MENÜ
ANA SAYFA
x

11-13 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130513

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

11-13 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/061) Hatay’da Bombalı Saldırı…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 11 Mayıs 2013’te belediye binasının yanına park edilmiş araçla aynı sokakta 600 metre ileride başka bir araca yerleştirilmiş bombalar telefon düzeneğiyle 10 dakika arayla patlatıldı. Patlama sonucu patlama bölgelerinde bulunanlardan 50’si yaşamını yitirdi, 26’sı ağır 155 kişi yaralandı.

Bombalı saldırıyı üstlenen olmazken Hükümet adına açıklama yapan yetkililer saldırıyı Suriye kaynaklı istihbarat servisinin yapmış olabileceğini ileri sürdüler. Öte yandan saldırının ardından başlatılan operasyonlarda Türkiye vatandaşı 9 kişinin gözaltına alındığı iddia edildi.

Saldırının ardından ülkelerindeki iç çatışma nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yönelik ırkçı saldırı girişimleri oldu.

Öte yandan 12 Mayıs 2013’te Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi, Başsavcılığın talebi üzerine patlamalarla ilgili yayın yasağı kararı aldı.

(05/062) Hükümet Yetkilisini Protesto Gösterisine Müdahale…

“Ortaöğretimin Yeniden Yapılandırılması” adlı toplantıya katılmak için 11 Mayıs 2013’te Eskişehir’e gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı protesto etmek isteyen ÖDP üyesi 7 kişi darp edilerek ve kelepçelenerek gözaltına alındı.

(05/063) Erzurum’da Kürt İşçilere Irkçı Saldırı…

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nden Erzurum’un Narman İlçesi’ne mevsimlik tarım işçisi olarak gelen iki Kürt işçi 10 Mayıs 2013’te, Kürtçe müzik dinledikleri için ırkçı bir grubun linç girişimine maruz kaldı. Çalışmak üzere geldikleri Orman İşletmesi’nin lojmanına sığınan 2 kişiyle birlikte toplam 21 Kürt işçi olayların büyümesi üzerine ilçeyi terk etmeye zorlandılar.

(05/064) Trabzon’da Kürt Öğrenciye Irkçı Saldırı…

Trabzon’da 10 Mayıs 2013’te, kaldığı öğrenci yurdunda telefonla Kürtçe konuşan Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi bir kişi aşırı sağcı bir grup tarafından darp edildi.

(05/065) Kolluk Kuvvetlerinin Biber Gazı Kullanımı…

Beşiktaş Futbol Takımı’nın İstanbul’un Dolmabahçe Semti’nde bulunan İnönü Stadı’nda 11 Mayıs 2013’te oynadığı son maç için stad önünde toplanan taraftar gruplarının arasından geçemeyen motosikletli polis ekipleri havaya ateş açtıktan sonra taraftar gruplarına biber gazıyla müdahale etti. Kullanılan aşırı biber gazı nedeniyle pek çok kişi yoğun dumandan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

(05/066) İstanbul’da Engellenen Yürüyüş…

İstanbul’da 11 Mayıs 2013’te, Hava-İş Sendikası’nın 15 Mayıs 2013’te Türk Hava Yolları’nda başlatacağı grev öncesinde sendika ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yapmak istediği yürüyüşe polis ekipleri, Valilik kararıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmanın yasaklandığı gerekçesiyle izin vermedi.

(05/067) İstanbul’da Protesto Eylemine Müdahale…

İstanbul’da 10 Mayıs 2013’te, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş yaparak Grup Yorum, Yürüyüş Dergisi, Halkın Hukuk Bürosu, TAYAD üyelerine yönelik baskınları ve tutuklamaları protesto etmek isteyen gruba polis ekiplerinin İstiklal Caddesi’nin eylemlere yasaklanmasını gerekçe göstererek gaz bombası, cop ve basınçlı suyla müdahale etmesi sonucu yürüyüş engellendi.

(05/068) Tunceli’de Sonuçlanan KCK Davası…

Tunceli’de 2 Mayıs 2012’de “KCK Soruşturması” adı altında düzenlenen operasyonun ardından 6’sı tutuklu 7 kişinin yargılanmasına 10 Mayıs 2013’te devam edildi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların esas hakkındaki son savunmalarını alan mahkeme heyeti, tutuklu yargılanan belediye meclis üyesi Nurcan Kasun, belediye çalışanı Hasan Yıldırım ve BDP üyesi Ayhan Çelik’e “yasadışı örgüt üyesi oldukları” ve “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” suçlamalarından 9’ar yıl hapis cezası, belediye çalışanı Ali Kamer Yıldırım, BDP üyeleri Zarife Taçyıldız ve İbrahim Yıldırım’a ise “yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası, tutuksuz yargılanan BDP üyesi Necla Kılıç’a ise aynı suçlamayla 5 yıl ceza verdi. Kararın ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıkları tahliye etti.

(05/069) İstanbul’da Irkçı Saldırı…

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde 8 Mayıs 2013’te Vahab Ayhan (28) ve Gökçe Ölçer (29) adlı 2 Kürt yolda yürürken sopalı 3 kişinin linç girişimine maruz kaldı. “Kürtlere ölüm” diye bağırdıkları ileri sürülen 3 kişinin sopalı saldırısına maruz kalan 2 kişi bacaklarından ve ellerinden yaralanırken eşyalarının da gasp edildiği öğrenildi.

(05/070) Manisa’da İş Kazası…

Manisa’da 11 Mayıs 2013’te, özel bir tavuk işletmesinde çalışan Bayram Yıldız (16), tavuk yıkama kazanını temizlerken kazanın içine düşerek ağır yaralandı.

(05/071) Konya’da İş Kazası…

Konya’nın Akşehir İlçesi’nde 10 Mayıs 2013’te, inşaat halindeki binanın 4. katından dengesini kaybederek düşen Hüseyin Şahbaz (43) adlı işçi yaşamını yitirdi.

(05/072) Devam Eden Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Davası…

İzmir’de 16 Temmuz 2011’de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittiği müzikhole gelen polis ekipleri tarafından “üzerinde kimliği bulunmadığı” gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alınan F.C.’nin (37) Karabağlar Polis Karakolu’nda Hakan Yörük ve Beyit Sezgin adlı iki sivil polis memuru tarafından dakikalarca dövüldüğü ve cinsel tacize maruz kaldığı; olaya tanık olan diğer polis memurlarının da olaya müdahale etmediği ortaya çıkan kamera kaydı görüntüleri sonucu 9 Aralık 2011’de öğrenilmişti.

Olaydan sonra F.C. hakkında kendilerine direndiği ve küfrettiği iddiasıyla polis memurlarının suç duyurusunda bulunması üzerine F.C. hakkında “görevli polis memurunu yaraladığı ve polis memuruna hakaret ettiği” iddialarıyla 6,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Ortaya çıkan kamera görüntüleri sonucu ise işkencenin tespit edilmesine rağmen polis memurları T.D., N.A., H.Y. ve B.S. hakkında ise “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılarak basit yaralama” suçunu işledikleri iddiasıyla 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 28 Kasım 2011’de dava açılmış, daha sonra iddianameye “tehdit” suçunun da eklenmesiyle birlikte polis memurları hakkında istenen hapis cezası 6 yıla çıkarılmıştı.

5 Aralık 2011’de iddianameyi kabul eden İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görevden uzaklaştırılan polis memurlarının yargılanmasına 15 Şubat 2012’de başlanmış ve duruşmada mahkeme başkanı, “suçun niteliğinin değişmesi” dolayısıyla “görevsizlik” kararı vererek dosyayı Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Dosyayı kabul eden ve yenilenen iddianamede dört polis memurunun yargılanması için gün belirleyen İzmir 12. Asliye Ceza Mahkemesi ise duruşmanın 9 Mayıs 2012’de görülmesine karar vermişti.

Duruşmada dosyayı inceleyen mahkeme başkanı, “olayın işkence suçu olduğunu” belirterek dosyaya “görevsizlik” kararı verdi ve sanık polis memurlarının “işkence” suçundan yargılanmaları için dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Kararın ardından 4 polis memurunun İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına 10 Mayıs 2013’te devam edildi. Duruşmada tanıkları dinleyen mahkeme heyeti, taraf avukatlarının taleplerinin dinlenmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

(05/073) Diyarbakır’da Devam Eden KCK/TM Ana Davası…

“Koma Ciwaken Kurdistan-Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM) adlı yasadışı bir yapılanma oluşturdukları ve bu oluşum kapsamında faaliyet yürüttükleri” iddiasıyla 98’i tutuklu, 19’u firarî, 175 kişinin yargılanmasına 10 Mayıs 2013’teki duruşmayla devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki sanıkları dinleyen ve sanıklar hakkındaki delil ikamelerini okuyan mahkeme heyeti duruşmayı 13 Mayıs 2013’e erteledi.

(05/074) Diyarbakır’da Patlama…

Diyarbakır’ın Seyrantepe Semti’nde 12 Mayıs 2013’te çöp kutusunda buldukları patlayıcı madde ile oynamaları sonucu meydana gelen patlamada biri ağır olmak üzere 5 çocuk yaralandı.

(05/075) Kars’ta Irkçı Saldırı…

Kars’ta 13 Mayıs 2013’te Kafkas Üniversitesi öğrencisi bir Kürt öğrenci, aşırı sağcı bir grubun bıçaklı saldırısı sonucu yaralandı.

(05/076) Askeri Aracın Çarpması Sonucu Ölen Çocuk…

Mersin’in Anamur İlçesi’nde 12 Mayıs 2013’te, Abit Savcı (12), bisikletini kullanırken Jandarma Olay Yeri İnceleme Şubesi ekip aracının çarpması sonucu aracın altında kalarak yaşamını yitirdi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari