MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/067) Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

9 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Ocak 2023 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle bir araca polis tarafından ateş açılması sonucu araçta bulunan Sedat Türkmen isimli bir kişinin yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(01/068) Yaşamını Yitiren Hasta Mahpus…

9 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’nde tutulan Hamdin Ördek isimli hasta mahpusun 29 Aralık 2022 tarihinde tahliye edildiği ve 4 Ocak 2023 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Kızı Elif Ördek basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Tahliye olduğunda, ‘bana işkence edildi, günlerce tekli hücrede kaldım’ dedi. İlahi şarkılar söylediği için tekli hücreye atıldığını da söyledi. Ayrıca oradaki doktorların kendisine kötü davrandığını, cezaevindeki psikolojik şiddet nedeniyle kendisine zarar verdiğini de bize aktardı.”

(01/069) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Muhammed Kartal isimli mahpusun isteği ve iradesi dışında Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(01/070) Muş’ta Cenaze Törenine Polis ve Jandarma Müdahalesi…

23 Aralık 2022 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda yaşamını yitiren müzisyen Mîr Perwer (Mehmet Şirin Aydın) için 5 Ocak 2023 tarihinde Muş’ta düzenlenmek istenen cenaze törenine yönelik jandarma müdahalesiyle gözaltına alınan 31 kişiden 20’si 9 Ocak 2023 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 1 kişi 5 Ocak, 10 kişi ise 7 Ocak 2023 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(01/071) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Sezgin Kartal 10 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(01/072) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ocak 2023 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü (Cafer Adsay, Agit Adsay ve Hamdullah Özen) 9 Ocak 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/073) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ender İmrek hakkında Evrensel gazetesinde yayınlanan “Türkiye Yanıyor, Saray İzliyor” başlıklı yazısı gereke gösterilerek Bakırköy 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ocak 2023 tarihinde görüldü. İddianamede Ender İmrek’in ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Ender İmrek’in beraatına karar verdi.

(01/074) Ankara’da Belgesel Yönetmeninin Yargılandığı Dava…

16 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan ve 17 Aralık 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan belgesel yönetmeni Sibel Tekin hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 9 Ocak 2023 tarihinde Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Sibel Tekin’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 23 Şubat 2023 tarihinde görülecek.

(01/075) Haber Takibi Sırasında Gazetecinin Maruz Kaldığı Polis Şiddeti ile İlgili Açılan Dava…

Gazeteci Bülent Kılıç’ın 26 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen İstanbul 19. Onur Yürüyüşü sırasında maruz kaldığı polis şiddeti ile ilgili İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ocak 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme “orantısız güç kullanıldığı” gerekçesiyle Bülent Kılıç’a 30.000 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

(01/076) Batman’da Yargılanan Polis Memuru…

Avukat Orhan Alphan’ın 14 Nisan 2022 tarihinde Batman Adliyesi içinde polislerin fiziksel şiddetine maruz kalmasıyla ilgili 1 polis memuru hakkında Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ocak 2023 tarihinde devam edildi. Sanık polis memuru duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Orhan Alphan’ın Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesi yönündeki talepleri reddederek esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcıya verilmesini karar verdi ve duruşmayı 20 Ocak 2023 tarihine erteledi.

(01/077) İçişleri Bakanı Tarafından İşkence Talimatı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 9 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da katıldığı “En iyi narkotik polisi Anne” konulu toplantıda yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Buradan tekrar söylüyorum. Bana kızarlarsa kızsınlar (…) uyuşturucu satıcısını okulların önünde gören polisimiz gereğini yapsın. Ayaklarını kırsın. Bu kadar net ve açık.”

İçişleri Bakanı daha önce 3 Ocak 2018 tarihinde “Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmayan polis görevini yapmıyordur. (…) Ben 1,5 yıldır bu talimatı veriyorum arkadaşlara. Bulduğunuz zaman gereğini yerine getirin. (…) Uyuşturucu satıcısını gören güvenlik görevlisi ne yaparsa yapsın sorumluluk bana ait” ve 8 Ekim 2022 tarihinde “Tekrar söylüyorum, emniyet güçlerimize tekrar talimat veriyorum. Uyuşturucu satıcısını bulduğunuz an ayaklarını kırın” şeklinde açıklamalar yapmıştı.

(01/078) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

10 Ocak 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi; Ankara’da 12 kişi gözaltına alındı.

(01/079) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında Bursa eski valisi Şahabettin Harput’un da olduğu 37 kişi hakkında açılan davada verilen kararların Yargıtay tarafından bozulması üzerine Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 9 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme aralarında Şahabettin Harput’un da olduğu 28 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay ile 1 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 8 sanığın beraatına ve 1 sanığın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.