MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Kasım Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/090) İstanbul’da Rum Kilisesi ve Rum Okulu’na Irkçı Saldırı…

9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Fener’deki Rum Meryem Ana Kilisesi ve Rum Fener Lisesi’ne kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından taşlı saldırı düzenlendiği ve kilise ile okul binasının duvarlarına “Kahrolsun İsrail” ve “Kudüs Filistin’in başkentidir” yazıldığı öğrenildi.

(11/091) Irkçı Çevreler Tarafından Hedef Gösterilen Kişi…

9 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, hazırladığı eğitim videosunda şehir isimlerinin Kürtçesine yer verdiği gerekçesiyle M. Y. isimli bir kişinin ırkçı çevreler tarafından hedef gösterildiği öğrenildi.

(11/092) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde mahpusların tutulduğu koğuşlarda her gün arama yapıldığı ve arama sırasında mahpuslara ait kimi kişisel eşyalara el konulduğu, bazılarına da zarar verildiği öğrenildi.

10 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler 1 Nolu T Tipi Cezaevinde mahpusların iletişim, sportif, kültürel ve sosyal haklarının kısıtlandığı, mahpuslara verilen yemeklerin besleyici olmadığı öğrenildi.

(11/093) Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

10 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler 1 Nolu T Tipi Cezaevinde hasta mahpusların revir ve hastane sevklerinin yapılmadığı öğrenildi.

10 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde hasta mahpusların hastane sevklerinin zamanında yapılmadığı öğrenildi.

(11/094) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 10 Kasım 2023 tarihlerinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/095) İstanbul’da Tutuklanan Gazeteci…

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde gözaltına alınan gazeteci Celalettin Yalçın, 9 Kasım 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklandı.

(11/096) Batman’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Mehmet Kızmaz 10 Kasım 2023 tarihinde Batman’da deprem ve seçimlerle ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Mehmet Kızmaz aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(11/097) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

7 Kasım 2023 tarihinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla gözaltına alınan BircanTVHaber’in yayın yönetmeni Bircan Yıldırım 9 Kasım 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/098) TTB Merkez Konseyi Üyelerinin Görevden Alınmasına İlişkin Açılan Dava…

TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına ilişkin Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 30 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(11/099) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Barış Pehlivan hakkında bir Yargıtay üyesinin şikâyeti üzerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(11/100) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Medya Koridoru sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Canan Kaya hakkında sitede çıkan haberler nedeniyle Demirören Medya Grubu’nun şikâyeti üzerine 20.000 TL tazminat talebiyle İstanbul 39. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi.

(11/101) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

10’u tutuklu 22 Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 7 ile 9 Kasım 2023 tarihleri arasında görüldü. İddianamede sanıkların ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt yöneticisi olma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme 9 kişinin (Amine Demir Çoban, Gülistan Dehşet, Didar Çeşme, Bedia Akkaya, Figen Aras Kaplan, Hatice Güngör, Hülya Kınağu, Figen Ekt ve Mekiye Ormancı) tahliyesine, Zeynep Boğa’nın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca 2 kişi (Sultan Esen ve Merve Demirel) hakkındaki ev hapsi tedbirinin, 10 kişinin ise imza verme yükümlülüklerinin kaldırılmasına ve hepsi için yurtdışı çıkış yasağının devamına hükmetti ve duruşmayı 7 Şubat 2024 tarihine erteledi.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 29 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alınan 22 kişiden 10’u 3 Aralık 2023 tarihinde tutuklanmış; ev hapsi, imza yükümlülüğü ve yurtdışı çıkış yasağı tedbiri olmak üzere adli kontrol şartıyla 12 kişi serbest bırakılmıştı.

(11/102) İstanbul’da Gazetecilerin, Avukatların ve ESP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları Sezin Uçar, Özlem Gümüştaş, Gülhan Kaya ve Ali Haydar Doğan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) haber müdürü İsminaz Temel ile muhabir Havva Cuştan’ın ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üye ve yöneticilerinin olduğu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, dava dosyası ile birleştirilen başka bir dava kapsamında tutuklu olan avukat Gülhan Kaya’nın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 11 Ocak 2023 tarihine erteledi.

(11/103) Diyarbakır’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il eski Eş Başkanları Zeyyat Ceyhan ve Hülya Alökmen Uyanık hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık’ın siyasi faaliyetleri, katıldıkları eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/104) Ankara’da Yargılanan Kişi…

Veli Saçılık hakkında İçişleri Bakanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Veli Saçılık’ı toplam 55.000 TL tazminat ve avukatlık ücreti ödemeye mahkûm etti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.