MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Haziran 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Haziran 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/026) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Haziran 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında devam etmekte olan yol inşaatına yönelik saldırıda 2 işçinin yaşamını yitirdiği ve 1 işçinin ise yaralandığı öğrenildi. Hakkari Valiliği saldırının HPG militanları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

(06/027) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 944 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Haziran tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/028) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Haziran tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk, Derviş Lermi ve Atilla Doruk Dinçer’i gözaltına aldı. Söz konusu 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/029) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

10 Haziran 2019 tarihinde,  KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yapmak isteyen 2 kişi (Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat) polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı. 2 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptıkları eylemler nedeniyle şu ana kadar 5 kez tutuklanmış, sonrasında mahkeme kararı ile serbest bırakılmışlar; aynı gerekçe ile haklarında açılan 6 ayrı davadan ise beraat etmişlerdi.

(06/030) Muğla’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

Sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla 9 Haziran 2019 tarihinde Muğla’nın Yatağan ilçesinde gözaltına alınan A.B.Y. isimli bir kişinin aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/031) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

10 Haziran 2019 tarihinde özel eğitim ve etüt merkezlerine yönelik Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 49 kişi gözaltına alındı.

Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiden 2’sinin 10 Haziran 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı; diğer 3 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(06/032) Mahkeme Kararı İle Engellenen Tweet…

10 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun bir sözü ile ilgili gazeteci İsmail Saymaz tarafından paylaşılan tweete erişimin mahkeme kararı ile engellendiği öğrenildi.

(06/033) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2019 yılının Mayıs ayında 9’u çocuk yaşta ve 12’si kadın ve 6’sı göçmen olmak üzere en az 163 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’in verilerine göre 2019 yılının ilk 5 ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 716 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.