MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130508

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

8 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/040) Bursa’da İş Kazası…

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde 7 Mayıs 2013’te, bir kum ocağında çalışan Ümmet Eren (48) elektrik kesilince, bozulduğunu sandığı kum eleğinin üzerine çıktı. Elektriğin yeniden gelmesiyle çalışmaya başlayan makinenin üzerinde dengesini kaybeden Ümmet Eren, düşerek başını yere çarparak yaşamını yitirdi.

(05/041) Cezaevinde Ölüm…

Sincan (Ankara) 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve uzun süredir pankreas hastalığı nedeniyle tedavinin devam edebilmesi için tahliyesi talep edilen İrfan Eskibağ 7 Mayıs 2013’te yaşamını yitirdi.

(05/042) Mardin’de Bulunan Kemikler…

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde bağlı Katarlı Köyü’nde 1993-1995 yıllarında gözaltında zorla kaybedilen kişilerin bulunduğu iddiasıyla bir alanda 2008 yılında yapılan kazı çalışmaları sonunda insana ait kemikler bulunmuş, bulgular 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlere kurban gitmiş kişilere veya gözaltında zorla kaybedilen kişilere ait olup olmadığının anlaşılması için İstanbul Adlî Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

Bulgularla kan örnekleri arasında eşleştirme yapan İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporuna göre bulguların 1995 yılında Kızıltepe’de gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinde haber alınamayan Şemsettin Yalçınkaya ve kardeşi Nejat Yalçınkaya’ya ait olduğu belirlendi.

(05/043) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Davasında Cezasızlık…

İzmir’de 16 Temmuz 2011’de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittiği müzikhole gelen polis ekipleri tarafından “üzerinde kimliği bulunmadığı” gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alınan F.C.’nin (37) Karabağlar Polis Karakolu’nda Hakan Yörük ve Beyit Sezgin adlı iki sivil polis memuru tarafından dakikalarca dövüldüğü ve cinsel tacize maruz kaldığı; olaya tanık olan diğer polis memurlarının da olaya müdahale etmediği ortaya çıkan kamera kaydı görüntüleri sonucu 9 Aralık 2011’de öğrenilmişti.

Olay günü gözaltına alınan ve sağlık muayenesine götürülen F.C.’ye “darp ve cebir izine ratlanmamıştır” yazılı rapor veren doktor A.K. ile muayene sırasında odada bulunan polis memurları Ş.Ü. ve C.İ. hakkında “suçu bildirmeme ve görevi kötüye kullanma” suçlamalarından açılan davaya 7 Mayıs 2013’te devam edildi.

İzmir 10. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların ifadesini alan mahkeme başkanı, sanıkların delil yetersizliğinden beraat etmesine karar verdi.

(05/044) Cezaevlerinde Baskılar…

27 Temmuz 2011’den 7 Mayıs 2013’e kadar geçen 650 günlük süre içinde avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek için 7 Mayıs 2013’te Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Asrın Hukuk Bürosu’na bağlı avukatlar Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in İmralı Adası’na gidişlerine, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne ulaşımı sağlayan kosterin bozuk olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

(05/045) Yargılanan Kişiler…

Adana’da 2012 yılında “KCK Soruşturması” adı altında düzenlenen operasyonlar sonucu 5’i tutuklu 12 öğrenci hakkında “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla açılan davaya 7 Mayıs 2013’te devam edildi.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların ifadesini alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Cevahir Ağralı, Fuat Taygar, Remziye Duman, Selma Polat ve Rıdvan İmre’nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 24 Eylül 2013’e erteledi.

(05/046) Batman’da Devam Eden KCK Davası…

Batman’da 2012 yılında “KCK Soruşturması” adı altında düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan aralarında BDP Batman İl Başkanı Şeymus Azboy’un da bulunduğu 26’sı tutuklu 32 kişinin yargılanmasına 6 Mayıs 2013’te başlandı.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların savunmalarının alınmasına ve hakların delil ikamesinin yapılmasına 7 Mayıs 2013’te de devam eden mahkeme heyeti yargılamaya devam etmek amacıyla duruşmayı erteledi.

(05/047) Tutuklanan Kişi…

İstanbul’da 4 Mayıs 2013’te Terörle Mücadele Şubesi tarafından yoldan gözaltına alınan ve gözaltında işkence gören Nadir Çınar “yasadışı DHKP/C Örgütü üyesi olduğu” ve “yasadışı örgüte silah temin ettiği” suçlamalarıyla 7 Mayıs 2013’te tutuklandı.

(05/048) İstanbul’da Protesto Eylemine Müdahale…

Denizli’de 7 Mayıs 2013’te görülmeye başlanan bir cinsel istismar davasına dikkat çekmek amacıyla İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde pankart asamk isteyen Özgür Genç Kadın üyeleri Polen Ünlü ve İrem Kırgı darp edilerek gözaltına alındı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari