MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/101) Çocuk İşçi İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 11 Haziran 2024 tarihinde yayımladığı Çocuk İşçi İş Cinayetleri Raporu’nda 2013 ile 2024 yılları arasında en az 695 çocuğun çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(06/102) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz olduğu ve kantinde iç çamaşırı satılmadığı öğrenildi.

(06/103) Çanakkale’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Haziran 2024 tarihinde Çanakkale’nin Çan ilçesinde trafik kazası yapan 2 kişinin polisler tarafından durdurulduğu ve polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Çanakkale Valiliği, 11 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla işkence ve diğer kötü muamele uygulayan polis memurları hakkında idari ve adli soruşturma başlatılarak görevden uzaklaştırıldıklarını, polis memurlarından 1’inin sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandığını, diğer polis memurunun ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını duyurdu.

(06/104) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

11 Haziran 2024 tarihinde İstanbul’da bulunan Taksim Meydanı’nda Bolu F Tipi Cezaevi’nde ölüm orucunda olan Nurettin Kaya’nın taleplerinin kabul edilmesi için basın açıklaması gerçekleştiren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerine yönelik polis müdahalesinde 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Hasan Basri Yıldız ve Hasan Toğan.

(06/105) İstanbul’da Hayvan Hakları Savunucularına Saldırı…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, sokak hayvanlarının yaşam hakkı için İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde oturma eylemi düzenleyen Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi üyelerine kimliği belirlenemeyen 1 kişinin taşlı saldırıda bulunduğu öğrenildi.

(06/106) Diyarbakır’da Tutuklanan Belediye Eski Eş Başkanları ve Diğer Kişiler…

8 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Diyarbakır Ergani Belediyesi Eski Eş Başkanları Ahmet Kaya, Ramazan Kartalmış ve Fesih Yalçın ile Belediye Eski Başkan Yardımcıları Gülistan Polat, Esveri Malkoç ve Cavidan Yaman, 2014-2019 yılları arasında katıldıkları eylem ve etkinlikler ile belediye faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 12 Haziran 2024 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

(06/107) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Remzi Akkaya hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Remzi Akkaya’nın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Remzi Akkaya’nın tahliye edilmesi taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 8 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

Remzi Akkaya, 25 Nisan 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve 27 Nisan 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(06/108) Tahir Elçi Davası…

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da öldürülmesiyle ilgili polis memurları S.T., F.T., mesleğinden ihraç edilmiş polis memuru M.S. ve firari sanık U.Y. hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 12 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, sanık polis memurları F. T., M. S. Ve S. T.’nin ‘bilinçli taksirle öldürme’ suçundan ayrı ayrı beraatlarına hükmetti.

Firari sanık U. Y. hakkındaki yakalama emrinin infaz edilememiş olması nedeniyle tefrik edilmesine karar verilmişti.

(06/109) Hrant Dink Davası…

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili, aralarında cinayetin azmettiricilerinden Yasin Hayal ve eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ile Hrant Dink’ı öldürmekten 22 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırılan ve 15 Kasım 2023 tarihinde “iyi hal göz önünde bulundurularak” denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilen Ogün Samast’ın da olduğu 11 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan yeni davanın görülmesine 12 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Ahmet İskender, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Tuncay Uzundal, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz ve Ogün Samast açısından zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesini, Adem Sağlam’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılmasını, Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in ‘anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ suçundan cezalandırılmasını, Faruk Sarı ve Yahya Öztürk hakkında davanın tefrikini talep etti. Mahkeme, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/110) İzmir’de Yargılanan Kişi…

17 Haziran 2021 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına silahlı saldırı gerçekleştiren ve rehin aldığı parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’i ve Onur Gencer’in gerçekleştirdiği saldırıyı övdüğü bildirilen sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Alperen Yılmaz isimli 1 kişi hakkında İzmir 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 11 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, Alperen Yılmaz’ın ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan beraatına, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan ise 442 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(06/111) Sanatçı Hakkında Açılan Dava…

İpek Er isimli çocuğa cinsel saldırıda bulunarak intihara sürüklediği iddiasıyla yargılandığı davada ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 10 yıl hapis cezasıyla cezalandırılan Uzman Çavuş Musa Orhan ile ilgili yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek oyuncu Ezgi Mola hakkında Uşak Banaz Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan manevi tazminat davasının karar duruşması, 12 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, Ezgi Mola’nın 10 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

(06/112) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin o dönemki Belediye Eş Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı Mehmet Abidin Karaman, Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş, HDP’den belediye başkan adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedilen Mehmet Emin Ay, Kulp Belediye Meclisi üyesi Yücel Çete, Ümit Fidan ve dosyaya sonradan eklenen Kendal Barut hakkında ‘örgüt propagandası yapma’, ‘tasarlayarak öldürme, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürmek’ iddialarıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 3 Ekim 2024 tarihine erteledi.

Mehmet Fatih Taş, Fatma Ay, Şener Aktaş ve Mehmet Emin Ay, Abidin Karaman 12 Eylül 2019 tarihinde Kulp ilçesinde düzenlenen ve aralarında korucuların da olduğu 7 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, 16 Eylül 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmış ve davanın 11 Aralık 2019 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti. Kendal Barut ise 16 Mayıs 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/113) Gazetecinin Çıplak Aramaya Maruz Kalması ile İlgili Soruşturma…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Esra Solin Dal’ın İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulduğu dönemde 2 kez çıplak aramaya maruz kalması ile ilgili 14 Mayıs 2024 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu sonucunda başlatılan soruşturmada savcılığın ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı verdiği öğrenildi.

Esra Solin Dal, 23 Nisan 2024 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra 26 Nisan 2024 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanmıştı. 21 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, gazetecinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.

(06/114) Cezaevinde Avukat-Müvekkil Görüşmesinin İzlenmesi ile İlgili AYM Kararı…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Temmuz 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan Celaleddin Kolutek’in tutulduğu cezaevinde avukatıyla yaptığı görüşmenin cezaevi görevlileri tarafından izlenmesi sonucunda görüşmedeki ifadeler gerekçe gösterilerek Celaleddin Kolutek hakkında disiplin soruşturması başlatılması ile ilgili yapılan bireysel başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), özel hayata saygı ve adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

(06/115) Fobik ve Ayrımcı Basın Açıklaması…

11 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından 10 Haziran 2024 tarihinde “LGBT tehlikesini ortaya koyan ve LGBT’ye karşı toplumsal mücadelede ön safta yerini alan tek kadın kitle örgütü olarak, LGBT ile mücadele ve LGBT propagandasının yasaklanması konusunda düzenlediğimiz basın açıklamamıza hoş geldiniz…LGBT hareketi, küresel sömürü sisteminin aileyi, milleti ve milli devletleri ortadan kaldırmak amacıyla yarattığı ve kullandığı ideolojik bir araçtır. Bunu biz değil, LGBT’nin kendi ideologları söylüyor” denilerek LGBTİ+’ları hedef alan bir basın açıklaması düzenlendiği öğrenildi.

Haberlerde ayrıca Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin fobik ve ayrımcı taleplerine ilişkin 6 farklı ilde stant açıp imza topladığı bildirildi.

(06/116) İstanbul’da Irkçı ve Ayrımcı Sloganlar Atılan Etkinlik…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’da Beyoğlu Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen bir okullar arası spor turnuvasında 11 Haziran 2024 tarihinde Özel Getronagan Ermeni Lisesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında gerçekleştirilen futbol maçı esnasında izleyicilerin ‘mülteciler dışarı’ sloganı attığı öğrenildi.

(06/117) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

11 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, ürünlerinde domuz eti tespit edilen bir firma ile ilgili https://www.ahaber.com.tr, https://teyit.org ve https://eksisozluk.com adreslerinde yer alan içeriklere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Haziran 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.