MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Mayıs 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Mayıs 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/079) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren Kişiler…

4 Mayıs 2022 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesi kırsal alanında Hüseyin Öner ve Ömer Kaya isimli 2 kişi ölü bulunmuştu. 11 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden söz konusu 2 kişinin ölümünün YPS isimli örgüt tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(05/080) Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2022 yılının Nisan ayı için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/081) Ankara’da Kaçırılan Kişi…

11 Mayıs 2022 tarihine basında yer alan haberlerden Berşan Erdoğan isimli bir kişinin Nisan ayı içinde Ankara’da kaçırıldığı ve kaçırıldığı sırada işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıktan sonra aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bersan Erdoğan İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında şunları belirtti: “Geçtiğimiz ay evimin bulunduğu sokakta (…) bir araç bana doğru yaklaştı ve içindekiler beni zorla arabaya bindirdi. Bana katıldığım eylemlerin suç olduğunu ve bundan sonra başka eylem ve etkinliklere katılmam durumunda işkence edeceklerini söylediler. Ancak ben onlara karşı net bir tavır ve duruş sergiledim. Bu nedenle de beni darp etmeye başladılar ve sonrasında bıraktılar. Kaçırma olayından bir ay sonra aynı kişiler beni telefonla aramaya başladı ve ‘Ya güzellikle gelirsin ya da biz seni her zamanki gibi sokaktan alırız. Sana rahat vermeyeceğiz’ tehditlerinde bulundu.”

(05/082) Cezaevinde Açlık Grevi…

11 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Gökhan Kaya isimli mahpusun başka bir cezaevine sevk talebiyle 14 Nisan 2022 tarihinde beri süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(05/083) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde cezaevinde açlık grevinde olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın taleplerinin kabul edilmesi için yapılan basına açıklamasına müdahale eden polis 6 kişiyi (Erkan Yıldırım, Feridun Osmanağaoğlu, Hasan Basri Yıldız, Nergis Doğru, Urhan Şahin ve Ömer Sarsılmaz) gözaltına aldı. 6 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(05/084) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 11 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(05/085) Mardin’de Newroz Kutlamaları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan ve Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

11 Mayıs 2022 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılan ev baskınlarında 10 kişi Newroz kutlamaları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Ayrıca Kızıltepe’de yapılan Newroz kutlaması ile ilgili tertip komitesi üyesi 7 kişi hakkında soruşturma açıldığı ve bu kişilerin soruşturma kapsamında 11 Mayıs 2022 tarihinde İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiği öğrenildi.

(05/086) CHP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında partisinin 23 Mart 2021 ve 30 Mart 2021 tarihli grup toplantısındaki konuşmaları nedeniyle Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Mayıs 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı’na 30,000 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

(05/087) DEVA Partisi Üyesinin Yargılandığı Dava…

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Mayıs 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Metin Gürcan’ın ‘casusluk’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Metin Gürcan’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Savcının Metin Gürcan’ın tahliye kararına itiraz ettiği ve itirazın kabul edilmesi üzerine Metin Gürcan hakkında tekrar tutuklama kararı verildiği öğrenildi.

(05/088) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Osman Akın ve Veysi Sarısözen hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2021 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 gazetecinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 9 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(05/089) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Hatice Şahin hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Mayıs 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Hatice Şahin’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 19 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(05/090) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Haber takibi sırasında gözaltına alınan gazeteci Rojin Altay ile 2 çocuk hakkında İstanbul Anadolu 1. Çocuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması 11 Mayıs 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 kişinin de beraatına karar verdi.

(05/091) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

18 avukat hakkında 15 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Barosu önünde yapılan eylem gerekçe gösterilerek İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Mayıs 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme 6 avukatın (Banu Güveren Aslan, Baran Doğan, Ercan Kanar, Gökmen Yeşil, Mustafa Rüzgar ve Onur Şahin Kaya) beraatına, 11 avukatın (Ramazan Demir, Hüseyin Boğatekin, Sinan Zincir, Şerafettin Can Atalay, Güray Dağ, Avni Güçlü, Sezin Uçar, Diren Yeşil, Neziha Eken ve Mehmet Ümit Erdem, Naciye Demir) hakkındaki dava dosyalarının ayrılmasına, Ebru Timtik hakkındaki davanın düşürülmesine karar verdi.

(05/092) Antep’te İzin Verilmeyen Miting…

11 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, DEVA Partisi tarafından 21 Mayıs 2022 tarihinde Antep’te düzenlenecek mitinge Valilik tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Valiliğin ilk önce miting başvurusunu kabul ettiğini ama daha sonra bu kararın değiştirildiğini iddia eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan şunları belirtti: “Gaziantep’teki mitingimizi, Demokrasi Meydanı’nda yapmak için valilikten talepte bulunuyoruz. 29 Nisan’da vali ‘uygun’ notunu düşüyor. Arkadaşlar Antep’e duyuruyor. Ses getiriyor. 2 Mayıs’ta ‘uygun’un yanına ‘değil’ eklemişler.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen ise şunları ifade etti: “29 Nisan’da resmi bir başvuruda bulunduk ve bu başvuru kabul edildi. Bunun üzerine biz de 2 Mayıs’ta Ramazan Bayramı’nın birinci günü kamuoyuna bayram tebriki ile birlikte mitingimizi de duyurduk. Bu duyurudan sadece 30 dakika sonra valilikten gelen bir telefon ile alanın uygun görülmediği iletildi (…) gördük ki daha önce uygunluk verilen evrak üzerinde tahrifat yaparak, iptal kararı vermeden, önceki kararı geri çektiler.”

İddiaları reddeden Antep Valiliği’nin konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

(05/093) Erişim Engeli Getirilen İnternet Siteleri…

Mersin Limanı’nda yakalanan kokainlerle ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr ve https://www.birgun.net internet sitelerinde yer alan toplam 3 köşe yazısına Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2022 tarihli kararı ile ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Etkin Haber Ajansı’na ait https://www.etha39.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Mayıs 2022 tarihli kararı ile ‘milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(05/094) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

11 Mayıs 2022 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 24 kişi gözaltına alındı.

(05/095) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 11 Mayıs 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 9 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 1.670 olduğunu açıkladı.

Buna göre 11 Mayıs 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.870, vaka sayısı ise 15.048.399 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumanta syon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.