MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ağustos Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/055) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada yaralanan 1 askerin (Ege Süleyman Görece) 11 Ağustos 2023 tarihinde öldüğünü açıkladı.

10 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, IKBY sınırları içindeki Kandil bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/056) İstanbul’da Irkçı Saldırı…

10 Ağustos 2023 tarihinde Bianet editörü Ruken Tuncel’in annesi, teyzesi ve kardeşinin İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde yaşadıkları apartmanın girişinde aynı apartmanda yaşayan ve “Sizi yakarız. Bu Aleviler, her ayak sizde. Uyuşturucu satmak sizde, eroin kullanmak sizde. Yürüyüşlere gidiyorsunuz, bu yürüyüşe gitmeye benzemez. Pompalım var benim, bir pompalıya bakarsınız. Şarjörü boşaltırım” diyen M. Y. ve A. Y. isimli komşularının ırkçı saldırsına maruz kaldığı öğrenildi. Saldırı sırasında Ruken Tuncel’in kardeşi Sinem Tuncel’in fiziksel şiddete maruz kaldığı ve yaralandığı bildirildi.

(08/057) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus Kadın Cezaevi’nde tutulan mahpusların maruz kaldıkları hak ihlalleri ile ilgili gazetecilere ve hak örgütlerine yazığı mektuplara “güvenlik” gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından el konulduğu öğrenildi.

(08/058) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 10 Ağustos 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/059) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Ağustos 2023 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 11 kişi ‘katıldıkları Newroz kutlamasında örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerden isimleri öğrenilenler: Şiyar Oğuz, Muhammet Tutmaz.

(08/060) Bitlis’te Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Mehmet Şah Oruç hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame yetkisizlik gerekçesiyle Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedilmişti. İddianame 10 Ağustos 2023 tarihinde Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede gazetecinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 14 Eylül 2023 tarihinde görülecek. Mehmet Şah Oruç 27 Nisan 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(08/061) Gözaltına Alınan ve Sınır Dışı ABD’li Edilen Gazeteci…

10 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı gazeteci Daniel McArdle’nin Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı yaşam savunucuları ve bölgede yaşayan köylüler tarafından yapılan doğa nöbetini takip ettiği sırada 6 Ağustos 2023 tarihinde jandarma tarafından gözaltında alındığı ve götürüldüğü Ula Geri Gönderme Merkezi’nde 3 gün boyunca avukatları ile görüşmesine izin verilmeden tutulduğu ve daha sonra sınır dışı edildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili Daniel McArdle basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Hiçbir şey yapmama izin vermediler. Avukatı aramama, elçiliği aramama, itiraz etmeme, bir süre sonra konuşmama bile izin vermediler ve nereye gittiğimi söylemediler. (…) Uçağa binene kadar telefon yok. Telefon görüşmesi yok, temyiz yok (…) Sonunda dün havaalanına giden otobüse bindim ve beni gönderdiler, ancak sınır dışı edildiğime dair bir kod ya da damga olmadan turist gibi.”

Avukatı ise şu açıklamayı yaptı: “McArdle hakkında bilgi almak istedim ancak görevliler bilgi vermedi (…) Henüz resmi olarak sınır dışı edilip edilmediği belli değil. Çünkü idari gözetim kararı bu kadar kısa sürede verilmiyor. Ancak fiilen sınır dışı yöntemi uygulandı. Bu sürede bize bilgi verilmedi. Yetkililer henüz karar verilmediğini söyledi ancak biz İspanya’ya gittiğini sonradan Daniel McArdle’den öğrendik. İspanya’ya gitmeyi de kendisi istedi. Resmi olarak bir sınır dışı kararı verildiyse itiraz edeceğiz.”

(08/062) Bursa’da İptal Edilen Festival…

10 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Cumhuriyet Halk Parti’li (CHP) belediye tarafından 1 – 3 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Nilüfer Müzik Festivali’nin kamp ve içki yasağı nedeniyle iptal edildiği öğrenildi.

Nilüfer Belediyesi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu yıl 1-2-3 Eylül’de 7.’sini düzenlemeye hazırlandığımız Nilüfer Müzik Festivali’ne, kamp ve alkol yasağı geldi. Bu nedenle 7. Nilüfer Müzik Festivali’ni iptal etme kararı aldık. Bu engellemelere karşı gerekli hukuki süreçleri başlatacağız.”

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Sözcü Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.