MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/116) Operasyonlar ve Saldırılar…

9 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 – 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/117) Tehdit Edilen Gazeteci…

Gazeteci Barış Pehlivan, 9 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, “Soylu ses çıkaracak mı” başlıklı yazısı sonrasında yazıda ismi geçen Fırat Delibaş ile ilişkili olduğu iddia edilen kişiler tarafından tehdit edildiğini belirtti.

(06/118) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

9 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta bir mahpusun diş doktoruna götürülmediği öğrenildi.

(06/119) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Açıklanan enflasyon oranları ile ilgili Birleşik Kamu-İş Sendikası tarafından 9 Haziran 2022 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) binası önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Denetleme Kurulu Başkanı Suat Sadış ile Ankara 3 Nolu Şube ve Denizli Şube başkanlarını gözaltına aldı.

Müdahale sırasında Mücahit Dede’nin kalp krizi geçirdiği öğrenildi. Polisin ayrıca gazetecilerin görüntü almasına da engel olduğu bildirildi.

Gözaltına alınan 5 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/120) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Eren Yılmaz isimli bir kişinin uyuşturucusu satıcısı olduğu iddia edilen kişiler tarafından öldürülmesiyle ilgili 9 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması öncesinde adliye binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 12 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(06/121) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ile ilgili 9 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yapılmak istenen adalet nöbeti eylemine müdahale eden polis 4 kişiyi (Fince Akman, Cemile Karakaş, Meryem Güneş, Aygül Sincar) gözaltına aldı. Polisin ayrıca gazetecilerin görüntü almasına da engel olduğu bildirildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/122) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 9 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/123) Tekirdağ Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Siyasi Parti, Dernek Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

3 Haziran 2022 tarihinde Tekirdağ merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) üye ve yöneticilerinin de olduğu 39 kişiden 11’i 9 Haziran 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla tutuklandı,

Tutuklanan kişilerin isimleri: Mercan Hantekin, Gülcan Çiğdemli, Gizem Kuzuk, Hilal Civil Bakır, Mehmet Mermer, Selahattin Atay, Mehmet Ali Köseoğlu, Eyüp Ülgen, Hasan Hergül, Mehmet Bozkur, Evin Filiz.

Bu soruşturma kapsamında daha önce 8 kişi tutuklanmış, 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 14 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi. Daha önce tutuklananlar arasında bulunan Sadi Özdemir isimli kişinin % 98 engelli ve oksijen tüpü ile yaşamını sürdürdüğü bildirildi.

(06/124) Diyarbakır’da ESP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine 9 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Beycan Taşkıran’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 10 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/125) “KCK Basın Davası”…

46 gazeteci hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve “KCK Basın Davası” olarak bilinen davanın görülmesine 9 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 1 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/126) Eski Genelkurmay Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında verdiği bir röportajdaki sözleri nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı İlker Başbuğ’un ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan 1 yıldan 3’yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Mahkeme Adalet ve Kaldırma Partisi (AKP) üyesi 166 kişinin davaya müdahil olma talebini reddetti ve duruşmayı 22 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/127) CHP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkında İzmir’deki bazı camilerde Çav Bella marşının çalınmasıyla ilgili açılan davada verilen beraat kararının İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 9 Haziran 2022 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.