MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/102) İzmir’de Polis Tarafından Öldürülen Trans Kadın

9 Ocak 2019 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde polis memuru A.D.’nin silahlı saldırısına maruz kalan trans kadınlardan Hande Buse Şener’in yaşamını yitirdiği, Y.A. isimli trans kadının ise yaralandığı öğrenildi. Saldırı sırasında polis memuru A.D.’nin arkadaşı olan A.T.K. isimli kişiyi de yaraladığı belirtildi.

Olayla ilgili olarak gözaltına alınan polis memuru A.D.’nin 10 Ocak 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(01/1403) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Bayburt M Tipi Cezaevi’nde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlayan 3 mahpusun (Sevgi Akgündüz, Fatma Yıldırım ve Delila Roj Esmer) kaldıkları koğuşlardan alınarak tek kişilik hücreye konduğu öğrenildi.

(01/104) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 792 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

9 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Derviş Lermi ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 9 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (01/105) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 9 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 73. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/106) Adana’da Eyleme Polis Müdahalesi…

HDP Adana Gençlik Meclisi tarafından 8 Ocak 2019 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için yapılan yürüyüşe yönelik polis müdahalesinde 5 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 9 Ocak 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/107) İstanbul’da Sendikacıların Eylemine Polis Müdahalesi…

9 Ocak 2019 tarihinde İnşaat İşçileri Sendikası tarafından Taş Yapı isimli şirketin önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 4 kişiyi (sendika yöneticileri Yunus Özgür, Özkan Özkan ile Ramazan Yıldız ve Halil Cihan Özbilen) gözaltına aldı

(01/108) Ankara’da HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

8 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da HDP üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 9 Ocak 2019 tarihinde HDP Ankara il örgütü önünde yapılmak istenen basına açıklamasına polis Valilik kararını gerekçe göstererek izin vermedi. Polisin aralarında HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’un da olduğu HDP üyelerine yakın mesafeden biber gazı sıktığı bildirildi. Müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(01/109) Ankara’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu…

8 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan İHD Şube Yöneticisi Sihan Aydınkaya, Banu Erdoğan ve Hatice Beydilli’nin aynı gün içerisinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı gün Ankara’da gözaltına alınan diğer 19 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(01 /110) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 2 akademisyen (Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selim Çakmaklı, Bilgi Üniversitesi’nden istifa eden Doç. Dr. Esra Arsan) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 9 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Selim Çakmaklı hakkında açılan dava dosyası ile ilgili olarak yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı Mersin Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme Esra Arsan’ı ‘örgüt propagandası yapma suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mine Eder hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesine karar verdi ve yanıt gelinceye kadar yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

Aynı gerekçe ile 12 akademisyen (Marmara Üniversitesi ihraç edilen akademisyenler Dr. Utku Uraz Aydın ve Yrd. Doç. Dr. Ceren Akçabay, emekli Prof. Dr. Nihal Saban; YTÜ’den Prof. Dr. emekli Öğr. Üyesi Haldun Gülalp ile ihraç edilen Arş. Gör. Dr. E.Ö.; İTÜ’den Doç. Dr. İpek Yürekli, Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Bülent Eken; İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hediye Esra Arcan, F.K.Ö., Arş. Gör. Egemen Kepekçi; Arel Üniversitesi’nden Doç. Dr. Feryal Saygılıgil ve Işık Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hacer Ansal) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 9 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Egemen Kepekçi, Hediye Esra Arcan, E.Ö., Utku Uraz Aydın, Bülent Eken, F.K.Ö, Nihat Saban, Haldun Güralp, Ceren Akçabey’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme İpek Yürekli hakkında açılan davanın duruşmasını 29 Ocak 2019 tarihine, Feryal Saygılıgil hakkında açılan davanın duruşmasını 13 Şubat 2019 tarihine, Hacer Ansal hakkında açılan davanın duruşmasını 30 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(01/111) Yönetmen Kazım Öz’ün Yargılandığı Dava…

“Fotoğraf”, “Bahoz” ve “Zer” filmlerinin yönetmeni Kazım Öz hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 9 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Kazım Öz’ün ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(01/112) DBP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi Üyesi Celal Yoldaş hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Savunmalar ardından mahkeme Celal Yoldaş’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(01/113) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Ocak 2019 tarihinde Kayseri merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerilerin de olduğu 34 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için 19 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

Adana Jandarma Bölge Komutanlığında İstihbarat Şube Müdür Vekili Binbaşı H. İ. K. 9 Ocak 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/114) EMEP İle İlgili YSK Kararına İtirazın Reddi…

9 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Emek Partisi’nin (EMEP) yerel seçimlere katılamayacağı yönünde verdiği karara yapılan itirazı reddettiği öğrenildi.