MENÜ
ANA SAYFA
x

11 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/083) Üniversitede Irkçı Saldırıya Uğrayan Öğrenci…

10 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Iğdır Üniversitesi öğrencisi bir kişinin puşi taktığı gerekçesiyle kampüste ülkücü olduğu belirtilen kişilerin fiziksel saldırısına uğradığı öğrenildi. Bahsi geçen öğrencinin daha önce de aynı kişilerin sözlü ve fiziksel saldırısına uğradığı, maruz kaldığı ihlaller ile ilgili bildirimde bulunmasına rağmen üniversite rektörlüğü tarafından herhangi bir soruşturma yürütülmediği bildirildi.

(01/084) Üniversitede Saldırıya Uğrayan Öğrenciler…

10 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi iki kişinin okulun kantininde ülkücü olduğu belirtilen kişilerin saldırısına uğradığı öğrenildi.

(01/085) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Ocak 2024 tarihinde Mardin’in Artuklu ve Savur ilçelerinde ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların sayısı ve isimleri öğrenilemedi.

(01/086) İzmir’de Mültecilerin Öldürülmesiyle İlgili Dava…

16 Kasım 2021 tarihinde Suriyeli mülteciler Ahmed el Ali, Memnun Nebhan ve Muhammed Hüseyin el Abdo’nun İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde çalıştıkları işyerinde yakılarak öldürülmesiyle ilgili Kemal Korukmaz isimli kişi hakkında İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Kemal Korukmaz hakkında “canavarca hisle, tasarlayarak ve kasten öldürme” suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Mahkeme, duruşmayı 20 Mart 2024 tarihine erteledi.

(01/087) TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesinin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında bir haber kanalına yaptığı açıklamaları gerekçe gösterilerek Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması, 11 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, duruşmayı 7 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(01/088) Hrant Dink Davası…

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili aralarında Trabzon İl Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli eski polis memurlarının da bulunduğu 15 sanığın (Ali Öz, Bekir Yokuş, Faruk Sarı, Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Mehmet Ayhan, Mehmet Ali Özkılıç, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Onur Karakaya, Osman Gülbel, Şükrü Yıldız, Veysal Şahin, Volkan Şahin ve Yavuz Karakaya) İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı yeni davanın duruşması, 10 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Dink ailesinin avukatlarının tüm taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 27 Mart 2024 tarihine erteledi.

(01/089) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam Gazetesi yazarı Ahmet Güneş’in hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Ahmet Güneş’in beraatına karar verdi.

(01/090) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ve Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında gazetede yayınlanan haberler ve köşe yazıları nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 18 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(01/091) Erişim Engellerine İlişkin AYM Kararı…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı’na erişim engeli veya içeriğin çıkarılması kararı verme yetkisi tanıyan 5651 sayılı kanunun bazı maddelerinin iptaline ilişkin yapılan başvuruları 10 Ocak 2024 tarihinde değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), erişim engeli getirilmesi ve içeriğin çıkarılması kararları verilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti. Bu kapsamda AYM, 5651 sayılı kanunun 8/4 maddesinin masumiyet karinesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9. maddesinin de Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi.

(01/092) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren DEM Parti Yöneticisi…

11 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şenoba Belediye Meclis Üyesi ve parti yöneticisi Ahmet Gün’ün yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerden korucu Sıddık Babat’ın 29 Aralık 2023 tarihinde tutuklandığı, Abubekir Babat’ın ise 5 Ocak 2024 tarihinde teslim olduktan sonra tutuklandığı öğrenildi.

11 Aralık 2023 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba kırsal bölgesinde aralarında korucuların da olduğu bildirilen 4 kişi tarafında DEM Parti Şenoba Belediye Meclis Üyesi ve parti yöneticisi Ahmet Gün ve oğlu Abdurrahim Gün’ün içinde bulunduğu aracın önü kesilerek silahlı saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda Ahmet Gün yaşamını yitirirken oğlu Abdurrahim Gün ise yaralanmıştı. Saldırıyı gerçekleştirenlerden biri aynı gün jandarmaya giderek teslim olurken, 3 sanık konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında aranmaktaydı.

(01/093) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 10 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez ve Güçlükonak ilçelerinin sınırları içinde bulunan Gabar Dağı Bölgesi’nin 11 Ocak 2024 ve 25 Ocak 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(01/094) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

10 ve 11 Ocak tarihlerinde basında yer alan haberlerden, İstanbul eski emniyet müdür yardımcısı hakkında www.ifade.org.tr, www.diclefiratgazeteciler.org, https://gercekgazete.com ve https://www.iha.com.tr adreslerinde yer alan haberlere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirilmesine ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Bir internet platformunda canlı yayın yaparken evli olduğu erkeğin fiziksel şiddetine maruz kalan kadın hakkında www.mynet.com, www.haberler.com ve https://www.yurtgazetesi.com.tr adreslerinde yer alan haberlere 10 Ocak 2024 tarihli kararla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.