MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/096) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan İsmail Tüzün isimli mahpusun 8 Mart 2024 tarihinde istek ve iradesi dışında Kırşehir S Tipi Cezaevine sevk edildiği, sevk işlemi sırasında eşyalarını toplamasına izin verilmediği, Kırşehir Cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı ve bu uygulamayı reddettiği gerekçesiyle infaz koruma memurları tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığı ve fiziksel şiddet sonucu oluşan yaralarının tedavisinin yapılmadığı, tek kişilik odaya konulduğu öğrenildi.

11 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Sedat Şimşek isimli mahpusun 8 Mart 2024 tarihinde istek ve iradesi dışında Kırşehir S Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği, cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı ve bu uygulamayı reddettiği gerekçesiyle infaz koruma memurları tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığı ve tek kişilik odada tutulduğu öğrenildi.

(03/097) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 8 kişinin sağlık kontrolü için götürüldükleri hastaneden çıkarılırken başlarının eğilmesini kabul etmedikleri gerekçesiyle polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

(03/098) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen ev baskınlarında Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Nurcan Tayboğa, Nesibe Akyol ve Remziye Bozkurt ile Jineolojî Atölyesi’nden Ebru Karaaslan, gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/099) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Mart 2024 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gerçekleştirilen ev baskınlarında en az 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri ve gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

(03/100) Diyarbakır’da Hakkında Soruşturma Başlatılan Kişiler…

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Eylül 2022 tarihinde Diyarbakır Stadyumu’nda oynanan Amedspor-Bursaspor futbol maçı esnasında “Bijî Kurdistan” sloganı attıkları ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 7 kişi hakkında başlatılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verdiği öğrenildi.

(03/101) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı hakkında https://www.odatv.com, https://www.yenicaggazetesi.com.tr ve https://www.cumhuriyet.com.tr adreslerinde yer alan 3 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aytun Çıray’ın verdiği soru önergesi ve Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Engin Yurt’un konu ile ilgili değerlendirmeleri hakkında https://www.odatv.com ve https://www.krttv.com.tradreslerinde yer alan 2 içerik ile 1 sosyal medya paylaşımına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2011-2023 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı’nın adının geçtiği 240 içeriğin İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Şubat 2024 tarihli kararıyla erişime engellendiği ve silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

10 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İzmir İl Başkanı hakkında https://halktv.com.tr, https://www.birgun.net ve https://www.sozcu.com.tr adreslerinde yer alan 3 haberin kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Şubat 2024 tarihli kararıyla silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

11 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir suç örgütü liderinin polis memurlarına lüks araç hediye ettiği iddiaları hakkında https://www.polemikhaber.com ve https://www.mynet.com adreslerinde yer alan 3 haberin Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 8 Mart 2024 tarihli kararıyla erişime engellendiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.