeşim aracılığıyla sessiz olmaları için uyarıda bulunuyor ve o gece sesler kesiliyor. Ancak uyarılan E. Y., sonraki gün yine annemle tartışıyor. Kocasının özel harekat polisi olduğunu söyleyen E. Y. eve polis yığmakla annemi tehdit ediyor. Annem sonra konuyu babama anlatıyor. Babam da komşular arası tartışmanın normal olduğunu ve bu nedenle E. Y.’nin özel harekatçı olan eşi A. Y. ile konuşarak meseleyi halledeceğini söylüyor. Ancak babam A. Y.’i arayıp meseleyi halletmek isterken ‘Sen artık haddini aştın, oraya bir grup arkadaşımı yolluyorum’ tehdidiyle karşılaşıyor.”

Kutbettin Demirbaş ise şunları ifade etti: “Bana ‘sen haddini aştın, arkadaşlarımı gönderiyorum’ deyince ‘Kimi gönderiyorsan gönder’ dedim ve ardından 155’i arayarak ihbarda bulundum. Sonrasında evde tek başına bulunan kızım Z. R. D. beni ağlamaklı bir ses tonuyla arayarak özel harekat polislerinin evi bastığını söyledi. Biz de eve geçince yaklaşık 15 özel harekat polisinin evin önünde olduğunu ve bunlardan 2 kişinin silahlarıyla kapımıza vurduklarını gördüm.”

Emrah Demirtaş basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Abim ve bayılan annem yerde de tekmelenmeye devam edince karşı çıktım. Ancak polisler buna rağmen aynı muameleye devam ederek, ‘Bu daha ne ki’ gibi bir ifade kullandılar.”

(08/083) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Cezaevi’nde tutulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in sayım sırasında tartıştığı infaz koruma memurları tarafından zor kullanılarak havalandırmadan koğuşun içine götürüldüğü öğrenildi. Haberde ayrıca Sebahat Tuncel’in konuyla ilgili Adalet Bakanlığı’na yazdığı mektuba da el konulduğu belirtildi.

(08/084) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi, avukatları ve vasisi tarafından 9 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/085) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Ağustos 2021 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek isteyen kamu emekçileri tarafından İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 1 kişiyi (Nursel Tanrıverdi) gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/086) Muğla’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

9 Ağustos 2021 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen ormanında ağaç kesilmesine engel olmak için nöbet eylemi yapanlara müdahale eden jandarma bu kişileri zor kullanarak eylem alanından çıkardı.

(08/087) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

9 Ağustos 2021 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı.

(08/088) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Jinnews haber ajansına ait https://www.jinnews30.xyz internet sitesine Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Ağustos 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(08/089) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 9 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 117 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.731 olduğunu açıkladı.

Buna göre 9 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 52.311, vaka sayısı ise 5.942.271 oldu.

9 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’da radyoloji teknikeri Mehmet Ağdemir isimli bir sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.