MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/071) Diyarbakır’da Yaralanan Mahpuslar ve Askerler…

10 Ocak 2024 tarihinde Diyarbakır Silvan karakolunda mahpusları taşıyan bir aracın yaptığı kaza sonucu 11’i mahpus, 12’si askeri personel olmak üzere toplam 23 kişi yaralandı.

(01/072) Hakkari’de Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

10 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan bir ev baskınında İdris Kurt, Sıtar Kurt, Canan Kurt, Sabiha Kurt isimli 4 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Dört kişinin basında yer alan açıklamalarında belirttikleri ise sırasıyla şöyle:

İdris Kurt: “Polislere arama izinleri olup olmadığını sordum. Bunun üzerine polisler bana hakarette bulundu ve kafama silah dayayarak ölümle tehdit etti. Yüzü maskeli kişiler tarafından iki kat boyunca merdivenlerden sürüklendim. Çok şiddetli darp ve kötü muameleye maruz kaldım. Kafama silah dayayıp ters kelepçe yaptılar. Polisler sürekli ‘seni öldüreceğiz’ diyerek tehditlerde bulunuyordu. Defalarca ateş ettiler (…) Darp nedeniyle baygınlık geçirdim. Neler olduğunu tam hatırlamıyorum. Kafama defalarca tekme ve silah dipçiğiyle vurdular.”

Sıtar Kurt: “Evden aldıkları gibi dışarıya kadar darp edildim. Aşağıda bulunan polis ise bize ‘siz kimsiniz de arama iznini soruyorsunuz. Ben özel harekatım. Nasıl olur da bize karşı gelirsiniz’ dedi. Karnıma defalarca dipçikle vurdular. Sırt üstü yatırıp, üzerime çıkıyorlardı.”

Canan Kurt: “Darp edile edile içeri getirildim. Polislere tepki gösteren çocuklarım da darp edildi. 3’er polis, her bir çocuğumun üzerine ayaklarıyla basmıştı ve kıpırdamalarına izin vermiyordu. 5 yaşındaki kız çocuğunun bulunduğu yere ses bombası atıldı. Etrafa rastgele ateş edip, bağırıp çağırıyorlardı.”

Sabiha Kurt: “Özel harekat polisler birkaç el ateş ettikten sonra, silahı göğsüme dayadı. İşkence, kötü muamele ve darbın ardından sivil kıyafetli polisler hiçbir şey olmamış gibi içeri girdiler. İçeriye giren polisler bile baskına dair bir şey söylemedi.”

(01/073) Tunceli’de Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Ocak 2024 tarihinde Tunceli’nin Pertek ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(01/074) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalar kapsamında gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanmasını protesto etmek için 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan gazeteciler Pınar Gayıp, Eylem Nazlıer, Esra Soybir, Serpil Ünal, Yadigar Aygün ile Zeynep Kuray hakkında İstanbul Anadolu 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ocak 2024 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(01/075) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ceren Sözeri hakkında “AKP’ye kim oy kaybettirdi” başlıklı yazısı nedeniyle Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’ın şikâyetiyle İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 11 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(01/076) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

2 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde yapılan Sivas Katliamı Anması’nı takip ettiği sırada işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalarak gözaltına alınan gazeteci Emre Orman hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddiasıyla İstanbul Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ocak 2024 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 21 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(01/077) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Büyüksipahi ve gazetenin sorumlu müdürü Mustafa Birol Güger hakkında gazetede yer alan bir haber nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın şikayeti üzerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 2 gazetecinin beraatına karar verdi.

(01/078) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

9 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla’daki Akbelen Ormanları’nda sürmekte olan nöbet eylemini takip ettiği sırada jandarmanın fiziksel müdahalesine maruz kalan gazeteci Zeynep Kuray hakkında maruz kaldığı fiziksel şiddet ile ilgili yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek soruşturma açıldığı öğrenildi.

(01/079) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

9 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Osman Çaklı hakkında yaptığı haberlerde ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(01/080) Batman’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

10 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Vedat Özer isimli bir kişi hakkında Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 6. Olağan Kongresi’nde bir şarkıya erbane ile eşlik ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Vedat Özer’in 3 Ocak 2024 tarihinde Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiği öğrenildi.

(01/081) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı hakkında https://www.yenisafak.com, https://www.medyaradar.com internet sitelerinde yer alan haberlere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 5 Ocak 2024 tarihli kararı ile daha önce yaptırım uygulanan haberlerle aynı içerikte olduğu gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan bir habere ve 1 sosyal medya paylaşımına Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Ocak 2023 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/082) Darbe Girişimiyle İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

10 Ocak 2024 tarihinde 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 38 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.