MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/118) Hatay’da Öldürülen Suriyeli Çocuk…

9 Haziran 2020 tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Suriyeli bir aileye T. B. isimli komşuları tarafından ateşli silahla yapılan saldırı sonucu Halid Yusuf isimli 2 yaşındaki çocuğun yaşamını yitirdiği, dedesi Muhammed Yusuf’un ise yaralanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. T. B.’nin jandarma tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

(06/119) Tehdit Edilen Gazeteci…

9 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’ın Ankara’da bulunan evinin posta kutusuna mermi bırakılarak tehdit edildiği öğrenildi. Yavuz Selim Demirağ 11 Mayıs 2019 tarihinde evinin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramış, saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan 6 kişi daha sonra serbest bırakılmıştı.

(06/120) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1309 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

Saat 13.30’da yapılan basın açıklaması sonrasında açıklamaya katılan Nazan Bozkurt hakkında açılmış bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Nazan Bozkurt 10 Haziran 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

(06/121) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/122) Mersin’de Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin il yöneticisi Ali Bilen ile Akdeniz Sanat Atölyesi çalışanları Hebun Yüksekbağ, Dilan Demir ve Cejna Saruhan 9 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alındı. 4 kişiye ilişkin gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/123) Kazdağları’nda Gözaltına Alınan Yaşam Savunucuları…

Kazdağları Kirazlı köyünde madencilik firmasının ağaçları kesmesine karşı 320 gündür devam eden ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ alanına gitmek isteyen 2 yaşam savunucusu 9 Haziran 2020 tarihinde jandarma tarafından İl Hıfzısıhha Kurulu’nun aldığı idari karar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi (Melis Tantan ve soyadı öğrenilemeyen Ozan adlı kişi) aynı gün içinde serbest bırakıldı. Basında yer alan haberlerden yaşam savunucularının jandarma tarafından nöbet alanına gitmeleri durumunda yeniden gözaltına alınmakla tehdit edildiği öğrenildi.

(06/124) Bursa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen maden zenginleştirme tesisine karşı mücadele eden 9 kişi (Gülizar Canbaz, Emine Çip, Hatice Kara, Nermin Çetin, Kaniye Karasu, Ferhat Fındıl, Ömer Güler, Muhammed Çakır ve Hüseyin Tekin) maden şirketinin şikayeti üzerine 8 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alındı. 9 kişi 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 9 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(06/125) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Çocuk…

  1. C. (16) isimli bir çocuk 9 Haziran 2020 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesinde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

(06/126) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

9 Haziran 2020 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Kıymet Tabas ve Mehmet Tabas) gözaltına alındı.

(06/127) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Hakkında Soruşturma Açılan Parti Yöneticisi…

9 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Rize Fındıklı İlçe Başkanı Tugay Köse hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında geçen “faşist”, “direniş” gibi ifadeler nedeniyle soruşturma açıldığı ve bu soruşturma kapsamında Tugay Köse’nin Fındıklı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(06/128) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Iğdır’ın Halfeli beldesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Hasan Safa hakkında Iğdır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 9 Haziran 2020 tarihinde görüldü.

Hasan Safa duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme ilk duruşmada kararını açıklayarak Hasan Safa’yı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Hasan Safa 23 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 27 Mart 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Halfeli Belediyesi’ne 23 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(06/129) Grup Yorum Üyesinin Yargılandığı Dava…

Grup Yorum üyesi Ali Aracı hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Haziran 2020 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme Ali Aracı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 3 Eylül 2020 tarihine erteledi.

Ali Aracı 19 Haziran 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/130) Leyla Güven Tahliye Edildi…

4 Haziran 2020 tarihinde vekilliğinin düşürülmesinin ardından hakkındaki kesinleşmiş ceza gerekçe gösterilerek tutuklanarak cezaevine konulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili olan Leyla Güven, avukatlarının yaptığı başvuru üzerine kalan cezası başka bir dosyadan tutuklu kaldığı süreye mahsup edilerek 9 Haziran 2020 tarihinde tahliye edildi.

(06/131) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

9 Haziran 2020 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 26 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 160 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 16 kişiden 6’sı 9 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 10 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/132) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 9 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 993 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 9 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.729 ve vaka sayısı ise 172.114 oldu.

Covid-19 salgını kapsamında 18 yaş altındaki kişilere ilişkin getirilen sokağa çıkma kısıtlaması yanlarında aileleri olması şartıyla kaldırıldı.

Covid-19 salgını kapsamında sokağa 65 yaş üstü kişilere ilişkin getirilen sokağa çıkma kısıtlaması her gün saat 10:00 ile 20:00 arasında dışarı çıkabilecekleri şekilde değiştirildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.