MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/075) Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı, 6 Ağustos 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-Kilit operasyonu sırasında Zap bölgesinde meydana gelen bir patlamada yaralanan 1 askerin (Uzman Onbaşı Mustafa Demir) kaldırıldığı hastanede 9 Ağustos 2022 tarihinde öldüğünü duyurdu.

(08/076) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

29 Temmuz 2022 tarihinde tutulduğu Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde intihar girişiminde bulunduğu iddia edilen Taner Atmaca (25), tedavi gördüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 9 Ağustos 2022 tarihinde yaşamını yitirdi. Taner Atmaca’nın ailesinin cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunduğu, olayla ilgili görüntülerin kendilerine verilmesi talebinin ise kabul edilmediği öğrenildi.

(08/077) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 9 Ağustos 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/078) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(08/079) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunan ETF Tekstil fabrikası işçilerinin, ödenmeyen kıdem tazminatları ve ikramiyeleri için 9 Ağustos 2022 tarihinde yaptıkları eyleme polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınan kimse olmadığı, en az 2 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

(08/080) Muğla’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler mahallesinin Kızılkum mevkiinde, yapılması planlanan otel inşaatının mahkemenin iptal kararına rağmen sürmesine karşı yapılan nöbet eylemine 9 Ağustos 2022 tarihinde müdahale eden polis, 15 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/081) İstanbul’da Cenazeye Polis Müdahalesi…

Ağrı’da bir çatışma sonucu hayatını kaybeden Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) ve Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDK) üyesi Ulaş Alankuş için 9 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde düzenlenen cenazesi polis tarafından engellendi. Cenaze aracının önünü kesen polisin, cenazeyi cemevine götüreceği gerekçesiyle aile bireylerini zorla araçtan indirdiği ve cenaze aracını Gazi Mezarlığı’na götürdüğü öğrenildi. Cemevi önünde cenazeye katılmak için bekleyenlere müdahale eden polis, aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan’ın bulunduğu 10 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(08/082) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişi…

9 Ağustos 2022 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP Bekirhan Belde Eş Başkanı Sezgin Yavuz ile Yusuf Şahin isimli kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/083) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Açılan Soruşturma…

9 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde oynanan Fenerbahçe-Ümraniyespor maçı öncesinde bir grup taraftarın ettikleri tezahüratlarda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri’ iddiasıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatıldığı ve sosyal medyada yer alan görüntülerdeki kişilerin tespit edilmesi için Emniyet Müdürlüğü’ne talimat verildiği öğrenildi.

(08/084) Boğaziçi Üniversitesi’nde Görevine Son Verilen Akademisyen…

Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan ve daha sonra görevden alınan Melih Bulu’nun yerine vekaleten atanan Mehmet Naci İnci, öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine hakkında açılmış disiplin soruşturmasını gerekçe göstererek 9 Ağustos 2022 tarihinde son verdi. Can Candan’ın görevine 16 Temmuz 2021 tarihinde de son verilmiş, Can Candan 25 Mart 2022 tarihinde mahkeme kararıyla görevine dönmüştü.

(08/085) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Batman Valiliği 10 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık ve kapalı yer toplantısı, basın açıklaması, protesto/gösteri yürüyüşü, protesto eylemi, insan zinciri, çelenk sunma, bildiri/broşür dağıtma, stant kurma, çadır kurma gibi tüm eylem ve etkinliklerin 10 Ağustos 2022 itibarıyla 10 gün süreyle mülki idare amirinin iznine bağlandığını duyurdu.

(08/086) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Bakırköy Cezaevi’nde görevinden alınan hekimin yerine yapılan atamayla ilgili, https://www.cumhuriyet.com.tr/, http://www.diken.com.tr/ ve https://t24.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlere, daha önce kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle getirilen erişim yasağı kararına dayanılarak Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişim engeli getirildi ve haberlerin silinmesine hükmedildi.

(08/087) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

9 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.