MENÜ
ANA SAYFA
x

11 – 13 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 – 13 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/129) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Temmuz 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Haftanin bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

12 Temmuz 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Haftanin bölgesinde devam etmekte olan “Pençe Kaplan” operasyonu sırasında TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Ethem Demirci) öldüğü öğrenildi.

12 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Temmuz 2020 tarihinde ırak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Zap bölgesine yönelik TSK tarafından gerçekleştirilen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(07/130) Van’da Yaşamını Yitiren Mülteciler…

4 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 26 Haziran 2020 tarihinde Van Gölü’nde batan bir teknede yaşamını yitiren mültecilerin sayısının 29’a yükseldiği, çok sayıda mültecinin ise halen kayıp olduğu öğrenildi.

(07/131) Diyarbakır’da Bekçilerin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

10 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Ofis semtinde maske takmadığı gerekçesiyle 1 kişinin bekçilerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı ve ters kelepçelendiği öğrenildi.

Bekçilerin uyguladığı fiziksel şiddeti görüntüleyen 2 kişinin gözaltına alındığı ve görüntüler silindikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(07/132) İzmir’de İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

10 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir’in Karşıyaka ilçesinde Sedat Aşhin isimli bir kişinin 9 Temmuz 2020 tarihinde bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra gözaltına alındığı, götürüldüğü polis merkezinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Basında yer alan açıklamasında Sedat Aşhin şunları belirtti: “Devriye gezen 4 bekçi tarafından kimlik kontrolü için durduruldum. O anda yanımda kimliğim yoktu. Bekçilere ‘kimliğim dükkanda kaldı, çok yakın, gidip getireyim’ dedim. Ama bana inanmadılar. ‘Sen dün de bizi görünce kaçtın’ deyip aniden üzerime çullandılar. Gözlerime biber gazı sıktılar. Şiddet uygulayarak, ekip arabasına bindirdiler. Sonrasında Bostanlı Polis Merkez Amirliği’ne götürdüler. Karakola gittiğimizde ancak nefesimi toplayabilmiştim. ‘Ben size ne yaptım, bana neden böyle davranıyorsunuz’ diyerek bağırdım. 4 bekçi yeniden üzerime çullandı, ters kelepçe yaparken şiddet uyguladılar. Karakol amiri ve diğer polisler yardım istememe rağmen hiçbir şey yapmadı. Arkalarını döndüler”.

Sedat Aşhin’in maruz kaldığı işkence ve kötü muameleyi belgeleyen bir rapor aldığı ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

(07/133) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri tarafından 10 Temmuz 2020 tarihinde Kuzey Ormanları’na yapılması planlanan rüzgar türbinlerini protesto etmek için İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 4 kişiyi (Seda Elhan, Seçkin Ulaş Barbaros, Eren İpçizade ve Mustafa Çakır) gözaltına aldı. 4 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/134) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1342 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10, 11 ve 12 Temmuz 2020 tarihlerinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/135) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

10 Temmuz 2020 tarihinde KHK ile mesleğinden ihraç edilen mimar Alev Şahin Ankara’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasına müdahale eden polis tarafından valiliğin eylem yasağı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(07/140) Adana’da Anmaya Polis Müdahalesi…

11 Temmuz 2020 tarihinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Adana İl Örgütü tarafından Suruç Katliamında yaşamını yitiren Kadri Bağdu için yapılmak istenen anma etkinliğine polis valiliğin yasaklama kararını gerekçe göstererek izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine grubun bulunduğu yerde anma etkinliğini gerçekleştirdiği öğrenildi.

(07/141) Ağrı’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Başkanı Betül Yaşar 13 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alındı.

(07/142) İzmir’de Tutuklanan Kişi…

8 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde gözaltına alınan Şehriban Özadikti isimli kişi, 10 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(07/143) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Temmuz 2020 tarihide Mardin’de gözaltına 10 kişiden 8’i 12 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 1 kişi ise (A. Y.) ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılan 1 kişi (Aynur Kuaç) 10 Temmuz 2020 tarihinde savcılığın itiraz üzerine tutuklanmıştı. Buna göre bu soruşturma kapsamında tutuklanan kişilerin sayısı 2 oldu.

(07/144) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP ve DBP Yöneticileri…

8 Temmuz 2020 tarihinde Urfa’da gözaltına alınan 4 kişi [Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi Üyesi Bekir Karageçili, HDP Viranşehir İlçe Eş Başkanı Hıdır Oktay, ilçe yöneticisi İhsak Gündüz ve Vedat Güler] 11 Temmuz 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Mahkeme İhsak Gündüz’ün ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanmasına, diğer 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.”

(07/145) Adana Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Temmuz 2020 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında Adana ve Mersin’de yapılan ev baskınlarında 17 kişinin ‘örgüt üyesi’ oldukları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Sever Uzun, Zeynep Taşgir, Ekrem Taşgir, Azmi İrtan, Mecit İrtan, Abdulaziz Kandemir, Umut Manap, Fazıl Demirkıran. 1 kişinin (Ekrem Taşgir) ise 12 Temmuz 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/146) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Temmuz 2020 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında 4 kişi (Cengiz Atsız, Ferda İldan, Pınar Altaş, Umut Manap) gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin Adana’ya götürüldükleri öğrenildi.

(07/147) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Temmuz 2020 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı’nın gözaltına alındığı soruşturma kapsamında Diyadin’de 2 kişinin (Mesut Arslan ve Mustafa Alparslan) ve Düzce’de 1 kişinin (Zeynel Abidin Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

(07/148) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

10 Temmuz 2020 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesinde HDP ilçe yöneticisi Burhan Atan, HDP ilçe binasında yapılan arama sonrasında gözaltına alındı.

(07/149) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişi…

10 Temmuz 2020 tarihinde Bursa’da sosyal medya paylaşımlarında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alınan 1 kişi (Levent Özeren) 11 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(07/150) Hakkında Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Soruşturma Açılan Parti Yöneticisi…

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Sekreteri Adem Korkmaz hakkında Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Adem Korkmaz’ın ifade verdiği öğrenildi.

(07/151) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 70 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi. Dava dosyasının davanın 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmasında her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti.

Mahkeme Abdulkadir Baybars isimli bir kişiyi ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘kasten öldürme’ suçundan 16 yıl, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 7 yıl 6 ay ve ‘kamu malına zarar verme’ suçundan 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Son verilen bu mahkumiyet ile bu dava kapsamında ceza verilenlerin sayısı 47 oldu.

(07/152) Batman’da Polis Tarafından Baskın Düzenlenen Parti Binası…

Batman’ın Kozluk ilçesinde HDP ilçe binası 10 Temmuz 2020 tarihinde polis tarafından ihbar olduğu gerekçesiyle basıldı ve binada arama yapıldı.

(07/153) Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un Ölümü ile İlgili Açılan Dava…

15 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde dur ihtarına uymadığı iddia edilen bir araca polis tarafından ateş açılmış ve olayda Oğuzhan Erkul (17) ve Barış Kerem (17) isimli 2 çocuk yaşamını yitirmiş ve 2 çocuk ise yaralanmıştı. Bu olayla ilgili olarak 4 polis memuru (Erkan E., Zafer S., Davut B. ve Kenan A.) hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 4 polis memurunun “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. İddianamede olay anına ilişkin polis telsiz konuşmalarının bant çözüm tutanağı yer almaktadır. Tutanaklardan, aracın taranmasından 10 dakika önce polisin araç hakkında yapılan ihbarın asılsız olduğunu bildiği anlaşılmaktadır. Dava dosyasında ayrıca İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu tarafından olayda yaralanan Ramazan Altürk’ün durumuna ilişkin hazırlanan 20 Haziran 2018 tarihli sağlık raporu yer almaktadır. Raporda, Gaziosmanpaşa Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde hazırlanan raporun aksine, Ramazan Altürk’ün vücudundaki yaralanmaların kişinin yaşamını tehlikeye sokan nitelikte olduğunun belirtildiği öğrenildi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet verme’ suçundan 3 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(07/154) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.evrensel.net/ ve https://kizilbayrak45.net/ internet sitelerinde yer alan bir habere Gaziantep 5.  Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/155) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

10 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’da hakkında yakalama kararı olan 1 kişi (eski hakim Menekşe Uyar) gözaltına alındı.

(07/156) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 10 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 23 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.003 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 11 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 21 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.016 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 12 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.012 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 12 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.363 ve vaka sayısı ise 212.993 oldu.

Diyarbakır Tabip Odası’nın 10 Temmuz 2020 tarihli verilerinden Diyarbakır’da 49’u hekim, 92’si hemşire/ebe, 3’ü paramedik, 33’ü personel, 1’i sağlık teknisyeni, 5’i otomasyon görevlisi, 6’sı sekreter, 22’si tekniker, 1’i laborant ve 2’si sosyal hizmet uzmanı, 1’i memur, 1’i sağlık bakım hizmet memuru, 2’si özel güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 218 sağlık çalışanının Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.