MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/101) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Konya Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuş aramaları sırasında mahpusların kişisel eşyalarının dağıtıldığı, çarşaf ve battaniyelerine el konulduğu, buna itiraz eden mahpuslar hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı, maruz kaldıkları hak ihlallerini telefonda anlatan mahpusların görüşmelerinin kesildiği öğrenildi.

(08/102) Cezaevinde Açlık Grevi…

11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 25 Aralık 2021 tarihinde başladığı açlık grevini ölüm orucuna çeviren Gökhan Yıldırım’ın sağlık raporu için 10 Ağustos 2022 tarihinde götürüldüğü Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde refakatçisi olmak isteyen abisi Erkan Yıldırım’ın başvurusunun Covid-19 salgını gerekçesiyle reddedildiği, cezaevinde aynı koğuşta tutulduğu Serdar Polat ile ilgili avukatlarının başvurusunun da reddedildiği öğrenildi.

11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, ölüm orucunda olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ı desteklemek için 1 Ağustos 2022 tarihinden bu yana açlık grevinde olan 6 mahpusa cezaevi idaresinin şeker vermediği öğrenildi.

(08/103) Cezaevinde Şüpheli Ölümle İlgili Takipsizlik Kararı…

İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonrasında 8 Nisan 2022 tarihinde intihar girişiminde bulunan 6 mahpustan Ferhan Yılmaz’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın 4 Temmuz 2022 tarihinde takipsizlikle sonuçlandığı 11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(08/104) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 12 Ağustos 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/105) Karaman’da Saldırıya Uğrayan DEVA Partisi Yöneticisi ve Gazeteci…

DEVA Partisi Karaman İl Başkanı Burak Demirer ile gazeteci Hüseyin Ölger’in 11 Ağustos 2022 tarihinde, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karaman Merkez İlçe Başkanı’nın da aralarında olduğu bir grubun sopalı saldırısına maruz kaldıkları öğrenildi. Yaralanan Burak Demirer ile Hüseyin Ölger’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

(08/106) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(08/107) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde ölüm orucunda olan Gökhan Yıldırım için İstanbul’da Adli Tıp Kurumu önünde TAYAD üyeleri tarafından 11 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi (Feridun Osmanağaoğlu ve Hasan Basri Yıldız) gözaltına aldı.

(08/108) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde Finans Merkezi inşaatında çalışan işçilerin çalışma koşulları ve verilmeyen hakları ile ilgili olarak Emlak Konut GYO binası önünde 11 Ağustos 2022 tarihinde yaptıkları basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında DİSK Dev-Yapı-İş Sendikası ve İnşaat-İş Sendikası yöneticilerinin de bulunduğu 12 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı nedenle 12 Ağustos 2022 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis Ataşehir Kaymakamlığı’nın yasaklama kararını gerekçe göstererek müdahale etti ve aralarında gazeteci Zeynep Kuray’ın da olduğu 11 kişiyi gözaltına aldı.

(08/109) İstanbul’da Tutuklanan Kişi…

6 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi tarafından götürüldüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı açıklanan Mehdi Mıhçı isimli kişinin 11 Ağustos 2022 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(08/110) İzmir’de ESP Binasına Polis Baskını ve Gözaltına Alınan Kişiler…

Ağrı’da bir çatışma sonucu hayatını kaybeden Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) ve Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDK) üyesi Ulaş Alankuş için 11 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak anma öncesinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir il binası polis tarafından basıldı, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan’ın da olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/111) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişi…

9 Ağustos 2022 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Bekirhan Belde Eş Başkanı Sezgin Yavuz ile Yusuf Şahin isimli kişi, 11 Ağustos 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklandı.

(08/112) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Şırnak İl Eş Başkanı Sabuha Akdağ, 11 Ağustos 2022 tarihinde ifade için gittiği İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/113) Adana’da Gözaltına Alınan Kişi…

9 Ağustos 2022 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 1 kişinin (S. E. Ç.) 11 Ağustos 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(08/114) Tekirdağ’da Gözaltına Alınan TAYAD Üyeleri…

Tutulduğu Tekirdağ Cezaevi’nde 25 Aralık 2021 tarihinde başladığı açlık grevini ölüm orucuna çeviren Gökhan Yıldırım’ın sağlık raporu için götürüldüğü Tekirdağ Şehir Hastanesi’ne gitmek isteyen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerini 11 Ağustos 2022 tarihinde Tekirdağ girişinde durduran polis, GBT uygulamasının ardından 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Pınar Birkoç, Özmen Mertkan Çim, Uğurcan Gün, İsmail Kara, Hasan Güzel, Ferdi Sarıkaya, Coşkun Öztekin, Erdinç Öksüz, Fahrettin Keskin, Rezzan Şengül.

(08/115) Ankara’da Engellenen Futbol Turnuvası…

11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Gençlik Meclisi ve Ankara Özgür Öğrenci İnisiyatifi tarafından düzenlenmek istenen Kemal Kurkut Futbol Turnuvası, spor tesisini kapattıran polis tarafından engellendi.

(08/116) Çanakkale’de İptal Edilen Etkinlik…

11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde İmroz Eğitim Kültür Derneği tarafından düzenlenen 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nın, hakkında yapılan şikayetler nedeniyle iptal edildiği öğrenildi.

(08/117) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İlçe…

11 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’da Ataşehir Kaymakamlığı tarafından, ilçe sınırları içinde bulunan “YDA İnşaat şirket binası ile Emlak Konut GYO binası çevresinde başta İnşaat-İş ve Dev-Yapı-İş sendikaları üyesi işçiler olmak üzere toplantı, basın açıklaması, protesto vb. eylem ve etkinliklerin milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle 11 Ağustos 2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle yasaklandığı öğrenildi.

(08/118) İçişleri Bakanlığı’nın Üniversitelerde Güvenlik Genelgesi…

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Ağustos 2022 tarihinde 81 ilin valiliğine “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” konulu bir genelge gönderildi. Genelgede üniversitelerde alınacak güvenlik tedbirleri şöyle sırlanmaktadır: “Üniversite ve yurt yerleşkesinde bulunan X-Ray cihazlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kamera sistemlerinin yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılacak, barınma ve maddi imkân sağlama adı altında öğrencilerle temasa geçmeye çalışan illegal yapılanmaların stant açma/broşür dağıtma vb. faaliyetlerine müsaade edilmeyecek, suç/terör örgütlerinin yeni eleman kazanmaya çalışmalarına engel olunabilmesi için istihbari çalışmalara ağırlık verilecek, terör örgütleri ile iltisaklı olduğu değerlendirilen öğrenci kulüpleri ve kadın platformları gibi illegal yapılanmaların üniversite içindeki yasa dışı faaliyetleri takip edilecek ve propaganda çalışmalarına dönebilecek faaliyetlerine izin verilmeyecek, başta barınma konusu olmak üzere sosyal medya üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunarak suç unsuru teşkil eden paylaşımları yapanlar hakkında gerekli işlemler yapılacak”.

(08/119) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Ağustos 2022 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 1 kişi aynı gün sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.