MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/071) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Aliağa Şakran 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Burhan Özmüş isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde rapor almak için gittiği doktorun “Vurana bir şey olmaz” diyerek Burhan Özmüş’e rapor vermediği belirtildi. Burhan Özmüş’ün babasının konuyla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduğu bildirildi.

9 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Faruk Engin isimli mahpusun ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinin “Yemeklerimizden çamur çıkıyor” demesi üzerine kesildiği öğrenildi.

(04/072) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

9 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mehmet Salih Filiz isimli kanser ve verem hastası mahpusun hastaneye götürülmediği ve 14 günde bir enjeksiyon yoluyla alması gereken ilacı alamadığı, doktor onaylı diyet programındaki gıdaların kendisine verilmediği öğrenildi.

9 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Urfa Hilvan T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 hastalığı olduğundan şüphelenilen 6 mahpusun hastaneye götürülmediği iddia edildi.

(04/073) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1248 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve basın açıklamasına katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/074) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Nisan 2020 tarihinde İstanbul’da Şişli Kaymakamlığı önünde, TBMM’ye gelmesi beklenen ücretsiz izin düzenlemesini protesto etmek için basın açıklaması yapan Emekçi Hareket Partisi (EHP) üyelerine müdahale eden polis 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve bazı kişilere ters kelepçe uygulayarak gözaltına aldı. İsimleri öğrenilemeyen 11 kişi “sosyal mesafeyi ihlal ettikleri” gerekçesiyle para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(04/075) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Nisan 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Güleç Mahallesi kırsal alanında bir aracın geçişi sırasında meydana gelen ve 5 sivil kişinin öldüğü patlamayla ilgili olarak 10 Nisan 2020 tarihinde 5 kişinin gözaltına alındığı, 1 kişi hakkında ise arama kararı olduğu öğrenildi.

(04/076) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Avukat…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi stajyer avukat Yağız Timoçin, 9 Nisan 2020 tarihinde İstanbul’da “ödeme yapmıyoruz” şeklindeki sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘kanunlara uymamaya tahrik’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Kronik astım hastası olan Yağız Timoçin’in gözaltı süresinin Covid-19 salgınında riskli grupta yer almasına rağmen 3 gün uzatıldığı öğrenildi.

(04/077) Rize’de hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Rize’de yayınlanan Nabız gazetesinin sahibi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şubesi Başkanı Gençağa Karafazlı ve gazetenin muhabiri Doğan Can İlek ile www.flash53 isimli internet sitesinin İmtiyaz Sahibi Hasan Fehmi Demir hakkında Covd-19 salgını ile ilgili haberleri nedeniyle Rize Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve 3 kişinin ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

(04/078) Belediye Eş Başkanı Hakkında Dava…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla hazırlanan iddianame Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Nisan 2020 tarihinde kabul edildi. Davanın ilk duruşması 12 Ekim 2020 tarihinde görülecek.

(04/079) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 6 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 8 Nisan 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana kesintisiz olarak uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 1249 güne uzatılmış oldu.

(04/080) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 9 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 96 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 4.056 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 9 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 908 ve vaka sayısı ise 42.282 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.