MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/101) Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 4 Ağustos 2021 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesi kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü; 21 Temmuz 2021 tarihinde Ağrı’nın Patnos ilçesi kırsal alanında TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/102) Kastamonu ve Sinop’ta Sel Nedeniyle Yaşamını Yitiren Kişiler…

Afet ve Acil Durum Başkanlığı’ndan (AFAD, 11 Ağustos 2021 tarihinde Kastamonu, Sinop ve Bartın başta olmak üzere çok sayıda ilde yaşanan sel felaketinde Kastamonu’da 10, Sinop’ta 1 kişi olmak üzere 11 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(08/103) Ankara’da Irkçı Saldırı…

10 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Battalgazi mahallesinde Emirhan Yalçın isimli 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin ise yaralandığı kavga sonrasında, 11 Ağustos 2021 akşamı ırkçı grupların Suriyeli mültecilere ait evlere, dükkanlara ve araçlara saldırdığı öğrenildi. Saldırıda bazı araçların hasar gördüğü ve en az 1 ev ile 1 dükkanın ateşe verildiği, evlerde bulunan Suriye vatandaşı bazı mültecilerin fiziksel şiddete maruz kaldığı bildirildi.

Basında yer alan haberlerde, polisin akşam yaşanan ırkçı saldırılardan önce Suriye vatandaşı mültecilerin büyük bir kısmını mahalleden tahliye ettiği belirtildi.

Ankara Valiliği olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Altındağ ilçemizde bu akşam meydana gelen birtakım gösteri ve olaylar vatandaşlarımızın soğukkanlılığı ve emniyet güçlerimizin yoğun çalışmaları sonucu an itibariyle sona ermiştir.”

Ankara Emniyet Müdürlüğü 12 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile olaylar ile ilgili olarak 76 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

1 kişinin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin ise yaralandığı olayla ile ilgili olarak ise 11 Ağustos 2021 tarihinde Suriye vatandaşı 2 mülteci gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(08/104) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Neslihan Çetin’in infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Neslihan Çetin ailesi aracılığıyla yaptığı ve basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bir haftadan fazla bir süredir tek başıma hücrede tutuluyorum. Günde yalnızca bir saat havalandırma kapısını açıyorlar. Sağlık durumum iyi olmadığından havalandırma kapısını daha fazla açmalarını söylemek için müdürle görüşme talebinde bulundum. Dün kurumun ikinci müdürü ile görüşmeye gittim. Orada da rahatsızlığımdan dolayı havalandırma kapısını daha fazla açmalarını istedim. Bunun üzerine müdür bana ‘Kabul ediyorsan da etmiyorsan da budur’ dedi. Ben bunu kabul etmeyeceğimi ve beni arkadaşlarımın yanına götürmelerini söyledim. Sonrasında ise gardiyanlar beni kolumdan tutup sürükleyerek, darp ve hakaret ederek hücreye götürdüler.”

11 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa T Tipi Cezaevi’nde tutulan 8 mahpusun (Celal Babacan, Mehmet Binici ve Emin Binici ile ismi öğrenilemeyen 5 kişi) istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Mahpusların hangi cezaevlerine sevk edildikleri öğrenilemedi.

11 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun (Aysel Dalar ve Berivan Tibelik) Mersin Tarsus T Tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edildikleri öğrenildi.

(08/105) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 11 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/106) Adana’da Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Ağustos 2021 tarihinde Adana’da ırkçılık karşıtı bildiri dağıtan Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM) üyelerine müdahale eden polis 5 kişiyi (Barış Kaya, Ömer Temel, Canser Dayanır, Taylan Çelik ve Hüseyin Emun) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/107) Muş’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Eş Başkanı Belma Nergiz 11 Ağustos 2021 tarihinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/108) Muş’ta Arama Yapılan Parti Binası…

11 Ağustos 2021 tarihinde HDP Muş İl Eş Başkanı Belma Nergiz’in gözaltına alınmasının ardından HDP il binasında arama yapıldığı öğrenildi.

(08/109) Ankara’da Gazetecilere Yönelik Engelleme…

11 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyeli mültecilere ait evlere, dükkanlara ve araçlara yönelik ırkçı saldırıları takip eden gazeteciler Seda Taşkın ile Büşra Taşkıran’ın polis tarafından bir araca bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

(08/110) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalları…

11 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından orman yangınları ve yangın haberlerine ilişkin sansür girişimleri ile ilgili haberler nedeniyle KRT (3 kez), FOX TV (3 kez), Haber Türk (1 kez), Halk TV (4 kez), TR 35 (1 kez) ve TELE 1 (3 kez) kanallarına toplam 17 kez idari para cezası verdiği öğrenildi.

Basında yer alan haberlerde ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi’nden RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın RTÜK Başkanı’nın televizyon kanallarına orman yangınlarına ilişkin haberler ile ilgili gönderdiği mesajı kamuoyu ile paylaşmak suretiyle “ihsas-ı rey”de bulunduğu gerekçesiyle 11 Ağustos 2021 tarihinde yapılan toplantıdan çıkartıldığı öğrenildi.

(08/110) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 11 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 128 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 27.356 olduğunu açıkladı.

Buna göre 11 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 52.563, vaka sayısı ise 5.996.224 oldu.

11 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan 9 mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.