MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ağustos Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/051) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında 9 Ağustos 2023 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 6 askerin (Fatih Uğur Altınbaş, Kemal Özek, Uğur Özdemir, Özkan Lale, Mahmut Üçdağ, Mustafa Sezer) öldüğünü açıkladı.

(08/052) Cezaevinde Yaralanan Mahpuslar…

9 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Cezaevi’nde 8 mahpusun tutuldukları tek kişilik odalara giren bir başka mahpusun kesici aletli saldırısına maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi.

(08/053) İptal Edilen Sergi…

10 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gökçeada’da açılması planlanan “Yeniden Buluşacağız: İmroz’un 1964 Belleği” sergisinin sosyal medya üzerinden “sergide devletimiz ve milletimiz aleyhine, rencide edici bir yaklaşım görürsek hukuki mücadele başlatacağız. Yapanlar, yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Hiç kimse devletimizi ve milletimizi küçük düşüremez. Hele de bizim toprağımızda. Devletimiz Rumlara verdiği hakları da gözden geçirmelidir. Batı Trakya kan ağlarken, bunlar bize, bizim ülkemizde sövmeye kalkıyor. Kimin haddine” denilerek hedef gösterilmesi üzerine iptal edildiği öğrenildi. Sergiyi hazırlayan gazeteci Melike Çapan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Dün akşam itibariyle sosyal medyada sergimizin hedef gösterilmesi bizi çok zorlu bir kararı almaya itti. Ne yazık ki bazı grupların resmi kurumlara baskısı sonucunda bir amacı da geçmişle yüzleşerek ortak bir geleceği yeniden inşa edebilmek için bir adım olan sergimizi iptal etme kararı aldık.”

(08/054) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalları…

9 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından “Haftanın Panoraması” programında HDP ve Kürt seçmenler ile ilgili sarf edilen sözler nedeniyle KRT kanalına 3 kez program durdurma ve idari para cezası; “Forum Hafta Sonu” programda 15 Temmuz darbe girişimi, Kuran kurslarına devam eden çocuklar ve aileleri, başörtüsü takanlar ile ilgili sarf edilen sözler nedeniyle TELE1 kanalına 3 kez program durdurma ve idari para cezası verildiği öğrenildi. RTÜK’ün ayrıca yayınlanan bir klipte “kötü karakterin tüm buhranlarından çıkış yolu olarak cinsel ilişkiyi’ ön plana çıkardığı, sorunlarını çözmek için kavga yolunu tercih ettiği, sık sık sigara ve alkol kullanımına başvurduğu” gerekçesiyle Power Türk kanalına; yayınlanan bir klipteki argo ifadeler nedeniyle NR1kanalına idari para cezası verdiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Sözcü Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.