MENÜ
ANA SAYFA
x

10 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/114) Sakarya’da Ölen Askerler…

3 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya’nın Hendek ilçesindeki bir havai fişek fabrikasında meydana gelen kazada patlamayan havai fişek ve diğer patlayıcıları 9 Temmuz 2020 tarihinde imha edilmek üzere Adapazarı ilçesindeki bir taş ocağına götüren askeri araçta, patlayıcı maddelerin araçtan indirilmesi esnasında, meydana gelen patlama sonucunda 3 askerin öldüğü, 11’i asker 12 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

(07/115) Ankara’da Baro Eylemine Polis Müdahalesi…

9 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmekte olan barolara ilişkin kanun teklifini protesto etmek için Ankara Kuğulu Park’ta nöbete başlayan baro başkanlarının etrafı polis tarafından bariyerlerle çevrildi.

Polisin sarı ve turkuaz basın kartı olanlar hariç gazetecilerin baro başkanlarının yanına gitmesine izin vermediği öğrenildi.

Baro başkanlarının bulunduğu alana girmek isteyen avukatlara polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sırasında bazı milletvekillerinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

10 Temmuz 2020 tarihinde TBMM’ye yürümek isteyen avukatlara polis Tunus Caddesi’nde müdahale etti. Meclis’e yürümelerine izin verilmeyen avukatların Ankara Adliyesi’ne yürüdükleri bildirildi.

(07/116) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1339 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/117) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Temmuz 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/118) Şırnak’ta Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyum atanan Şırnak’ın Cizre ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ hakkında katıldığı bir mitingde yaptığı konuşmada ‘suç ve suçluyu övdüğü’ iddiasıyla Cizre 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Zırığ’ın beraatına karar verdi.

Cizre Belediyesi’ne 22 Ekim 2019 tarihinde kayyum atanmıştı.

(07/119) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcılığa verilmesine karar vererek duruşmayı 15 Ekim 2020 tarihine erteledi.

(07/120) İstanbul’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Parti Meclisi eski üyesi Bülent Uyguner hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine 9 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Bülent Uyguner’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme Bülent Uyguner’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 11 Ağustos 2020 tarihine erteledi.

Bülent Uyguner 26 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 28 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(07/121) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

19 Ocak 2014 tarihinde Adana ve Hatay’da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Can Dündar’ın ‘gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme’, ‘örgüte yardım etmek’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcılığa verilmesine karar vererek duruşmayı 18 Şubat 2021 tarihine erteledi.

(07/122) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Ankara Dışkapı 7. Hukuk Asliye Mahkemesi’nde karşılıklı açtıkları tazminat davasının görülmesine 9 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir davadaki gizli tanığın Hulusi Akar ile ilgili söylediklerini haberleştiren Müyesser Yıldız hakkında Hulusi Akar 2018 yılında 250 bin TL’lik tazminat davası açmış; Müyesser Yıldız ise Hulusi Akar hakkında 5 TL’lik tazminat davası açmış ve bu iki dava daha sonra birleştirilmişti.

12 Haziran 2020 tarihinde hakkında açılan başka bir soruşturma sebebiyle tutuklanan Müyesser Yıldız’ın duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katılma talebinin reddedildiği öğrenildi. Mahkeme başkanının Müyesser Yıldız’ın savunma ve beyanlarının yazılı olarak iletilmesine karar verdiği için beyanların okunmadığı bildirildi.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 10 Eylül 2020 tarihine erteledi.

(07/123) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aktifhaber internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Yetkin Yıldız hakkında sitede yer alan bir haber nedeniyle ‘hakaret’ ve ‘iftira’ iddialarıyla İstanbul Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 8 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(07/124) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali ve sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 85 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 – 9 Temmuz 2020 tarihleri arasında devam edildi.

Mahkeme dönemin MİT görevlileri Hüseyin Kubilay Günay, Özel Yılmaz ve Handan Selçuk’un tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi reddetti. Mahkeme MİT Bölge Başkanı Ahmet Köksoy’un tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi ise kabul ederek MİT Başkanlığı’na yazı yazılmasına, izin verildiği takdirde tanığın duruşmaya çağrılmasına hükmetti.

Mahkeme tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Muharrem Demirkale ve Ercan Gün’ün tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Eylül 2020 tarihine erteledi.

(07/125) Ali El Hemdan Davası…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşının, ateş açarak ölümüne yol açan polis memuru F. K. hakkında Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede sanık polis memurunun ‘kasten öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

  1. K. duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Mahkeme Adana Barosu, İzmir Barosu, İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Çağdaş Hukukçular Derneği ve HDP Hukuk Komisyonu’nun davaya dahil olma talebini reddetti.

Duruşmada tanık S. D. dinlendi. S. D. ifadesinde şunları belirtti: “Balkonda oturuyordum. İki kez dur dedi. Çocuk durdu. İki adım geri attı. Dur dediği zaman bir adım geriye attı. Silah patladı. Ne olduğunu anlamadım. Sonra başına geldi. ‘Niye kaçıyorsun?’ dedi. Zaten çocuk kaçmadı ki. Dur dediğinde çocuk zaten yürüyordu, koşmuyordu. İki kez dur dedi. Sonra durup döndü. İki adım da geriye attı. Ben baktım silah polisin elindeydi. Sonra yanına gitti. Çocuk o sırada can çekişiyordu.”

İfadelerin ardından mahkeme sanık polis memurunun tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Kasım 2020 tarihine erteledi.

(07/126) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://halktv.com.tr/ internet sitesinde yer alan bir habere ve Halk TV Youtube kanalında yer alan bir videoya erişimin İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Temmuz 2020 tarihli kararı ile engellendiği öğrenildi.

124 ayrı internet adresine Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/127) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Mehmet Topdemir simli kişi hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Fetullah Gülen’in yeğeni Zeynep Gülen hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüte yardım etmek’ suçundan 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/128) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 8 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.024 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 8 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.300 ve vaka sayısı ise 209.962 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.