MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/105) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 9 ve 10 Ekim 2023 tarihlerinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 2 askerin (Mehmet Emre Teke, Mustafa Çakmak) öldüğünü açıkladı.

(10/106) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Ekim 2023 tarihinde haklarını alamadıkları için çalıştıkları İstanbul’daki Finans Merkez Bankası Şantiyesi önünde eylem yapan işçilere müdahale eden polis, aralarında sendika yöneticileri Dev Yapı İş Genel Sekreteri Nihat Demir ve İnşaat İş Genel Sekreteri Yunus Özgür’ün de olduğu 6 kişiyi gözaltına aldı.

(10/107) Türkiye Genelinde Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı 11 Ekim 2023 tarihinde Şanlıurfa, Mardin, Van, İzmir, Isparta, Malatya, Manisa ve Adıyaman’da ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüte yardım etme’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘örgüte finans sağlama’ iddialarıyla 27 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(10/108) İzmir’de İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler Hakkında Açılan Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan barışçıl toplantıya yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan insan hakları savunucusu Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Temsilciliği Tıbbi Sekreteri Aytül Uçar ile ÇHD üyesi avukat Erdoğan Akdoğdu’nun da aralarında olduğu 6 kişi hakkında İzmir 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Ekim 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Kasar, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş’ ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ suçundan 5 ay, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 8 ay 10 gün olmak üzere toplam 1 yıl 1  ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ve İsmail Temel’i Çelikbaş’ ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ suçundan 5 ay, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 12 ay 15 gün olmak üzere toplam 1 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Erdoğan Akdoğdu ve Aytül Uçar’ın ise beraatına karar verdi.

(10/109) ESP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü hakkında yaptığı bir konuşması nedeniyle İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ekim 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘suç ve suçluyu övme’ suçundan Şahin Tümüklü’yü 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/110) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Oyuncu İlyas Salman hakkında yaptığı bir röportajdaki “Erdoğan’ı o koltuğa layık görmüyorum” şeklindeki ifadesi gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. İlyas Salman’ın avukatı reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme talebin yazılı olarak sunulması ve daha sonra da talebin değerlendirilmek üzere ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı 1 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(10/111) Van’da Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

Aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş başkanı Şengül Polat’ın da olduğu 9 kişi hakkında 2 kadının 1 Ekim 2023 tarihinde Van’da uzman çavuş olduğu bildirilen kişiler tarafından taciz edilmesini protesto etmek için yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında 9 kişinin 10 Ekim 2023 tarihinde Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(10/112) Erhan Eser Davası…

Erhan Eser’in 28 Mart 2022 tarihinde İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle polisin bir araca ateş açması sonucu yaşamın yitirmesi ile ilgili polis memuru H. K. hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede H. K.’nin ‘olası kast ile öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Sanık polis memuru duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme sanık polis memurunun tutuklanması talebini reddederek duruşmayı 29 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(10/113) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Konya Selçuk Üniversitesi ve rektörü hakkında Fatih Altaylı tarafından yazılan köşe yazısına Konya 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yeniden erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.