MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/098) Ankara’da Yaşamını Yitiren Mülteciler…

10 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Altındağ ilçesindeki bir evde Afganistan vatandaşı olduğu bildirilen 5 kişinin bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunduğu öğrenildi.

(11/099) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nden Eskişehir’deki bir cezaevine sevk edilen Nagehan Yüksel isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine maruz kaldığı öğrenildi.

10 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanan ve Diyarbakır 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevlerine konulan gazeteciler Serdar Altan, Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Zeynel Abidin Bulut ve Mazlum Güler’in görüşçü olarak bildirdiği isimlerin “sakıncalı” oldukları gerekçesiyle ziyaretçi listesinden çıkartıldığı öğrenildi.

(11/100) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 10 Kasım 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/101) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişi…

10 Kasım 2022 tarihinde Mersin’de Serhat Erbey isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/102) CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç hakkında yaptığı bir konuşma nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın şikayeti üzerine Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Engin Özkoç’u 30.000 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

(11/103) İstanbul’da Belediye Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da alınan sonuçların iptali sonrasında Yüksek Seçim Kurulu üyeleri ile ilgili sarf ettiği iddia edilen sözler nedeniyle İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Kasım 2022 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Ekrem İmamoğlu’nun ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve hakkında siyasi yasak getirilmesini talep etti. Mahkeme Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarının Necati Özkan ve Murat Ongun’un tanık olarak dinlenmesi yönündeki taleplerini reddetti ve duruşmayı 14 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(11/104) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi Avukat Barkın Timtik hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde bozularak 2 avukat hakkındaki dosyanın İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olan başka bir dosya ile birleştirilmesine karar verilmesi üzerine yeniden görülen davanın karar duruşması 7 ile 11 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Davanın 10 Kasım 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme 5 avukatın savunmalarının ardından başka avukata söz vermeyeceğini belirtti ve itirazlar üzerine jandarmaya duruşma salonunu boşaltma talimatı verdi.

11 Kasım 2022 tarihinde görülen celsede kararını açıklayan mahkeme, ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Özgür Gider, Rahim Yılmaz, Selda Yılmaz, Alper Tunga Saral, Gülbin Aydın, Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Güçlü Sevili ve Sevgi Özer Sönmez’i 6 yıl 3 ay hapis cezasıyla, Oya Aslan’ı 10 yıl 6 ay hapis cezasıyla, Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’yı ise 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme yanı sıra Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Gülbin Aydın, Güçlü Sevimli, Şükriye Erden, Özgür Yılmaz, Naciye Demir’in ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmalarına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca yaşamını yitiren Ebru Timtik hakkındaki dosyanın düşürülmesine; Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 18 Mart 2019 tarihinde tutuksuz yargılanan avukatlar Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen’in ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına; aynı suçtan Ahmet Mandacı ile Zehra Özdemir’in ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve haklarına yurtdışı yasağı uygulanmasına karar vermişti. Mahkeme o dönem Oya Aslan ile Günay Dağ’ın “firari” olmalarından dolayı savunmalarının alınmamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik’in 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’in 12 yıl; Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal, Süleyman Gökten’in 10 yıl 6 ay; Aycan Çiçek ve Naciye Demir’in 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti. Yargıtay 3 avukat (Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır) hakkındaki hükümler hariç olmak üzere verilen cezaları onamıştı.

ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları 8 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 13 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Haklarında açılan davanın 14 Eylül 2018 tarihinde görülen duruşmasında 17 avukat hakkında verilen tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz sonucu 6 avukat (Selçuk Kozağaçlı, Ahmet Mandacı, Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Behiç Aşçı) 16 ve 17 Eylül 2018 tarihlerinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Oya Aslan ise 27 Aralık 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/105) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanı içinden geçen yolu protesto ettikleri gerekçesiyle ODTÜ öğrencisi 13 kişi hakkında Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde verilen kararın Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davanın karar duruşması 10 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 13 kişiyi 20 gün ile 8 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezaları para cezasına çevirdi.

(10/106) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

10 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle 3 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

  • CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır,
  • CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun
  • CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.