MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Haziran 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130611

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

11 Haziran 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/043) Tehdit Edilen Oyuncu…

Yeni Şafak Gazetesi’nde 10 Haziran 2013’te çıkan bir haberle 2012 yılında yönettiği ve oynadığı Mi Minör adlı tiyatro oyunuyla Gezi Parkı eylemlerinin hazırlığını yaptığı iddia edilerek hedef gösterilen oyuncu Memet Ali Alabora aynı gün basın toplantısı düzenleyerek can güvenliğinin bulunmadığını, tehdit aldığını, bu nedenlerle koruma talep ettiğini açıkladı.

(06/044) Mardin’de Gözaltında Kaybedilen Kişilere Yönelik Yapılan Kazı Çalışması…

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde 1990’lı yıllarda Jandarma Komutanlığı’na bağlı resmi ve sivil görevlilerce gözaltında kaybedilen kişilerin akıbetlerini soruşturan Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı, tanıkların ifadeleri doğrultusunda Tilzerin (Aysun) Köyü’nün yakınlarında bulunan su kuyularında kazı çalışması yapılmasına karar vermişti. Karar doğrultusunda söz konusu bölgede kazı çalışmalarına 10 Haziran 2013’te devam edildi. Kazı sonrasında 4 kişiye ait olduğu ileri sürülen kemik ve elbise parçaları bulundu.

(06/045) Hükümetin Temel Hak ve Özgürlüklere, Kent Yaşamına Müdahalelerine Yönelik Türkiye’de Eylemler…

Tüm Türkiye’yi saran protestolar devlet ve hükümet yetkileriyle eylemcileri temsil eden grup arasında gerçekleşen görüşmelerin ardından polisin de aşırı/ölçüsüz/orantısız saldırılarının azalarak devam etmesi üzerine 10 Haziran 2013’te de devam etti. Eylemler özellikle İstanbul’da ve Ankara’da devam etti.

Ankara’da Kennedy Caddesi’ndeki eylemlere, İstanbul’da ise Gazi Mahallesi’ndeki eylemlere polis yine gaz bombalarıyla ve basınçlı suyla saldırdı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran 2013’te eylemcileri temsil eden bir grupla görüşeceğini söyledi.

11 Haziran 2013’te polis ekipleri Taksim Meydanı’na saldırdı. Meydan’da bulunan eylemcileri gaz bombalarıyla ve basınçlı suyla dağıtan polis ekipleri, meydanda ve meydanı gören Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan bayrak, flama, afiş ve pankartları indirerek Taksim Meydanı’nın kontrolünü ele aldı. İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü, eylemcilere Gezi Parkı’na gitmeleri ve oraya müdahale edilmeyeceği yönünde anonslar yaptı.

(06/046) Trafik Kazası Nedeniyle Yaşamını Yitiren/Yaralanan İşçiler…

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde 10 Haziran 2013’te, yapımı devam eden çadırkentte çalışan işçileri taşıyan servisin şoförünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi nedeniyle kontrolden çıkarak ağaca sonucu araç şoförü servis sürücüsü Feyzettin Hansu yaşamını yitirdi, 12 işçi de yaralandı.

(06/047) Şırnak’ta Protesto Eylemine Müdahale…

Şırnak’ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’ndan Federe Kürdistan Bölgesi’ne yolcu taşıyan taksi sürücülerinin, en az 4 yolcu bulunması zorunluluğu uygulamasının getirilmesi üzerine 10 Haziran 2013’te sınır kapısında yaptıkları eyleme polis ve jandarma ekipleri gaz bombalarıyla ve basınçlı suyla müdahale ederek taskicileri dağıttı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari