MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/142) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle Giresun E Tipi Cezaevi’nde başlatılan açlık grevine katıldıkları gerekçesiyle 3 mahpusa (Mehmet Çağırıcı, Bahri Sulgin ve Ümit Karakaya) 3’er ay iletişim hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

10 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun (Suzan Çay ve Dizle Nur) istekleri ve iradeleri dışında Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

10 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum H Tipi Cezaevi’nde Aydemir Oran, Sinan Durmaz ve Fahrettin Taş isimli 3 mahpusun tek kişilik hücrelerde tutulduğu öğrenildi. Haberlerde ayrıca bu durumu ve maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için koğuşlarda tutulan diğer mahpusların 7 Aralık 2018 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi.

(12/143) “İşimi Geri İstiyorum Eylemi” Katılımcılarına Yönelik Polis Operasyonu…

762 gündür Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemine katılanlara yönelik bir soruşturma kapsamında 10 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 15 kişi ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Deniz Aydın, Murat Çeşme, Gülnaz Bozkurt, Mahmut Konuk, Simge Aksan, İlker Işık, Özge Çırpan, Selvi Polat, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Ertuğrul Çağan, Sibel Balaç, Acun Karadağ, Alev Şahin, Burak Aydemir.

(12/144) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 762 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

10 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1 kişinin (Abidin Sırma) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Bengisu Demirel, Taylan Sungur) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 10 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/145) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 10 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 57. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/146) HDP Milletvekili Leyla Güven’in Açlık Grevine Destek Verdikleri İçin Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri, TJA Aktivistleri…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin son bulması talebiyle açlık grevine başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için HDP Diyarbakır il binasında açlık grevi yapan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti 25 kişi, polisin HDP il binasına 10 Aralık 2018 tarihinde yaptığı baskın sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Bahar Karakaş Uluğ, Yıldız Kardeş, Yüksel Almas, Nursel Akbal, Sakine Yakut, Muazzez Altınkaynak, Sevim Çoşkun, Gülistan Ekti, Zahime İnce, Fatma Yakoğlu, Perihan Karayıl, Makbule Özbek, Rahife Ergül, Sultan Aksoy, Ayhan Ateş, Hasino Güler, Hasret Akay, Hedayet Ay, Rahşan İz, Remziye Sızıcı, Müşeher Ülker, Evin Yelboğa, Jiyan Taş, Aysel Tufan, Remziye Bayram.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için HDP Batman il binasında açlık grevi yapan ve aralarında HDP il Eş Başkanı Berivan Helen Işık ve Beşiri Belediyesi Eş Başkanı Dicle Erdem’in de olduğu TJA aktivisti 29 kişi, polisin 10 Aralık 2018 tarihinde HDP il binasına yaptığı baskın sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Berivan Helen Işık, Dicle Erdem, Ezel Aydın, Zozan Şimşek, Sedat Yıldız, Hadi Bahadır, Eyüp Yağız, Yaşar Kırca, Ahmet Yılmaz, Sıdık Topbaş, Zedan Ekmen, Osman Bozkurtaca, Songül Korkmaz, Vildan Ergül Tileği, Gülcemal Erdinç, Sabiha Ekinci, Maşallah Kaya, Menfiat Çelik, Halise Bilir, Aliya Işık, Tuğba Doğan, Elif Tiluk Timur, Şükran Çelebi, Sakina Baytar, Edibe Bilir, Sabahat Acar, Darya Arslan, Emsal Kaya ve Nefiye Aktaş. Gözaltına alınanlardan 4’ü (Emsal Kaya, Menfiyet Çelik, Aliye Işık ve Nefiye Aktaş) 11 Aralık 2018 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için HDP Diyarbakır il binasında açlık grevi yapan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti 14 kişi, polisin 11 Aralık 2018 tarihinde HDP il binasına yaptığı baskın sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Caziye Duman, Eylem Öklü, Behice Abi, Zekiye Kaya, Dilan Yıldız, Neslihan Şedal, Hatice Akdağ, Nesibe Akdağ, Eda Umaç, Leyla Böge, Hediye Kaçak, Keve Kaçak, soy isimleri öğrenilemeyen Besra ve Kudret isimli kişiler.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için HDP Urfa il binasında yapılan açlık grevinin bittiği 6 Aralık 2018 tarihinde HDP il binasına yapılan polis baskınında gözaltına alınan 47 kişiden 30’u 10 Aralık 2018 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 30 kişinin gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılmasına karar verdi. Diğer 17 kişinin polisteki ifade işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

(12/147) Ankara’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

10 Aralık 2018 tarihinde HDP Ankara il yöneticisi Abuzer Kısa, evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın eski muhabiri Kenan Kırkaya’nın da evinin basıldığı, evde olmadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi.

(12/148) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Arel Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Umut Şah ve Dr. Efe Arık, Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Reyda Ergün ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taner Gören) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 10 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 4 duruşmayı da 16 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(12/149) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

2015 yılında devam etmekte olan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için Şırnak’ta düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar ile HDP eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP eski Şırnak Milletvekili Leyla Birlik hakkında Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Osman Baydemir ve Leyla Birlik’i ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etme’ suçundan 1 yıl 6 hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Alican Önlü ve Ayşe Acar Başaran’ın dosyasının ise ayrılmasına karar verdi.

(12/150) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

10 Aralık 2018 tarihinde Sivas’ta yapılan ev baskınlarında Y.G. isminde 1 infaz koruma memuru gözaltına alındı.

Erzincan merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan yazar Talha Uğurluel 10 Aralık 2058 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/151) Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan, Necati Doğru ile yayın yönetmeni Metin Yılmaz’ın da olduğu 5 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianame İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 Aralık 2018 tarihinde kabul edildi. İddianamede 5 kişinin ‘örgüte bilerek yardım etme’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Davanın ilk duruşması 18 Ocak 2018 tarihinde görülecek.

Basında yer alan haberlerden aralarında yine Sözcü gazetesinin yazarları Uğur Dündar ile Saygı Öztürk’ün de aralarında olduğu 5 kişi ile ilgili olarak ise takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

(12/152) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Kuleli Askeri Lisesi, Vaniköy ve Beykoz’da yaşanan olaylar ile ilgili olarak 114 kişi hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan 26 sanığı ağırlaştırılmış müebbet, 8 sanığı müebbet ve 16 sanığı ise 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 64 sanığın ise beraatına karar verdi.

(12/153) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 10 Aralık 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 3 Aralık 2018 ile 10 Aralık 2018 tarihleri arasında 310 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 238 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.