MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/063) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

10 Ağustos 2020 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir zırhlı polis aracının devrilmesi sonucu 2 polisin (Adnan Kısar ve Osman Gül) öldüğü öğrenildi.

(08/064) Gözaltı Merkezleri ve Cezaevlerine İlişkin CPT Raporları…

Avrupa Konseyi İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezalandırmayı Önleme Komitesi (CPT) Türkiye’ye 2017 ve 2019 yıllarında yapılan iki ayrı ziyarete ilişkin raporlarını 5 Ağustos 2020 tarihinde yayınladı. 2017’de yapılan ziyarete ilişkin raporda, gözaltı merkezlerinde, başta İstanbul ve Gündeydoğu Anadolu bölgesindeki illerde olmak üzere, çok sayıda kişinin işkenceye varan fiziksel şiddet ve kötü muameleye maruz kaldığı, özellikle kadınların tecavüz tehdidi, sözlü ve fiziksel tacizi de içeren psikolojik baskı ve kötü muameleye maruz kaldığı, uzun gözaltı sürelerinin ve çok sayıda insanı bir arada tutmaya uygun olmayan gözaltı merkezlerinin gözaltına alınan kişiler için ayrıca kötü muameleye dönüştüğü belirtilmektedir. Ayrıca cezaevlerine yapılan ziyaretlerden alınan bilgilere göre, Batman M Tipi, Diyarbakır E Tipi, Siirt E Tipi ve Trabzon E Tipi cezaevlerinde koşulların insanlık dışı ve aşağılayıcı düzeyde olduğu, bu cezaevlerinde tutulan mahpus sayılarının kapasitenin oldukça üstünde olması sebebiyle mahpusların yerde yatmak ya da dönüşümlü uyumak zorunda kaldığı ifade edilmektedir. Yine cezaevlerinde sağlık personelinin yetersiz sayıda olması, hasta mahpusların revir ve hastane sevklerinin geç yapılması nedeniyle sağlık hakkının engellendiği belirtilmektedir.

2019 yılında Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve Urfa’da gözaltı merkezleri ile İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne yapılan ziyaretlere ilişkin raporda, 2017’de yapılan ziyaretten bu yana kolluk kuvvetleri tarafından aşırı güç kullanımı düzeyinin gerilediği ancak gözaltına alınan kişilerin fiziksel şiddete maruz kaldıklarına ilişkin şikayetlerinin hâlâ endişe verici düzeyde olduğu, gözaltı merkezlerinin kişilerin birkaç günden fazla tutulmasına uygun olmadığı belirtilmektedir. Ayrıca, İmralı Cezaevi’ndeki mahpuslara yönelik uygulamanın 2016 yılından bu yana herhangi bir iyileşme göstermediği, mahpusların birkaç saati aşmayan spor ve sosyal etkinlikler dışında büyük oranda (haftalık 168 saatin 159 saati boyunca) hücrelerde tutuldukları, Abdullah Öcalan’ın 7 Ağustos 2019 tarihinde avukatlarıyla gerçekleştirdiği görüşmeden bu yana hiçbir görüşme başvurusunun kabul edilmediği ifade edilmektedir.

11 Ağustos 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Saruhan Oluç ile Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından, CPT’nin raporlarında belirtilen insan onuruna aykırı tecrit, işkence, kötü muamele uygulamalarının araştırılması, sorunların tespiti ve söz konusu insan hakkı ihlallerine ilişkin alınacak önlemlerin belirlenmesi için bir meclis araştırma önergesi verildiği öğrenildi.

(08/065) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1370 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Ağustos 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(08/066) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

Ankara’daki “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinin katılımcılarından Merve Demirel’in 10 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde gözaltına alındığı, 11 Ağustos 2020 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/067) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Ağustos 2020 tarihinde Adıyaman’ın merkez ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Mahir Ertürk ve Ali Süngü) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/068) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Adana’da 7 Ağustos 2020 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 3’ü çocuk 16 kişiden 2’si 10 Ağustos 2020 tarihinde serbest bırakıldı. 3 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakılmıştı. 11 kişi için gözaltı süresinin 4 gün uzatıldığı öğrenildi.

(08/069) Muş’ta Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan, Muş’un Varto ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Ülkü Karaaslan hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ağustos 2020 tarihinde başlandı.

Ülkü Karaaslan duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Ülkü Karaaslan’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

Ülkü Karaaslan 17 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Varto Belediyesi’ne 18 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(08/070) Siyasi Parti Binasına Saldırı…

10 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçe binasında HDP binasına bir saldırı düzenlendiği, saldırı sonucunda binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 1 kişi (S. A.) HDP ilçe binasına 200 metreden fazla yaklaşmama ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/071) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 10 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 14 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.193 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 9 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.858 vaka sayısı ise 241.997 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.