MENÜ
ANA SAYFA
x

11 – 13 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 -13 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/105) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 12 Kasım 2023 tarihinde, 2023 yılının Ekim ayında 4’ü kadın, 3’ü çocuk, 6’sı göçmen/mülteci olmak üzere en az 150 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2023 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 1634 oldu.

(11/106) Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2023 yılının Mart ayı içinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/107) Zonguldak’ta Yaşamını Yitiren Mülteci…

11 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Mohammad Nourtani isimli Afganistan vatandaşı bir mültecinin Zonguldak’taki bir ormanlık alanda benzin dökülerek yakılmış halde bulunduğu öğrenildi. Basında yer alan haberlerde bölgedeki bir maden ocağında çalıştığı bildirilen Mohammad Nourtani’nin 9 Kasım 2023 tarihinde ocakta meydana gelen “iş kazası” sonucu yaşamını yitirdiği ve daha sonra ormanlık alana taşındığı ve orada üzerine benzin dökülerek yakıldığı belirtildi. Olayla ilgili aralarında maden ocağının sahibinin olduğu 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/108) Tehdit Edilen Gazeteci…

11 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Alican Uludağ’ın Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter tarafından “nefesimiz ensende” denilerek sosyal medya üzerinden tehdit edildiği öğrenildi.

(11/109) Bingöl’de Gözaltına Alınan HEDEP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

7 Kasım 2023 tarihinde Bingöl’ün Genç, Karlıova ve Solhan ilçelerinde gözaltına alınan 18 kişiden 5’i [Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Solhan İlçe Eş Başkanı Übeyid Özer, Mazlum Serinyel, Abdurrahman Sav, Şefika Doğan ve Alaattin Narinç] 11 Kasım 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 13 kişi ise serbest bırakıldı.

(11/110) Erzurum’da Tutuklanan Kişi…

Yaptığı bir sosyal medya yayınındaki “Osmanlı toprak kaybetmedi, laikliği getiren o köpekler topraklar kaybetti” şeklindeki sözleriyle Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla Erzurum’da gözaltına alınan Mustafa Atmaca isimli bir kişi 11 Kasım 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/111) İstanbul’da Tutuklanan Kişi…

İstanbul’daki bir camide Atatürk’e dua edilmesi üzerine sosyal medya üzerinden “Kafire dua edilmez diye bağırarak camiden çıktık elhamdülillah” dediği iddiasıyla gözaltına alınan Ahmet Bostancı isimli bir kişi 11 Kasım 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’a muhalefet’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ gerekçeleriyle tutuklandı.

(11/112) Burdur’da Hakkında Soruşturma Açılan Etkinlik…

13 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Kasım günü bir kamu kurumunda “çiğ köfte partisi” düzenlendiği iddiasıyla ilgili haberlerin basında ve sosyal medyada yer alması üzerine Burdur Valiliği tarafından haber içeriğine dair idari soruşturma açıldığı öğrenildi.

(11/113) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

13 işçinin yaralandığı ve 1 işçinin yaşamını yitirdiği Tosyalı Demir Çelik Fabrikası’ndaki patlamayla ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr, https://haberglobal.com.tr, https://www.istiklal.com.tr internet sitesinde yer alan haberlere Hatay İskenderun 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Kasım 2023 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/114) Şırnak’ta Yasaklanan Etkinlikler…

12 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şirnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenecek Cizre Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki bir konser ile bir çocuk sanat atölyesi olmak üzere 2 etkinliğin Cizre Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(11/115) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 10 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 11 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(11/116) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 11 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi, Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesi’ni 12 Kasım 2023 ile 26 Kasım 2023 tarihleri arasında geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.