MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/115) Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Haziran 2021 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesi kırsal alanındaki bir askeri üs bölgesine düzenlenen saldırıda 1 korucunun öldüğü (Sıddık Bulut), 1 korucunun ise yaralandığı öğrenildi.

(06/116) Ankara’da Ölen Asker…

Milli Savunma Bakanlığı 10 Haziran 2021 tarihinde Ankara Merkez Komutanlığı’nda görevli 1 askerin (İsmail Özdemir) Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

(06/117) Antep’te Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

DHA muhabiri Ahmet Atmaca’nın 10 Haziran 2021 tarihinde Antep’te haber takibi için bulunduğu Adli Tıp Kurumu binasında bir grubun saldırısına uğradığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(06/118) İstanbul’da Zabıtaların Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

10 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bir seyyar satıcının Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta birimlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(06/119) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

9 Haziran 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan 5 kişiden 4’ü 10 Haziran 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Serhat İnanç, Mustafa Ekren, Erdal Çağınni, Ramazan Türel.

(06/120) Bursa’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Bursamuhalif.com haber sitesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ozan Kaplanoğlu hakkında Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen harekat ile ilgili bir basın açıklamasını haberleştirdiği gerekçesiyle Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Haziran 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan Ozan Kaplanoğlu’nu 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/121) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ruşen Takva hakkında takip ettiği bir basın açıklaması gerekçe gösterilerek Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Haziran 2021 tarihinde başlandı.

Ruşen Takva duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme duruşmayı 12 Ekim 2021 tarihine erteledi.

(06/122) Kars’ta HDP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı ile HDP üyeleri İzzet Altığ, Mustafa Yardımcıel, Reis Baykız ve Kaya Naki hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 18 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(06/123) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

6 kişi hakkında, kadına yönelik erkek şiddetine karşı İstanbul’da düzenlenen “Las Tesis” dans etkinliği nedeniyle İstanbul Anadolu 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Haziran 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme 6 kişinin beraatına karar verdi.

(06/124) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Ankara’daki “İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Nuriye Gülmen ve İdil Kültür Merkezi çalışanı Rıdvan Akbaş hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme 2 kişinin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Ekim 2021 tarihine erteledi.

5 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’daki İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis baskını ile gözaltına alınan 6 kişiden Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş, 11 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(06/125) Ayten Öztürk Davası…

8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da gözaltına alınan ve daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından sorgulandığı 6 ay boyunca işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan Ayten Öztürk hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Haziran 2021 tarihinde görüldü.

Duruşmaya izleyici ve gazeteci alınmadığı öğrenildi. Ayten Öztürk duruşmaya katıldı ve maruz kaldığı işkence ve kötü muameleyi bir kez daha anlattı. Ayten Öztürk ifadesinde şunları belirtti: “Kaçırıldığımı haykırmak istedim. Ama ağzımı açar açmaz bantladılar. İki-üç kişi bana saldırıp tüm elbiselerimi birkaç saniyede çıkardı. Çırılçıplak bir şekilde sert süngerli bir hücreye konuldum. Gözlerim bağlı, ellerim arkadan kelepçeliydi. Bazen onların verdikleri giysilerle bazen de çıplak halde orada tutuyorlardı. Bu hücrede 6 ay boyunca akıl almaz işkenceler yaşadım. İlk 3-4 ay gözlerim hiç açılmadı. Kelepçelerim çözülmedi (…) Ankara’da resmi bir kurumun alt katıydı. Haftanın belli günlerinde yukarıdan gelen topuklu ayakkabı sesleri duyuyordum. Belli saatlerde sesler kesiliyordu. Bir gün işkencedeyken bir kadının sesini duydum. ‘Bugün komisyon gelecek’ diyordu. Yani resmi bir kurumdu burası (…) Hâlâ vücudumda elektroşok izleri var. Oraya girmeden 65 kiloyken, çıktığımda 40 kiloydum.”

Savunmaların ardından mahkeme Ayten Öztürk’ü iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırdı ve ev hapsi tedbiri ile tahliyesine karar verdi.

Ayten Öztürk’ün cezaevi çıkışında hakkında açılmış başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı ve Silivri İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. Ayrıca savcılığın Ayten Öztürk’ün tahliye kararına itiraz ettiği bildirildi. Ayten Öztürk’ün 21 saat gözaltında tutulduktan sonra 11 Haziran 2021 tarihinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/126) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı,10 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 96 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 563 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.408 olduğu belirtildi.

Buna göre 10 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 48.526, vaka sayısı ise 5.313.098 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.