MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/105) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

9 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin bir araca ateş açtığı, açılan ateş sonucu araçta bulunan Yağmur Alparslan (15) isimli bir çocuğun yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İstanbul Valiliği konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bakırköy ilçemizde bugün saat 15.10 sıralarında ekiplerimizce yapılan sabit uygulama noktasında durmayan 34 DVA plakalı araca, sözlü ve megafonla ‘DUR’ ihtarında bulunulmuştur. Yapılan yoğun uyarı ve takibe rağmen E-5 Güney istikametinde makas atarak kaçan araç sürücüsünün, elindeki silahı göstermesi üzerine, görevli personel tarafından, şahsı uyarmak ve aracı durdurmak amacıyla uyarı ateşi açılmıştır. Çevredeki araçlara çarparak duran araçtan yaya olarak kaçan S. K. isimli şahıs, ekiplerimizce yakalanmıştır. Araçta yapılan incelemede; ön yolcu koltuğunda bulunan Y. A.’nın, ateşli silah mermisinin isabet etmesi sonucu yaralandığının anlaşılmasıyla ivedilikle hastaneye sevk edilmiştir (…) Yaralı Y. A., hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır.”

Olayla ilgili 2 polis memurunun gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/106) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevi’nde tutulan İsa Yaşar (57) isimli mahpusun 6 Şubat 2022 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İsa Yaşar’ın oğlu basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Babam hastaneye kaldırıldığında kalbi durmuş. Ölüm saati 21.15, bizlere 22.21’de haber verildi. Hastaneye gittiğimizde bizi cenaze aracı ile karşıladılar.”

(02/107) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu T Tipi Cezaevi’nde telefon süresinin 10 dakikaya, açık görüş süresinin 30 dakikaya düşürüldüğü öğrenildi. Haberde ayrıca görüntülü konuşma kabinlerinin sadece adli suçlardan tutuklu veya hükümlü mahpusların tutulduğu koğuşlara kurulduğu, siyasi mahpusların tutulduğu koğuşlara kurulmadığı belirtildi.

9 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen içme suyuna kota konulduğu ve bu nedenle mahpusların çeşmeden akan suyu içmek zorunda kaldığı öğrenildi.

(02/108) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, S. A., M. A., D. A. isimli 3 kişinin 7 Şubat 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki iş yerlerinin önünde tartıştıkları polis memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Haberde ayrıca 3 kişinin götürüldükleri polis karakolunda da sözlü şiddete maruz kaldığı belirtildi.

M. A. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bize şüpheli olduğumuzu ve üstümüzü arayacaklarını söylediler. Bir şey demedik. Bu sırada gözlüklü bir polis hakaret etti. Duvara yapıştırıp, tekme attı. Ardından amcam geldi ve ona da hakaret ettiler.”

S. A. ise şunları belirtti: “Üst araması sırasında polis bizi duvara yapıştırdı ve sonrasında bir polis silahını göğsüme dayadı. Hakaretlerine karşı çıkmamız üzerine elinde silah olan bir başka polis bulunduğumuz yere geldi. Silahı göğsüme dayayıp, beni öldüreceğini söyledi. Kendilerinin devlet olduğunu ve kimsenin kendilerine karışamayacağını söyledi. Olay günü polislerden birisi ‘50 kişi öldürdük, sen 51’inci kişi olursun’ dedi (…) Karakolda boş bir kağıt uzatıp imzalamamızı istediler. Ancak kabul etmedik.”

(02/109) İstanbul’da Irkçı Saldırı…

9 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde Mısır vatandaşı 5 kişinin evlerinde bulundukları sırada, aynı apartmanda oturan İ. B. isimli bir kişinin bıçaklı saldırısına uğradığı öğrenildi. 3 kişinin yaralandığı saldırı ile ilgili olarak gözaltına alınan İ. B.’nin tutuklandığı bildirildi.

Saldırı ile ilgili Ahmed Muhammed Abdülazim basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: ”O akşam Mısır ve Senegal’in final maçı vardı. Maçın sonunda karşı komşu geldi. Kapıyı yumruklamaya başladı. Kapıyı açınca içeri daldı yanında bıçağı da vardı. Evdekiler farklı yerlere kaçıştı. Bir arkadaşım odaya saklanmıştı komşu da gidip o kapıyı yumrukladı. Bir arkadaşım adamı itip aşağıya kaçtı. Bu sırada elinden yaralandı. Bir başka arkadaşımı yakaladı ona da saldırdı ama ona zarar veremedi sadece tişörtünü kesti. Yousef Mohammed Elsayed biraz Türkçesi olduğu için komşu ile konuşmaya gitti. Bir başka adam ortaya çıktı, Yousef’i duvara çarptı, komşumuz da Yousef’a bıçağı salladı. O diğer adam kimdi bilmiyorum.”

(02/110) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Şubat 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(02/111) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 9 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak belediye binasının önünden uzaklaştırdı.

(02/112) Mardin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Elektrik ücretine yapılan zammı protesto etmek için 9 Şubat 2022 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde yapılan eyleme polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(02/113) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Cumhurbaşkanı’nın sağlık durumu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Karabük, Kocaeli, Samsun, Şırnak, Tekirdağ ve Karaman’da gözaltına alınan toplam 32 kişi, 6’sı adli kontrol şartıyla olmak üzere 9 Şubat 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(02/114) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Leyla Güven’in ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla cezalandırılması istenmektedir.

Leyla Güven duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Duruşmada Leyla Güven hakkında yeni bir iddianamenin hazırlandığı öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 11 Nisan 2022 tarihine ertelendi.

(02/115) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Necla Tamriş hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 25 Mart 2022 tarihine erteledi.

Necla Tamriş, 15 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

(02/116) Diyarbakır’da Belediye Meclis Üyesinin Yargılandığı Dava…

Eğil ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi Bahar Karakaş hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 25 Mart 2022 tarihine erteledi.

Bahar Karakaş, 15 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

(02/117) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Şubat 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Ruken Demir’in beraatına karar verdi.

Ruken Demir 12 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 16 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmış ve hakkında açılan davanın 5 Mart 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(02/118) Ankara’da Oyuncunun Yargılandığı Dava…

Oyuncu Ezgi Mola hakkında, bir çocuğa cinsel saldırı iddiasıyla yargılanan uzman çavuş Musa Orhan ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 5.200 TL para cezasına yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine davanın yeniden görülmesine 9 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Duruşmada Musa Orhan’ın avukatının 50.000 TL karşılığında uzlaşma talebinde bulunduğu fakat bu talebin Ezgi Mola tarafından kabul edilmediği öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Batman’ın Beşiri ilçesinde Musa Orhan isimli uzman çavuşun cinsel saldırısına maruz kalan İpek Er isimli çocuk, olayın ardından intihar girişiminde bulunmuş ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos 2020 tarihinde yaşamını yitirmişti.

(02/119) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Gazete Yolculuk’a ait https://www.yolculukhaber.net internet sitesine Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Şubat 2022 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/120) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 9 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 266 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 108.563 olduğunu açıkladı.

Buna göre 9 Şubat 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 89.477, vaka sayısı ise 12.554.674 oldu.

9 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan ve aralarında Tevgera Jinên Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da olduğu 3 mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Haberde ayrıca infaz koruma memurlarının sosyal mesafe kuralına uymadıkları ve testi pozitif çıkan infaz koruma memurlarının görevlerine devam ettiği belirtildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.