MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/090) Tutuklanan TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi…

Bir haber kanalına yaptığı açıklamaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma gerekçesiyle 26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve 27 Ekim 2022 tarihinde sevk edildiği Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluk haline 582 avukatın imzasıyla yapılan itiraz 9 Kasım 2022 tarihinde reddedildi.

(11/091) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Elbistan E Tipi Cezaevi’nde tutulan Ahmet Bilge, Rahim Durukan ve Ahmet İsmail isimli 3 mahpusun koğuş araması sırasında kendilerini Adalet Bakanlığı personeli olarak tanıtan kişilerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. İşkence ve diğer kötü muamele sonucu 3 mahpusun vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

9 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde 10 kişilik bir koğuşta 12 mahpusun kaldığı öğrenildi.

(11/092) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

9 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nde tutulan mahpusların hastane sevkleri sırasında infaz koruma memurlarının ardından askerler tarafından aranma dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi. Bu gerekçe ile hastaneye götürülmeyen Eylem Baş isimli bir mahpusun tedavisinin 1 aydır yapılmadığı ve mahpusun bu sürede 6 kilo kaybettiği bildirildi.

(11/093) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Öğretmenlik Meslek Kanunu ilgili yapılan başvurunun görüşüldüğü Anayasa Mahkemesi önünde 9 Kasım 2022 tarihinde sendikalar tarafından yapılan meslek nöbeti eylemine müdahale eden polis, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım ve Genel Mali Sekreter Ahmet Karagöz ile Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkan Kadem Özbay, Genel Mali Sekreter Hüseyin Selçuk ve Genel Özlük Hukuk Sekreteri Orhan Yıldırım’ı fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınan 5 sendika yöneticisi aynı gün içinde serbest bırakıldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi.

(11/094) İstanbul’da Gözaltına Alına HDP Üye ve Yöneticileri…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam etmekte olan Pençe–Kilit operasyonu sırasında kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili 6 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan yürüyüşe katılmak üzere gittiği Kadıköy iskelesinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi Kadıköy (HDP) İlçe Eş Başkanı Koray, Türkay, 9 Kasım 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

(11/095) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Ankara eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltında verdiği ifadede sarf ettiği sözlerde TCK’nin 301. maddesi uyarınca “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağıladığı” iddiasıyla Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Sırrı Süreyya Önder’i ‘devleti ve hükümeti aşağılama’ suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aynı sözler gerekçe gösterilerek Sırrı Süreyya Önder hakkında daha önce Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla dava açılmış ve dava sonunda Önder 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

(11/096) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Yöneticisi…

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 6 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(1/097) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 9 Kasım 2022 tarihinde, 3-16 Ekim 2022 tarihleri arasında Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 60 kişinin yaşamını yitirdiğini ve vaka sayısının 34.204 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 10 Kasım 2022 tarihinde, 17-30 Ekim 2022 tarihleri arasında Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 64 kişinin yaşamını yitirdiğini ve vaka sayısının 22.887 olduğunu açıkladı.

Buna göre 30 Ekim 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 101.327, vaka sayısı ise 16.976.729 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.