MENÜ
ANA SAYFA
x

12 – 14 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 -14 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/107) İstanbul’da Bombalı Saldırı…

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım 2022 tarihinde yaşanan bombalı saldırıda 2’si çocuk 6 kişi yaşamını yitirdi, 81 kişi ise yaralandı.

Yaşamını yitiren kişilerin isimleri: Arzu Özsoy, Yağmur Uçar (15, k), Yusuf Meydan, Ecrin Meydan (9, k), Adem Topkara, Mukaddes Elif Topkara.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, saldırı ile ilgili aralarında bombayı koyduğu iddia edilen Suriye vatandaşı 1 kişinin (A. A.) de olduğu 46 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(11/108) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, 5 Kasım 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-Kilit operasyonu sırasında 1 askerin (Emre Sevinç) öldüğünü duyurdu.

13 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 29 ve 31 Mayıs 2022 tarihinde IKBY sınırları içindeki Zap bölgesinde TSK ile HPG birimleri arasında meydana gelen çatışmada 2 militanın; 18 Ağustos 2022 tarihinde IKBY sınırları içindeki Metina bölgesinde TSK ile HPG birimleri arasında meydana gelen çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/109) Tehdit Edilen Avukat…

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım 2022 tarihinde yaşanan bombalı saldırının ardından Avukat Jiyan Tosun’un kimi sosyal medya hesapları tarafından hedef gösterildiği öğrenildi. Hedef gösterilmesinin ardından ölüm tehditleri alan Jiyan Tosun’un geceyi ‘can güvenliği olmadığı’ gerekçesiyle Küçükçekmece Adliyesi’nde geçirdiği öğrenildi.

(11/110) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde avukat görüşüne giden mahpusların ayakkabıları çıkartılarak arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların ayakkabısız avukat görüşüne çıktığı öğrenildi.

11 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus Kadın Cezaevi’nde mahpuslara yeteri kadar sıcak su verilmediği öğrenildi.

14 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Uşak E Tipi Cezaevi’nde mahpusların tutulduğu koğuşlardaki kaloriferlerin yeterince yakılmadığı öğrenildi.

(11/111) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

14 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan Tenzile Acar isimli hasta mahpusun kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmediği için tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

(11/112) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 11 Kasım 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/113) TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesinin Yargılandığı Dava…

12 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bir haber kanalına yaptığı açıklamaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma gerekçesiyle 26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve 27 Ekim 2022 tarihinde sevk edildiği Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 Kasım 2022 tarihinde “iddia edilen suçun işleniş yeri ve ikamet adresi” gerekçe gösterilerek yetkisizlik kararı verildiği ve iddianamenin İstanbul’a gönderildiği öğrenildi.

(11/114) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

Emniyet Genel Müdürlüğü, 13 Kasım 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen bombalı saldırı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 25 kişi hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

(11/115) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Sosyal medya platformu Tumblr’a Aydın Kuşadası Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Kasım 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir dekan ile ilgili https://www.diken.com.tr internet sitesinde yer alan bir habere İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Kasım 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu haberin silinmesine karar verildiği öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ile ilgili https://ilerihaber.org, https://www.diken.com.tr internet sitesinde yer alan bir habere İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Kasım 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/116) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde yaşayan Uğur Demirok isimi bir kişinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından düzenlenen bir operasyonla Türkiye’ye getirildiği öğrenildi. Haberlerde, 6 Eylül 2022 tarihinden beri Uğur Demirok’tan haber alınamadığı iddia edilmektedir. Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi 14 Kasım 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/117) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

K. K. Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) eski Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile EDOK eski Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit hakkında verilen mahkumiyet kararlarının Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davanın karar duruşması 11 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme’ suçundan Metin İyidil’i 15 yıl 10 ay; Hamza Koçyiğit’i 13 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.