MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/079) Mersin’de Öldürülen Mülteci Çocuk…

10 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin’de fidye için kaçırılan Suriye vatandaşı Khaled Hayanked (12) isimli çocuğun ailesinin polise haber vermesi üzerine Hasan Cingöz isimli kişi tarafından öldürüldüğü öğrenildi.

(05/080) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Mayıs 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Şeyhmus Eşen isimli bir kişinin, içinde bulunduğu aracı durduran polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olayda Şeyhmus Eşen ile araçta bulunan 2 yaşındaki çocuğunun yaralandığı öğrenildi.

Şeyhmus Eşen basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Polis, ‘dur, dur’ diye bağırdı. İsmini bilmiyorum. ‘Dur’ dediği gibi durdum. Yanıma gelince bağırmaya devam etti. Ardından hakaretlerde bulundu. Ben ‘yanımda çocuk var niye bağırıyorsun, çocuk korkuyor’ dedim. O da bana ‘cevap mı veriyorsun’ diye bağırdı. Yakamdan tutup çekiştirmeye başladı. Ben de o esnada çocuk koltuktan düşmesin diye onu tutup konuştum. Bir yandan da çocuk korktuğu için sakinleştirmeye çalışıyordum. Yüzümü döndüğüm anda yumruk attı. Direksiyondaydım, kafasını içeri koyarak vurmaya devam etti. Elinde bir cisim vardı, ne olduğunu tespit edemedim. Yüzüme ve vücuduma vurmaya devam etti. Yanında bulunan 10’a yakın polis vardı. Polisler onu araçtan zor çıkardı. Çıkarırken de bana hakaret etti. Tüm bu yaşananların görgü tanıkları da var (…) Çocuk ağladı ve korkudan koltuktan düştü. Onun da başında şişlik oluştu. Koltuğun demirine vurdu başını ve şu anda müşahede altında tutuluyor.”

(05/081) Çanakkale’de Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

10 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çanakkale’nin Çan ilçesinde Ülkü Ocakları tarafından asılan bir pankartla ilgili haber nedeniyle Çandan Haber gazetesi sahibi Muhammed Yavaş’ın Çan Ülkü Ocağı Başkanı’nın saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırı ile ilgi Muhammed Yavaş basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Sosyal medya tartışmalarının ardından beni aradı, bir kafeye çağırarak, ‘Çay içeceğiz kardeşim’ dedi. Daha önceden arkadaşlığımız olduğu için gittim. Elimi sıktı, bir anda ‘Devlet Bey’e nasıl yazarsın?’ deyip saldırmaya başladı. Ben kendisine hiçbir şekilde karşılık vermedim.”

(05/082) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

11 Mayıs 2023 tarihli basına da yer alan haberlerden Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından Ankara’nın Çankaya ilçesinde gerçekleştirilmek istenen etkinliğin 10 Mayıs 2023 tarihinde Çankaya İlçe Seçim Kurulu tarafından yasaklandığı öğrenildi.

7 Mayıs 2023 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Erzurum’da düzenlenen mitinge katılanlara bir grup tarafından gerçekleştirilen ve 17 kişinin yaralandığı saldırı ile ilgili gözaltına alınan 9 kişi 8’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 10 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

11 Mayıs 2023 tarihinde Hatay’da İyi Parti milletvekili adayı Gökhan Zan’a ait afişlerin indirildiği öğrenildi.

(05/083) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Canan Coşkun ve Barış Pehlivan hakkında yaptıkları bir haber gerekçe gösterilerek İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mayıs 2023 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev alan kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 13 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(05/084) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

8 Mart 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde yapılan 19. Feminist Gece Yürüyüşü’nde atılan sloganlar gerekçe gösterilerek 17 kişi hakkında İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mayıs 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 11 Temmuz 2023 tarihine erteledi.

(05/085) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

BirGün muhabiri İsmail Arı hakkında Kızılay ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında İsmail Arı’nın 10 Mayıs 2023 tarihinde ifade verdiği öğrenildi.

(05/086) İstanbul’da Onur Yürüyüşü Nedeniyle Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

10 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 34’ü çocuk 374 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verdiği öğrenildi.

(05/087) İstanbul’da Katıldıkları Eylem Nedeniyle Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

10 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2013 Gezi Protestoları’nın yıldönümü nedeniyle 31 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 163 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verdiği öğrenildi.

(05/088) Kocaeli’de Mahpusun Yargılandığı Dava…

30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1 Aralık 2022 tarihinde Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nden tahliye edilen fakat hakkında açılmış bir soruşturma gerekçe gösterilerek cezaevinden tahlie edilmeden gözaltına alınan ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Şadiye Manap isimli mahpus hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Mayıs 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Şadiye Manap’ın ‘örgüt kurma ve yönetme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Şadiye Manap duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme Şadiye Manap’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 1 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(05/089) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan bir içeriğe Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve ayrıca söz konusu içeriğin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan tarafından yazılan “SS” isimli kitap ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan 2 haber ve 1 köşe yazısına Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve ayrıca söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı’nın İstanbul Borsası’ndaki manipülasyon iddialarına ilişkin açıklaması ile ilgili https://www.krttv.com.tr, https://www.polemikhaber.com internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Gençlik Kolları Başkanı ile ilgili https://t24.com.tr, https://tele1.com.tr, https://www.gercekgundem.com internet sitelerinde yer alan haberlere Karaman Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Bülent Arınç’ın Ali Yeşildağ isimli kişinin iddialarına ilişkin açıklaması ile ilgili https://www.gazeteduvar.com.tr internet sitesinde yer alan habere ve bu haberle ilgili bir sosyal medya paylaşımına İstanbul Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.