MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/096) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Bandırma T Tipi Cezaevi’nde tutulan İlyas Arat isimli bir mahpusun ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinin infaz koruma memurları tarafından, İlyas Arat’ın ellerinin cebinde olması gerekçesi ile kesildiği öğrenildi.

9 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen soğuk ve sıcak suya kota getirildiği ve sıcak suyun düzenli verilmediği öğrenildi.

(11/097) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 9 Kasım 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/098) İstanbul’da Gözaltına Alınan Suriye Vatandaşı Gazeteci…

9 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Suriye vatandaşı mülteciler tarafından sosyal medyada paylaşılan videoları haberleştirdiği gerekçesiyle İstanbul’da gözaltına alınan ve Suriye’ye sınır dışı edilmek üzere Antep’teki bir geri gönderme merkezine götürülen Suriye vatandaşı gazeteci Majed Shama’nın serbest bırakıldığı öğrenildi.

Söz konusu videolarla ilgili Türkiye genelinde 31 kişi gözaltına alınmış ve sınır dışı edilmek üzere İstanbul İl Göç İdaresi’ne götürülmüştü.

(11/099) Siirt’te Gözaltına Alınan Siyasi Parti ve Dernek Yöneticileri, Belediye Meclisi Üyesi…

9 Kasım 2021 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişi (Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği [TUAY-DER] Eş Başkanı Haydar Çağlı, Siirt Belediye Meclisi Üyesi Musa Kurhan, Halkların Demokratik Partisi [HDP] Siirt eski il yöneticileri Zeki Çalapkolu ve Halil Akın ile Fırat Çakar) aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

 (11/100) İstanbul’da Yargılanan Polis Memuru…

2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınan Mücella Yapıcı ile Cansu Yapıcı’nın maruz kaldığı çıplak arama nedeniyle 3 polis memuru hakkında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede sanık polis memurlarının ‘işkence’ suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mücella Yapıcı duruşmada şu beyanda bulundu: “Tacizler gözaltı arabasında başladı. Genç kadın arkadaşlarımıza çok ağır şeyler yapıldı (…) Ellerimle göğüslerimi kaldırttılar. ‘Çömel’ dediler, ‘Öksür’ dediler. Bu işkencedir (…) İlaçlarım, almam gereken saatte verilmedi. Günde bir kez içeceğim ilaçlar akşam verildi.”

Cansu Yapıcı ise şunları söyledi: “Resmi olarak açık bir parka giderken gözaltına alındık. Alındığımızda ‘Size neler neler edeceğiz, siz daha neler göreceksiniz’ gibi söylemlerde bulundular (…) Ben ilk koğuştaydım. Kadın görevli yoktu. 2-3 günden sonra kadın görevli geldi. İnce arama için götürüldük. ‘Soyun’ dendi. Ben ‘Neden soyunuyorum’ dedim. ‘Bu işler böyle’ dediler. Bana ‘Utanma’ denildi. Tişörtüm çıkartıldı. ‘Avukatlarınızın haberi var, bu normal prosedür’ dendi. İç çamaşırlarım çıkarıldı (…) Tuvalette kamera olduğunu fark ettik. Ondan sonra o tuvaletlere girmek de büyük sıkıntı oldu. Kadınlar tuvaletine götürülmüyorduk (…) Annemle birlikte olduğum için hangi ilaçları hangi saatte alması gerektiğini biliyordum. Saat başı alması gereken ilaçları vardı. Bunları söylediğimizde ‘Biz sizin uşağınız mıyız’ dendi. Saat başı verilmesi gereken ilaçlar, bir sabah bir de akşam, öbek öbek verildi.”

Sanık polis memuru L. M. duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme sanık S. E. K. hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi ve duruşmayı 10 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(11/101) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yaptığı bir açıklamada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde başlandı.

Ekrem İmamoğlu mazeret bildirerek duruşmaya katıltmadı. Mahkeme duruşmayı Ocak 2022’ye erteledi.

(11/102) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabir Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 4 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 10 Mart 2022 tarihine erteledi.

(11/103) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Ankara’da Çoklu Baro Yasası’nı protesto eylemlerini takip ettiği sırada polisin işkence ve kötü muamelesine maruz kalarak gözaltına alınan gazeteci Sibel Hürtaş hakkında görevli polis memurlarının şikayeti üzerine ‘polise direnme’ iddiasıyla Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde başlandı.

Sibel Hürtaş duruşmaya ve ifadesinde şunları belirtti: “Ben oraya haber değeri taşıdığı için gittim. İddianamede sıfatların karıştırıldığını düşünüyorum. Orada görevi engellenen kişi benim. Gazeteci haber yapar. Orada benim kamu görevim engellendi. Gözaltına alındığım esnada ve gözaltı aracında ciddi işkenceye ve şiddete maruz kaldım. Bahsi geçen kadın polis hakkında şikayette bulundum. Hastane bana iki gün iş göremez raporu verdi.”

Mahkeme duruşmaya katılmayan şikayetçi 3 polis memuru hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi ve duruşmayı 12 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(11/104) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ayşe Kara hakkında, yaptığı haberler gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Ayşe Kara’nın beraatına karar verdi.

(11/105) İstanbul’da Gazeteci ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında gazeteci Sadiye Eser’in de olduğu 34 kişi hakkında İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede 34 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 25 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(11/106) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Avukat…

Avukat Hakan Mazman hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Hatay İskenderun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 30 Kasım 2021 tarihe erteledi.

(11/107) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Barış Annesi Makbule Özbek (72) hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde devam edildi.

Makbule Özbek duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 2 Aralık 2021 tarihine erteledi.

 (11/108) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S. K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde devam edildi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı sanık polis memurunun ‘taksirle öldürme’ suçundan 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 23 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(11/109) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru K. B. hakkında 14 Nisan 2019 tarihinde kağıt toplayan Recep Hantaş’ın polis tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanık polis memurunun ‘olası kastla öldürme’ suçundan 18 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazetecilerin mahkeme başkanının talimatı ile duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Tanık olarak dinlenen Ramazan Yılmaz ifadesinde şunları belirtti: “Ben ve rahmetli arkadaşım akşamları hurdaya çıkıyorduk. Arkadaşımla işimizi bitirip, araçları dükkana bıraktıktan sonra yemek yemek amacıyla parka gittik. Yemek yediğimiz sırada polisler geldikleri gibi bizim üzerimize ateş etmeye başladılar. Korkup, panikleyerek kaçmaya başladık. Ayağım taşa takılarak yere düştüm. Yanıma gelen bir polis ayağı ile belime vurarak, ‘Amirim, amirim bu yaşıyor. Ne yapalım?’ diye sordu. Amiri de ‘arabaya atın’ dedi. Üzerimizde iş elbisesi vardı. Hava soğuk olduğu için başımızda şapka ve elbisenin kapüşonu vardı. Üzerimizde kesici veya delici alet yoktu, belki elimizde sadece çöp eldiveni vardı. Hazırlıktaki ifademi kabul etmiyorum. Karakolda beni ‘arkadaşını nasıl öldürdüysek, seni de öyle öldürürüz’ diye tehdit ettiler. Polislerden birinin üzerinde şapka ve siyah bir elbise vardı. Elbiselerinden polis oldukları anlaşılmıyordu. Yanımıza gelirken de polis olduklarını söylemediler.” Daha sonra polis memuru S. E. tanık olarak dinlendi. Mahkeme müşteki avukatların gazetecilerin duruşma salonuna alınmama kararı nedeniyle yaptıkları reddi hakim talebinin reddine karar vererek duruşmayı 31 Mart 2022 tarihine erteledi.

(11/110) İstanbul’da Yasaklanan Tiyatro Oyunu…

9 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Emir Ali Kültür Merkezi’nde sergilenecek “Ölüm Uykudaydı” isimli oyunun Fatih Kaymakamlığı tarafından kamu güvenliği gerekçe gösterilerek yasaklandığı öğrenildi.

(11/111) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

9 Kasım 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda 35 kişi; İzmir’de 25 kişi gözaltına alındı.

(11/112) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski tuğgeneral Serdar Atasoy hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlarından toplam 14 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 (11/113) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 9 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 196 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.662 olduğunu açıkladı.

Buna göre 9 Kasım 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 72.712, vaka sayısı ise 8.219.892 oldu.

9 Kasım 2021 tarihinde Sakarya’da eczacı Şerif Soğur ve İstanbul’da diş hekimi Fazile Sevim Yağcı olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.