MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/091) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 11 Haziran 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/092) Bursa’da Yürüyüşe Polis Müdahalesi…

10 Haziran 2024 tarihinde Bursa Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) il binası önünde Filistin’e destek için yapılan yürüyüşe yönelik polis müdahalesinde yürüyüşü gerçekleştirenlerin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ters kelepçelenerek gözaltına alındığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca gözaltına alınanların polis aracına götürüldükten sonra serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alınan kişi sayısı ve kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(06/093) Van’da Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

5 ve 6 Haziran 2024 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında çocukların da olduğu 19 kişiden 1’i (Zekeriya Dalga), 9 Haziran 2024 tarihinde sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanırken 17 kişi, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Emrullah Derin isimli 1 kişi, 8 Haziran 2024 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/094) Diyarbakır’da Gazeteci/Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Jinnews Yazı İşleri Müdürü ve Siirt Belediyesi Eş Başkanı Sofya Alağaş hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Sofya Alağaş’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Sofya Alağaş hakkındaki adli tedbirlerin kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 22 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/095) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Abdurrahman Gök’ün ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Abdurrahman Gök hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına karar vererek duruşmayı 22 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/096) Metin Lokumcu Davası…

Artvin İl Emniyet Müdürü ile Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 13 polis memuru hakkında Metin Lokumcu’nun 31 Mayıs 2011 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında aşırı/orantısız göz yaşartıcı kimyasal ajan kullanılması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davada Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı vermesi üzerine davanın Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 11 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, 13 polis memurunun beraatını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 6 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(06/097) İstanbul’da Yargılanan Polis Memurları…

2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınan Mücella Yapıcı ile Cansu Yapıcı’nın maruz kaldığı çıplak arama nedeniyle L. M., C. B. ve S. E. K. isimli 3 polis memuru hakkında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Haziran 2023 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, 2 polis memurunun ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan cezalandırılmasını, dönemin nezarethane müdürü L. M.’nin ise beraatını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 17 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/098) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

10 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Konya’da 2023 yılında iki kişinin yakılmış cenazelerine ulaşılması ile ilgili 512 habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Kulu Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Mayıs 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

(06/099) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 8 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez İlçe ve Güçlükonak İlçesi sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi ile Merkez İlçe, Silopi ve Cizre ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Beytüşşebap ilçesi sınırlarında bulunan Altındağları Bölgesi, Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri sınırlarında bulunan Oymakaya Bölgesinin 9 Haziran 2024 ile 23 Haziran 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve söz konusu bölgelere girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(06/100) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Haziran 2024 tarihinde İzmir’de yapılan operasyonlarda 5 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.